• ara ara berbere gitsem de genellikle kendi saçımı kendim keserim; bizim veletin de saçlarını ben keserim. şu ana kadar 8-10 traş makinesi değiştirmişimdir; hepsi de iyi markaların üst modelleriydi diyebilirim.
    bu alet (moser 1400; ki moser denince bu akla gelir) eskiden beri aklımdaydı ama her seferinde elim başka markalara gitti. sonunda aldım. bir süredir kullanıyorum.

-artı yönü:

şimdi nasıl anlatsam, ormana ağaç kesmeye gideceksiniz yanınızda bıçak olduğunu düşünün (bu diğer makineler oluyor), bir de elektrikli testere olduğunu düşünün (bu da moser oluyor). daha ne diyim.

-eksi yönü: aleti internet üzerinden aldım, 3 kere aldım:

1. alışveriş, n11 süper başarılı satıcı, kapalı kutu, hologramlı bandrol, kutu içinde alet çok düzgün yerleştirilmiş. aletin bıçaklarında bol miktarda kıl. fotoğrafını çekip geri gönderdim.

2. alışveriş, n11 başka bir süper başarılı satıcı, kapalı kutu, hologramlı bandrol, kutu içinde alet çok düzgün yerleştirilmiş. aletin bıçaklarında az miktarda kıl, kenarlarında kırıklar ve tırnak izleri!. fotoğrafını çekip geri gönderdim.

3. alışveriş, evet yılmadım ve üçüncü kez sipariş verdim. hepsiburada (bu kısım pek fark etmiyor aynı satıcılar gitti gidiyor, amazom.tr veasirede de var), başka bir süper başarılı satıcı kapalı kutu, hologramlı bandrol, kutu içinde alet çok düzgün yerleştirilmiş. aletin bıçaklarında eser miktarda kıl ve yağlama izi. e baktım alet fena durmuyor, benden önceki iyi kullanmış yağını falan da eksik etmemiş*, ben bunu alırım dedim ve aldım.

bu rezaleti açıklayabilmek için birkaç teori:

1. teori: istisnai bir durumdu ve bana denk geldi; normalde mutlaka hiç kullanılmamış olması gereken hijyenik bakım sınıfına giren bu aletler büyük şansızlıklar sonucu üst üste 3 kez elime kullanılmış olarak ulaştı. olabilir.

2. teori: sistemli bir şekilde kullanılmış aletleri sıfırladılar ve bu sıfırlama işini pek beceremediler.

3. teori: almanya'da müşteriler tarafından geri gönderilen aletleri hijyenik bakım ürünü olduğu için tekrar kendi vatandaşlarına göndermediler, güzelce paketleyip türkiye'ye yolladılar. bu biraz komplo teorisi gibi duruyor (bkz: aynı ürünün türkiye için daha kalitesiz üretilmesi) ama aletin bıçaklarındaki kıllar da hep sarı renkti*.
  • aceminin elinde am ağaca çıkarmış.

bu makina da acemiler için değil, profesyoneller için üretilmiştir. (pro'dan kastım sürekli kullanım) günde 10-15 saat çalışsa bile yıllarca iş yapabilmesi için tasarlanmıştır.

ben şahsen bizzat kendim de 20 senedir kullanırım bu boku. sıkıntısızdır. ama kullanmayı bilmek, arada bir temizleyip yağlamak, çok da bir şey beklememek gerekir. tarak ayarını kaçırırsanız zaza gibi yolar adamı. bi turbo, yol bilgisayarı, cc, hayalet gösterge, navigasyon gibi teknolojileri yoktur, zaten kıl kesme olayının da pek bir numarası yoktur.

sadece çalışmak ve işi kıl kesmek olan bir makina işte.
    çakmaları çoktur, denk gelirseniz üzer.
  • fennin son icadı, alaman mucizesi tıraş makinesi. kullanmadan evvel birkaç dakika çalıştırıp ısınmasını beklemek elzemdir. tıraş makinesi dünyasının w123 kasa kodlu mercedesidir.
  • neden beğenilmediğini anlamadığım makina. suya dayanıksız deniyor adamlar makinanın üzerine kocaman yazmışlar "suyla temas ettirmeyin" diye kaldı ki suyla işimiz yok saç kesiyoruz. sesi, titreşimi ve ağırlığı da gayet makul seviyelerde, aletin ele oturması ve ağır olması bana kalite hissi veriyor. kesim uzunluğu tatmin edici değil denmiş alet üzerinde belirtilen ölçülerde kılçıksız kesim yapıyor. kısacası bütün vaatlerini yerine getiriyor tek dikkat etmeniz gereken ürünü orjinal distribütöründen almak o da fonex kozmetik.

