el fikir

  • 5734
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

sen kimsin merkel

şimdi bu yiğit bulut denilen adamı ciddiye alıp yanıt vereceğim bir seferliğine. çünkü bu ağır algılama problemleri olan arkadaşı hükümetin dinlediğine ve bir şey bildiğine inandığına, bir vesileyle kani oldum.

şu linkte 2013 insani kalkınma raporunu bulabilirsiniz:
yiğit bulut adında bir iktisat yazarı ve hükümet danışmanı almanya başbakanı'na sen kimsin diyor ya.

- almanya insani kalkınma sıralamasında 5. ülke, türkiye ise 90. sırada.
- fortune global 500 listesinde almanya'nın 32, türkiye'nin ise 1 (bir) tane şirketi var.
- almanya koca avrupa birliği'nin [bu adam avrupa birliği yok filan da diyor ya (bkz: beyin)] beyni ve motor gücü. fransa ve ingiltere ile birlikte en büyük üç ülkesinden biri (ama en büyüğü de denebilir.)
- almanya'nın eğitim sistemi mükemmele yakın, demokratik sorunu neredeyse yok, askerliği kaldırdı, sağlık sistemi aşmış taşmış bir ülke, ulaşım konusunda en ufak bir sıkıntısı yok, enerji konusunda çevreci politikalar izliyor ve nükleer santrallerini kapatarak daha ekolojik yöntemlere yöneliyor.
- almanya neredeyse kültürel bir beşik durumunda; dünyanın en önemli felsefecileri, edebiyatçıları, müzisyenleri, sinemacıları, tiyatrocuları, psikologları, siyasetçileri, ekonomistleri, bilim insanları, mimarları, mühendisleri vb. çıkaran birkaç ülkeden biri. türkiye'nin pek çok üniversitesi, hastanesi, anıtsal binası, askerlik sistemi filan almanlardan alınmadır.

almanya türkiye'de yaşayan 76 milyon insanın herbirinin yaşamak istediği standartlara sahip bir ülke. kapitalist bir ülke olmasına rağmen böyle bu.

ve sen, millete milli geliri 3 katı arttırdık diye yalanlar söyleyen danışmanı olduğun hükümet dış borcu tavan yaptırmış, cari açığı fezaya fışkırtmış, demokratik söylemlerle gelip kendi politik hattı dışında her gruba çeşitli davalar sonucu büyük tutuklamalar yapmış ve en sonunda kendisine karşı koyan halka savaş açmış bir durumdayken, alman başkanına "sen kimsin" diyebilen bir adamsın.

önce otur, ergenekon, hrant dink cinayeti, devrimci karargah, kck, şike soruşturması gibi davalardaki hukuki gafları, tutuklu milletvekili, belediye başkanı ve gazetecileri, izmir belediyesi'ne yapılan baskıları sorgula.

yandaş şirketlerin nasıl bu kadar hızla büyüdüğünü ve örtülü ödenek kullanımının neden tavan yaptığını açıkla. deniz feneri davasının niye kapatıldığına ve bunun hayranı olduğun partinin çıkarları ile nasıl bir ilişkisi olduğuna dair bir şey söyle. roboski ve reyhanlı'yı anlat. reyhanlı'ya ve mit yasası'na getirilen yayın yasağını açıkla. ve son olarak da, gezi olaylarına uygulanan adıyla, sanıyla, sapıyla, köküyle, kelimenin tam anlamıyla uygulanan faşist şiddeti sorgula. bütün bunların demokrasi ile ilişkisini anlat.

sonra gidip merkel'e ya da almanya'ya edecek bir lafın olabilir. eğer hala insan içine çıkacak bir yüzün kalırsa.

devamını okuyayım »
20.06.2013 00:17