şükela:  tümü | bugün
 • hz muhammed'in kedisinin adi.bilinir ki hz muhammed birgun bir toplantiya gitmek uzere hazirlanirken kedisinin hirkasinin uzerinde uyudugunu gormus.kediyi uykusundan uyandirmamak icin , hirkasinin kolunu kesmis ve gitmistir.geri dondugunde muezza peygamberin onunde egilerek sukran belirtmis , hz muhammed ise sirtini uc kez oksamistir.bu uc oksayis inanisa gore , kedilere dokuz cani ve dort ayak ustune dusme yetenegini vermis.ayrica muezza gibi damagi lekeli kedilerin , o'nun soyundan geldigine inanilir.
 • kısa tüylü, karamel rengi bir habeş kedisiymiş aynı zamanda muezza. herhalde hz muhammed namaz kılarken arkasından yaklaşan yılanı öldüren de odur, ben bu yüzden okşanıp başındaki izleri kazandığını sanıyordum hatta..
 • hz. muhammed (s.a.v)'ın en sevdiği kedisidir. zira hz.muhammed'in yalnız bir kedisi olmamıştır.
 • sevgililer sevgilisi'nin en sevdiği kedisinin adı. uyandırmamak için hırkasının kolunu kestiği kedisinin. resulullah'ın mübarek elinin değdiği sırtına elimi sürebilmek imkanım olsaydı keşke..

  o peygamber ki bir kediyi rahatsız etmeyeyim diye hırkasını kesebiliyor. biz ki peygamber ahlakıyla ahlaklanması gereken ümmet, sevdiğimiz bir eşyayı bir insana hediye etmekte zorlanan, kıyamayan; değil kedicikleri ve hayvanları rahatsız etmekten çekinen onlara zulüm edebilen dahası insanlara dahi zalimce muamele edebilen, pervasızlıkta sınır tanımayan, rahatlıkla insanların kalplerini kırabilen ümmet(?)...
  biz o'nu anladığımıza emin miyiz? o'nu anlamanın neresindeyiz? kimin ümmeti olduğumuzun, bunun nasıl bir şeref olduğunun farkında mıyız? bu kıssaları okuyunca örfen alışkanlıkla salat-ü selam getirmekten biraz öteye gidip tefekkür bilincini ne zaman kazanıcaz.. bilmiyorum.

  biz pervasızlığa devam edelim. nasıl olsa ömür uzun. ölüm bize hiç gelmeyecek. hiç hesaba çekilmiycez.
 • şu yeryüzündeki gelmiş geçmiş en şanslı kedidir. sıcakta develerini güneşin alnına bırakan arapları onları koruyacak gölgelikler yaptıran, kurbanı keserken karşısına geçip bıçağını bileyen adama onun gözünü kapamadan bir de geçmiş bıçağı biliyorsun karşısında sen onu iki kere öldürüyorsun diyen merhametli naif,şanlı,alemlere rahmet hz. muhammed'in a.s kedisi olduğu rivayet edilen müezza.
 • (bkz: ufeyr)
 • peygamber efendimiz uhud seferinde ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin ve yavrularının ezilmemesi için başlarına bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedilerin etrafından dolaştırmış. sefer dönüşü nöbetçiden kediyi isteyip, sahiplenmiş ve adını müezza koymuş. peygamber efendimiz müezzanin su içtiği kaptaki suyla abdest alacakken yanındakilerden biri "resulullah o sudan kedi içti" dediğinde "onlar en temiz ağza sahiptirler" diyip abdestini almıştır.