86 entry daha
  • bazı milliyetçi kesimlerin boykot edeceği dizi. yok neymiş '' ecdadımıza alay etmeye çalışanlara dur deme vakti geldi.''. ulan tarih bu, belgeler var. harem'i kabullenmiyor adamlar. ''ecdadımızı şehvet düşkünü gibi gösteriyorlar'' diyip ''bizim milletimiz anlı, şanlı, şereflidir.'' de diyerek,devam etmişler saçmalamalarına.
    milletiyle sarayı karmalayan bu zihniyete burdan çemkirerek, dizinin takipçisi olacağımı belirtmek isterim.
  • (bkz: yeni yüzyıl)
  • muhteşem yüzyıl dizi fragmanlarını seyredince düşündüm de kanuni sultan süleyman, maviş maviş hülyalı bakışlı bir padişah olarak canlandırılmamalıydı. halit ergenç dizi dünyasında popüler olabilir şu sıra ama yanlış bir cast seçimi bu.
    kanuni kızdı mı gözlerinden kıvılcım çıkan, çatık kaşlı ve daha derin bir kişilik olmalıydı. istanbul kanatlarımın altında filminde burak sergenin oynadığı 4.murad tiplemesini örnek gösterirsem belki beni daha iyi anlayabilirsiniz. koskoca kanuni sultan süleyman yahu, adını söylerken nefesini tutası geliyor insanın.
  • osmanlı hanedanı için muhteşem yüzyıldan bahsedeceksek 1451'den başlamalı, içinde fatih ve yavuz'un olmadığı yüzyılda kanuni olsa ne olur. sen 46 sene devlet-i aliyye-i osmaniyye'yi yönet ama lakabın kanuni olsun, peh.
  • 100. kere yazana cesitli hediyeler verileceginden, ben de yazayim; the tudors yapmisiz canlar! geyik bir yana, bence boyle bir donem dizisine ihtiyac vardi. hatta keske gerileme donemine dair gercekten kaliteli bir dizi daha olsa.
  • rakibim şah ismail değil, henry tudor** diyor ya hani. şu the tudors'taki jonathan rhys meyers'ın yarısı kadar rol yapsın, reyting konusunda hiç bir sıkıntı çekmeyeceğine eminim. ama fragmanlarına bakıyorum da, gözlerinde o ışığı göremiyorum sanki.. bakalım, yine de önyargılı olmamak lazım.
  • casting konusunda aktrist seçimleri başarılı ama aktor seçiminde şüphe uyandırmış dönem dizisidir.
    benim rakibim şah ismail değil şudur budur diyen halit ergenç'de
    "ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren allah'ın yeryüzündeki gölgesi akdeniz'in ve karadeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve azerbaycan'ın ve şam'ın ve halep'in ve mısır'ın ve mekke ve medine'nin ve kudüs'ün ve bütün arap diyarının ve yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı sultan bayezid han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman han'ım. sen ki fransa vilayetinin kralı fransuva'sın.
    hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektup gönderip, ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip, kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz. söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. her şeyden haberdar oldum. yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz. böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. yüce allah hayırlara bağışlasın. allah'ın istediği ne ise olur. bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz. böyle biliniz"

diyen adamı göremedim fragmanlarda, belki işin içine girip o egoya vakıf olduktan sonra toparlar.
  • çekimlerinin bir bölümü, tarabya'daki almanya büyükelçiliği tarihi yazlık rezidansı'nda gerçekleştirilen dizi. bu soğuk havalarda gariplerim uzuun saatler boyunca (her zamanki gibi!) çalışıyorlar
  • gönül isterdi ki kanuni'yi şöyle sefere giderken gösterse, şöyle sağlam savaş sahneleri olsa, eli kılıç tutabilen aktörlerimiz olsa, öyle bir prodüksiyon yapabilecek yapımcılar olsa... neler diyorum? tabii ki yok böle bişi. muhtemelen halit ergenç binbir gece'deki gibi mahmur ve malankolik bakışlarla dolanıp duracak ortalıkta, iki sahnede bir harem görünecek, hürrem'e özenip saçını kızıl boyayanlar olacak, bir nesil kanuni'yi mavi gözlü sanacak. 2. selim olarak da 3 öğün ağlayıp duran küçük sarışın bir çocuk bulurlarsa kaptılar reytingi.
9485 entry daha
hesabın var mı? giriş yap