aynı isimde "muhbir (sıla şarkısı)" başlığı da var
  • mahalle asayişinin kendisinden sorulduğuna inanan ve fakat bileğine güvenip olay mahalline seyirtemeyen göbekli amcaların; müzevir mahalle karılarının (evet, böylelerine 'karı' deniyor, cinsiyet gözetilmeksizin) ve dahi reis-i hane peder beyi gurbette veyahut da öte alemde (toprağı bol, rahmet üzerine olsun) olan tüyü bitmemiş delikanlıların da bir çırpıda malik olabildiği yegâne sıfat: muhbir.

çünkü muhbir, 'ihbar eden', 'bildiren' demektir. ispiyon denen ve türkçe bilen herkeste aynı hissiyatı uyandıran 'kaypak' kelimeden biraz, ne birazı bariz farkı var.

ispiyoncu brütüslük yapar: sezar'ı öldürür, hakkını da vermez. fakat muhbir, sezar'ı öldürmesi gerekiyorsa bunu "sezar'ın hançerlenmesine müteallik kanun hükmünde kararname" ahkâmına uygun surette yapar. sezar'ın naaşını ortada komaz, naaştan kötü koku yayılmaz. muhbir işini steril biçimde yapar. ispiyoncu ise, haber verdiği kişi nezdinde bile 'yavşak'tır. kimse kendisine güvenmez. "bugün bu yüzden arkadaşını satan, yarın bir başka sebepten beni evleviyetle satar, ihaleye bile çıkarır" diye düşünür: self-defence.

mahalle bakkalının camı indi(rildi)ğinde aşağı, aşağı bakıp hiçbir şey olmamış gibi yatağına geri dönmez muhbir. dönse dahi kendini uyku tutmayacağının ayırdındadır. ispiyoncunun ise zaten pozisyonu farklıdır. o, bakkalı soyarken muhbirin pencereden eşkallerini (çoğulun çoğulu) fark ettiğini fark ettiğinde (farkı fark etmek), suç ortağını ele vermek üz're karakola gider ve komiserin dizlerinin dibinde sahte gözyaşları dökerek masumiyet karinesini ispata girişir: fark budur!
  • kondüktör ekibinin kazandırdığı yeni ekşi sözlük yazarı.

(bkz: buralar hep entry olacak)

edit: çok başarılı bir troll olacağının işaretlerini almıştım halbuki. ilgilenerek okudum 20 küsür entrysini. ssg hakkında gg yazınca, ya hesabını kapattı ya da uçurdular. yeni gelen yazarın bu kadar troll başlık kasması ilginç. büyük ihtimal bir yazarın ikinci hesabıydı. rahmetle anıyoruz.

(bkz: sourlines iyi uçuşlar diler)
  • bunların ortak özellikleri var.

-çok konuşurlar
    -boş konuşurlar
    -korkaktırlar
    -bişey anlatırken "dimi abi" diye teyit almak isterler
    -babaları da muhbirdir
    -tehdit edilmişlerdir
    -bir müddet sonra zevk alırlar
    -bir müddet daha sonra kahraman zannederler
    -sıkıştırırsan sana da öterler
  • fişlemeye dayalı polis devleti'nin çimentosu, iktidarların en biricik lalesi.
  • savaşta çikolata, şeker vasıtasıyla samimi olup sevgisi kazanılan çocuk.
  • muhbirlik ruh halidir. asla kendisini sorgulamaz. ihbar edilmesi gereken bir öteki vardır. muhbir nefret ettiği kişiye kötülük olsun diye ya da çıkarı için gammazlık yapar. sinsidir, korkaktır, vicdansızdır, ahlaksızdır, değer yargısı yoktur. muhbirden her zaman korkmak gerekir. bugun size gammazlayan, yarın sizi başkasına gammazlar. her devrin, her iktidarın adamıdır. yeter ki muhbirlik yapması için fırsat verin. her yerde bir fil hamdi bulur.
    tabii bu muhbir tanımını yaparken kendimize de bakmamız gerekir. hiç okulda, askerde, işyerinde sorun yaşadığın ya da sorunlu olduğunu düşündüğün birisini üstüne şikayet ettin mi? ya da birisine, bir baskasi hakkında konuşmasına izin verdin mi? sorun yaşadığın ya da hata yapan kişi ile konuşup sorunu çözmek yerine doğruca üstüne şikayet ettin mi? sanırım hepimiz az çok birer muhbiriz.
    son söz babamdan geliyor: "her sağcı muhbirdir."
  • mahalle bakkalları, berberleri bu işler icin biçilmiş kaftandir. çok insan tanırlar, herkes ekmek alır yada traş olur değil mi?

ah bir de belli etmeseler... az dikkat kuzum. ben bileyim sorun değil de herkes ben değil yani.:)
  • yaşı otuzdan eski muhbirlerin bir çoğu ön eğitimlerini ortaokul ve lisedeki onur kolu faaliyetleri sırasında almışlardır.
  • son günlerde sayıları hızla artan ve vatana millete hayırlı olduğunu zanneden onursuz faşistler ya da aptallar grubu.ya da her ikisi de.
  • hiçbir düet meydan okuma sayılmaz ama sıla karşısına çıkan herkese sahnede sesiyle hakim oluyor,eziyor.bu şarkıda da mabeli yerle bir etmiş.
    ikisini de severim çok güzel de olmuş,kaç kez dinledim hatırlamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap