• spac yoluyla nyse’ye açılmış martı bisikletlerinin stock kodu.

bu şirketi nasdaq’ta heps koduyla işlem gören hepsiburada ile kıyaslamayın bile, en azından hepsi burada, bir şirket olarak başvurusunu yaptı bütün testlerden geçti ve bileğinin hakkıyla nasdaq’ta borsaya açılmayı başardı. stock performansı facia oldu ama yine de borsaya açıldığı an itibarıyla sunabileceği artış trendinde ciro, karlılık, varlıklar falan filan vardı.

martı normal yoldan nyse’de borsaya açılabilmeyi bırak, abd’ye turist vizesi başvurusu yapsa alıp alamayacağı şüpheli :) *

spac nedir?
    normalde borsaya açılamayacak kadar kötü bilançosu olan şirketlerin abd borsasına açılmasının express yoludur.

sistem şöyle işler:

1-2 finansiyer bir şirket kurar (bu örnekte) galata acquisition corp

yatırımcılardan para toplar (bu örnekte) $150m.

nyse’ye kaydolur ve der ki ben açık çek halka açık şirketim. (minimum regülasyon, evrakları düzgün toplayıp kuralına göre başvuru yaptığında herkes spac’ını borsaya açabiliyor).

genelde hissebaşı $10 olacak şekilde gerektiği kadar hisse basıp, işe başlıyorlar. (rakamları yuvarlıyorum) galata şirketi 15 milyon hisse basıp, tanesi 10’dan işlem görecek şekilde borsada işlem görmeye başlıyor. daha sonra buldukları şirketin kalitesine bağlı olarak, bu spac hissesi sıfıra da gidebilir, artışına devam da edebilir.

bu açık çek şirketinin new york borsasına verdiği söz ne?

önümüzdeki 2 sene içinde en az kasamdaki paramın ($150m) yüzde 80’i civarında net varlık değeri olan bir şirket bulup bu şirketi satın alacağım ve misyonumu tamamlayacağım. yoksa şirketi feshedip, herkese 10’ar dolarlarını geri vereceğim.

bu örnekte görüldüğü üzere, galata corp, martı şirketini satın alıyor. martının net varlık değeri ne? allah bilir. teknik olarak $120m+ olması lazım.

neyse martı şirketine başarılar dilerim. ama ben boktan bir şirket olduğunu düşünüyorum. herhangi bir gelecek görmüyorum.

burada dikkat edilmesi gereken konu spac sponsorları nam-ı diğer pipe üstatları.

genelde spac yoluyla bir şirketi halka açtıklarında ellerindeki hisseyi halkın eline verip, ceketini alıp gitme gibi hakları olabiliyor. spac sözleşmesinin detaylarını okumakta fayda var.

amaan yüzlerce sayfa yasal finansal dökümanı kim okuyacak diyenler de sadece grafiğe bakabilir.

spac birleşmesi öncesi yaklaşık $10 dolardan işlem gören şirket (nav) spac birleşmesinden sonra 2-3 dolara düşüyorsa, şirketin sponsorları hisseleri yarınlar yokmuşçasına satmış demektir. çünkü şirketteki ana ve en büyük hissedar onlar, onlar satmasa hissede hareket olmaz.

şimdi spac sponsorunun daha 1nci günden sattığı şirketin hissesini ben alır mıyım? almam.

alana da hayırlı olsun diyelim.

konuyla alakalı olabileceğinden aşağıdaki kavramı da incelemenizi tavsiye ederim:

(bkz: bagholder)
  • ipo ile sirkete 60 milyon dolar kaynak yaratilmis. sirketin degeri su an 64 milyon dolar asdhjasdgjshf

4 milyon dolar icin miydi lan butun tantana.
  • bugun itibarı ile şirketin piyasa değeri 60 milyon doların altına düştü (ipo ile şirkete direkt sağlanan kaynak 60 milyon dolar civarında bu arada).

yani kısaca piyasa şunu diyor: "binlerce sahip olduğunuz mobil araçlar, şirketin iş değeri, yönetim kabiliyetiniz, faaliyet gösterdiğiniz ülkenin potansiyeli, gelecekte para kazanma ihtimaliniz ve şu an sahip olduğunuz nakit parayı; borçlarınızdan çıktığımızda bir bok etmiyor". hatta bok bile daha değerli, gübre sonuçta.

türk böyle siker işte. nyse, nasdaq dinlemez.
  • singapur metrosu. singapur da kullanilan akbil / kredi karti karisimi otobus / metro karti olan ez link kartlarini buradan temin edebilir ya da doldurabilirsiniz. ucaktan inince changi duragindan metroya binilebiliyor. metro icin ezlink kart temini sadece mrt den yapilmakla birlikte tum seven eleven lardan kartlari doldurup metroyla dolasmaya devam edebilirsiniz. metrolara girince her durakta metro planlari bulunuyor sehirde 3 tane metro hatti var bunlara bakarak bircok yere kolaylikla ulasabilirsiniz. ayrica ez link kartlari ni kullanarak metroya ya da otobuslere binecekseniz hem biniste hem de cikista kartinizi okutmaniz gerekiyor cunku kac duraklik yolculuk yaptiysaniz ona gore ucret dusuyor. bir de onemli bir nokta durian meyvesiyle metroya binmek yasak` :swh`
  • bugün after markette 0.88 cente düşmüş *.

cheese burger $1.

şirketin piyasa değeri an itibarıyla: $43.8 milyon dolar.

olm daha dün 60 milyon koymadınız mı kasaya?

patron çeketini alıp çıkmış beyler *.
  • alternatif business önerisi:
    (bkz: martı döner)
  • mrı'ın almancası.

mrı - magnetic resonance imaging
    mrt - magnetresonanztomographie
  • harika çalışan singapur metrosu. içeride yeme-içme ve (bkz: durian) yasak.harita
  • eski$ehirde bir turizm $irketi. ari sinemasi ustunde.
  • ks. mean repair time
hesabın var mı? giriş yap