benim tavsiyem yanında 3 tane daha kesim uzunluk parçası verilen paketi almanız. saç kesim önerisi isterseniz önce heryeri 3 numara yapıp yanları ve enseyi belli bir noktaya kadar 1 numara ile alın. sonrasında 2 numarayı takıp 1 ve 3'ün kesiştiği noktalarda geçişi britonların deyimiyle daha smooth bir hale getirin.
  • 5 gün önce n11'den 180 liraya aldığım alet şimdi en ucuzu 240 lira olmuş. hatta bazı fırsatçılar 500 küsur lira fiyat çekmişler. yuh diyorum yuh. alet taş gibidir ömür boyu kullanırsın ayrı konu ama bu n11'deki satıcıları ne yapmak lazım bilemedim.

edit: şu anda en düşük fiyat 550 tl olmuş. ulan ne fırsatçıymışsınız be birader.
  • ömürlük traş makinesi. kalitesinden bahsetmeyeceğim. 13 martta hepsiburadadan 200tlye almıştım. şuan 648tl yazıyor inanılır gibi değil. fiyatı üç katından fazla artmış. fırsatçılık bile değil bu nitelikli dolandırıcılık.
  • moser denilince klasik rengi olan bordo geliyor aklıma hep. berberler zamanında hep bunu kullanırdı zira kaliteli olur bunlar.

babam almanya'dan gelirken getirmiş bir tane, hala taş gibi, hala sessiz. gelirken getirmiş dediğim de 30 sene öncesi falan.
  • yıllardır saç için kullanılmayan aklıma gelirse faulleri sakalı düzelttiğim babadan kalma orijinal moserim var (dikkat piyasada çakmaları çok var), bugün bileyiciye götürdüm içini söktü temizledi bıçaklarını biledi en son yağladı makina canavara dönüştü, ''adamlar yapmış amk'' lafını bu sefer alman arabası için değil alman tıraş makinası için söyledim
  • 1962de üretimine başlanmış bir canavardır. bendeki amerikan pazarından alınma, 1996'dan bu yana sadece yağlayarak kullanıyorum, hala aynı bıçakla... alt tablası eskidi ama tek bıçakta beni gömecek sanırım. tam bir eski dünya makinesi.
  • bugün elime ulaşan model olup, 271 tl ye boyner'den gri renkli modelini aldığım makinedir. iki adet tarağa sahiptir. internetten herhangibir siteden almaya sahtesinin bol olmasından dolayı cesaret edemediğim için boynerden aldım ve orijinal bir makinem oldu. moser 1400-0458 diye yazıyor kutuda. kullanım kılavuzu almanca, ingilizce, türkçe şeklinde birçok dilde yazılmış. 3 yıl garantisi olduğu belirtiliyor. türkiye ithalatçısı wahl elektrikli aletler tic. ltd, caddebostan, kadıköy olarak barkodalanmış.

1 adet tarağı 1 numara ve diğer tarağı ise 4mm den 18 mm ye ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiştir.
    yan tarafındaki mandala basarak 3 mm kadar daha kesme boyunu arttırabiliyorsunuz. mandalı sabitleyip 18 mm ye getirdiğinizde aşağı yukarı 21 mm lik bir kesim boyu elde edilmektedir.
    kesme kabiliyeti için söylenecek pek bişi yok kesip kesmediğini farketmiyorsunuz bile.
    gürültüsü felan da yok ayrıca, braun'ın burun için kullanılan küçük zamazingosu bile bundan daha sesli bence. yani diğer makinelerden ses anlamında öyle insanı etkileyecek bir farkı olduğunu düşünmüyorum.
    ağırlığına gelince, diğerlerinden bi tık ağır ama öküz ölüsü gibi de değil yani, elinizde makine olduğunun farkında oluyorsunuz, o yani.

ek olarak sağ yandaki vidanın olayını merak edenler için;

bıçak yolu fabrikada optimum şekilde ayarlanır. voltaj dalgalanmaları nedeniyle bıçak yolu değişebilir. düşük gerilmede kısalabilir, yüksek gerilmede büyüyebilir. ihtiyaç duyarsanız bıçak yolunu o vida ile ayarlayabilirsiniz.
    cihazı açın, vidayı güçlü bir ses duyana kadar saat yönünde çevirin. sonra, o güçlü ses durana kadar saat yönünün tersine çevirin.

budur.
hesabın var mı? giriş yap