• bu da burada bir ani olarak kalsin.
  • gece seferler bitince çaktırmadan içine girip gezen bir fanının kamerasından, buyrun moskova metrosu

--- spoiler ---

niye böyleyim bilmiyorum ama metroyu çok seviyorum burada aylarca yaşayabilirim diyor manyak. acil bir durumda kapatmak için hazırda bekleyen devasa kapaklara dikkatli bakın beyler. adamlar resmen şehir kurmuş cehennemin dibine
    --- spoiler ---
  • 2. ring hattı geçtiğimiz sonbahar civarı açılmıştır. yanlış bilmiyorsam onun dışından da daha büyük bir ring geçiyor ama havaray şeklinde. bütün ring 90 dakika kadar sürüyor.
  • tek kelime ile ifade etmek gerekirse, sanat eseri olan "yeralti dunyasi".

son projelere gore sehirin disina bir buyuk halka daha eklenecek ve 2025'e kadar toplam istasyon sayisi yaklasik 285 e cikacak. iyiki telefonda metro haritasini kucultup buyultebiliyorsun, artik duvara sabit resimlere sigmaz oldu.
  • bildiğim kadarıyla dünyanın en eski metrosu.
  • hatrı sayılır miktarda farklı şehirde, eski yeni sayısız metro gördüm ve kullandım.

ancak hiçbirinde bu hafta ilk defa görme şansı yakaladığım moskova metrosu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum.

bugün pushkin müzesine varmaya çalışırken yanlışlıkla başka bir hatta bindiğim için kayboldum ve yarım saat kadar ekstradan metroda zaman geçirme fırsatım oldu. bu nasıl bir kaybolmaktır tanrım, adeta bir sanat galerisi, bir müze. hiçbir durak bir diğerinin aynısı değil, her durakta farklı bir işleme motif ışıklandırma renk mozaik...

eğer öyle bir planınız varsa, moskova’ya gidip de dolandırıcı taksilere binmeyi bir daha düşünün :)
  • uvazjemhmiya pasajjeri sledushaya stantsiya taganskaya...
    eski güzel günler...
    özel günler ve bayramlarda kullanılmamasında yarar var, milliyetçi ırkçı gruplar, yabancı gördüklerine saldırabilir.
  • an itibarıyla insanları bile bir başka güzel olan metro'dur. rusya'dan türkiye'ye dönmeyi düşünen kim varsa tekrar düşünsün bence.
  • gerek mühendislik gerekse istasyonların iç tasarımıyla kendine özgü bir metrodur. özellikle iç tasarımı bir gövde gösterisidir. new york ve paris metrolarına karşı sovyetlerin yanıtıdır. hakkında bir çok şehir efsanesi vardır. en meşhurunu seneler önce sözlükte okumuştum fakat entry sahibi yazar uçurulduğu için silinmiş. o zaman dedim ki bildiğim diğer efsanelerle birlikte anlatayım, sözlüğün dehlizlerinde kalsın. pek bir işe yaramasa da şehir efsaneleri okumayı seven birilerini eğlendirebilir.

metro sisteminin tam göbeğindeki kahverengi çember hat nasıl tasarlandı?

efsaneye göre stalin, kendi döneminde inşasını başlattığı metroya çok önem veriyordu. mühendisler hatların tamamını gösteren blueprint taslak üzerinde çalışırken bir tanesi kahve kupasını çizimlerin üzerine koyar. tam ortada tüm hatları kesen kahverengi bir çember oluşur. plan bu taslak üzerinden stalin'e sunulur. o da ortadaki kahve lekesini projenin bir parçası zannederek onay verir. stalin'e tekrar çıkıp o kısmın hatalı olduğunu söylemeye kimsenin götü yemediği için metro bu haliyle inşa edilir. bir diğer versiyonu ise kupayı planın üzerine stalin'in koyduğu ve aha böyle çok daha güzel oldu dediği ve öyle yaptırdığıdır.

metro hattının içerisinde dev mutant fareler yaşadığına dair efsane.

ne zaman türediğini kesin olarak bilmiyorum fakat 80'ler sonrası ise bildiğin ninja kaplumbağalar senaryosudur. farelerin kazıda denk gelinen radyoaktif elementleri yediği ve mutasyona uğradığından bahsedilir. bir diğer efsane olan gizli hatlarda kol gezdikleri bu yüzden o hatların kapatıldığı söylenir. fareler neredeyse insan boyutunda ve karanlıkta parlayan canavarlar olarak tasvir edilir. vaktiyle bakıma giden işçilerden bazılarının ortadan kaybolması da bu hikayeye bağlanmıştır.

kremlin sarayına bağlı gizli metro hattı ve nükleer sığınaklar efsanesi.

efsaneye göre stalin metro hattının çok daha altına (100 m) gizli bir hat kurdurmuştur. bu hat çeşitli idari birimlere çıkışları olan, nükleer saldırılarda halkın ve önemli kademede insanların saklanabileceği gizli üslere çıkarmış. hatta sadece 15.000 kişiyi yıllarca barındırabilecek bir tür yeraltı şehiri olduğu iddia edilir. metro dva(2) derseniz şehirdeki herkes çeşitli versiyonlarını anlatır. benim bizzat duyduğum moskova devlet üniversitesi'ne çıkan bir hat olduğuydu. bu geyik yüzünden bir dönem sürüyle öğrenci bu hatta açılan kapıyı aramış fakat bulamamışlar. bir de hattın giriş kapısını keşfeden bazı öğrencilerin kgb tarafından yok edildiği kolpasıyla desteklenir.

bu mitin bir eklentisi de lavrentiy pavloviç beria ile ilgili olandır. kendisi hakkında bilgiyi başlığında bulabilirsiniz. hakkında yüzlerce genç kızı kaçırdığı, tecavüz ve işkenceye varan hayvanlıklar yaptığına dair iddialar vardır. yaptığı iddia edilen suçları yine bu bekleme durumunda olan gizli metro sığınağında gerçekleştirdiğine dair bir efsane var. şu an müze olan evinden metro 2'e açılan bir yol olduğunu ve gizli servisin burayı işkence merkezi olarak kullanıldığı iddia edilir.

son olarak ölü askerlerin göründüğüne dair bir efsane var fakat sadece metroya özgü olmadığı için yazmıyorum. iddiaya göre hem şehirin sokaklarında hem de metroda görünen napolyon döneminden kalma fransız askerleri varmış.
  • sadece 1905 istasyonunu taniyabildigim icin, dunya uzerinde yegane kayboldugum metro agi olmustur.
hesabın var mı? giriş yap