şükela:  tümü | bugün
 • gördünüz mü?
  .
  soru bu. görmeyi bırak, duydunuz mu?
  .
  duymayı bırak, sözlük içine bakalım. yazarlara, yazılanlara bakalım.
  16 yıllık akp iktidarından bıkan, değişmesi gerektiğini söyleyen, aynı kesim. öteden beri akp'ye oy vermiyor zaten. yine vermiyecek.
  muharrem ince adaylığı ne fark yarattı. cidden, bunu anlamak için soruyorum. akp'den ya da saadet'den oy alabiliyor mu?
  .
  bu entry'yi okuyan yazar arkadaşlardan, fikri değişen olduysa, lütfen yazsın. biz de aydınlanalım,
  .
  şu yanılgıya düşülmesin, dikkat çekmeye çalıştığım husus şu. chp'nin herhangi bir il-ilçe binasına gir. anket düzenle. muharrem ince yüzde yüz oy ile cumhurbaşkanı çıkar, peki sokağa yansıması? halktaki karşılığı?
  .
  ben bunu ölçmek için soruyorum?
  ahmet hakan gibi yapayım : anlamak için soruyorum :)))
  .
  kemikleşmiş fikirlerde bir değişiklik yaratabildi mi muharrem ince. akp'ye oy veren yine verecek. vermeyip cayanlarda, muharrem ince nin ya da muhalefitin bi etkisi yok ki, az yazılanlara bakalım, beklentilerine karşılık bulamayıp, bu seçimde oy vermeyeceğim diyen bir kitle var. partinin kan kaybettiği zaten aşikar.
  .
  ama, cumhurbaşkanlığı seçiminde, o son kertede, oylar yine rte için atılacak, aynı kitle tarafından.
  .
  en büyük neden de ; "din"
  .
  evet, çok ilginç. yani en azından bana ilginç geliyor, bilmem benimle aynı düşünceyi paylaşan sözlük yazarı olur mu. ben, mesela, siyasi atışma içerisine girmeden, bir platformda düşüncemi söylüyorum. parti de katmıyorum araya. diyorum ki, devleti ev reisi, baba gibi ya da meşhur tabiriyle "ana" gibi düşünelim.
  aylık gelir de o ailenin bütçesi. ben özette şuna bakarım, bu erk sahibi, ana ya da baba, bu bütçeyi, çocukları için akılcı şekilde harcıyor mu? yönetebiliyor mu?
  benim kıstasım bu olur diyorum.
  .
  karşı argüman, inanç, itikad, böyle böyle şeyler geliyor.
  yahu, babanın namaz kılıp kılmaması ayrı bir şey. o onunla, allah arasında olan bir şey. eh, hadi çocuklarına da bu inancı aşılasın versin, buna da sözüm yok, güzel takdir ederim.
  ben diyorum, parayı söylüyorum. bu adam maaşını aldı mı, getirip evine, hane halkına mı harcıyor, har vurup, harman mı savuruyor, o kısmına bakarım.
  .
  karşımda yine, din, inanç, itikad sarmalı.
  .
  fikirde bile, maddi bir kavramla manevi bir kavram çarpışıyor.
  .
  sonuç?. yok tabi ki de.
 • muharrem ince için değil ama genel olarak taraf değiştiren akp'li olarak düşünürsek benim de merak ettiğim konu.

  tv yayınlarında coşkulanıyoruz, umutlanıyoruz, capsler hazırlayıp gülüyoruz. en son haber turk yayınından sonra coşkuya kapılıp sosyal medyada akp'lilerin yazdıklarını okumak istedim.

  4. köprü, suriyeliler meselesi, hiç projesinin olmaması* vs... bunun gibi konularda ne küfürler, ne aşağılamalar dönüyor. orada da coşku, capsler, gülüşmeler var. asla değişmeyecek bir düşünce yapısı var. düşünce değil düşünce yapısı.

  sanıyorum tanım boş küme.
 • arkadaşım ilk kez 2002 yılında oy kullandı ve o seçim dahil bütün seçimlerde akpye oy verdi. referandumlarda evet dedi. geçen gün konuştuğumuzda muharrem ince'ye oy vereceğini söyledi. artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor dedi.

  gerçekten güzel ülkemde bir şeyler değişmeye başlıyor.
 • yıllardır akp'ye oy verenlerden ziyade, akp'li ailede yetişmiş ancak ailesine göre daha fazla okuyan, araştıran veya en azından lise-üniversite ortamında farklı fikirlerle ve kişilerle iletişimde bulunan gençlerin (ki çoğu ilk oyunu kullanacak olan milyonlarcası var) yapabileceği durumdur.

  yoksa şuan tayyip erdoğan çıkıp açık açık "ben sizi kandırdım" dese dahi, "yok inanmam, kesin bu da fetö oyunu" diyecek milyonlar var. çünkü adam bunu kabul ederse yıllardır aldatıldığını da kabul eder ki bu imkansıza yakındır.
 • 16 yıl oldu dile kolay. nüfus gençleşti. belki milyon kişi öldü. nesil değişti. gençler daha özgürlükçü. kaçınılmaz son gelecek. üzülmeyin ama sizi de kurtaracağız. dinozorlar gitmeli.