agluna

  • 2958
  • 48
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yeşil alana gökdelen istemeyen belediyeye ceza

öncelikle, karakter sınırından dolayı, başlık böyle oldu, kusura bakmayın. olayın tam hali şöyle: taşyapı'nın, göztepe'deki meteoroloji müdürlüğü arsasına, dört gökdelen dikmesini engellemek için hukuki yollara başvuran kadıköy belediyesi, 101 milyon lira tazminata mahkum edildi. bu arada belirtmeliyim ki, belediyenin toplam 2017 bütçesi, tahmini olarak 526 milyon lira. yani bütçenin 1/5'i, tazminata gitmek üzere.

haber için: http://www.diken.com.tr/…tasyapiya-101-milyon-lira/

kadıköy belediyesi'nin suçu ne? taşyapı’nın imara aykırı plan değişikliklerini onaylamayıp, bilirkişi raporuyla kamu adına dava açmak. yani, işlerin mevzuata uygun gitmesini sağlamak, taşyapı’nın imara aykırı bir şekilde kaçak bina yapmasını engellemeye çalışmak. ama mahkeme, bu çabayı, ‘zarara uğratmak’ olarak yorumlamış ve yeni bilirkişi de, taşyapı’nın ‘basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı’nı belirtmiş.

yıllardır kadıköy'lüyüm. hatta bir ara, söz konusu 4'lü gökdelene çok yakın bir yerde yaşıyordum. inanın, bir bina, bir ilçenin dokusuna ancak bu kadar uyumsuz olabilir. zaten belki de bu sebeple satış yapılamıyor. ben kadıköy belediyesi'ni, dev bir şantiyeye dönen mahalleler için suçlarken, "neden bu kadar fazla inşaat izni verilmesine seyirci kalıyorlar?" diye sorgularken, adamlar nelerle uğraşıyorlarmış? bu resmen, kamunun elini kolunu bağlayıp, inşaat terörünü sürdürmek için verilmiş bir karardır. lütfen sessiz kalmayalım.

haber için: http://www.diken.com.tr/…tasyapiya-101-milyon-lira/

devamını okuyayım »
11.11.2016 13:03