şükela:  tümü | bugün
 • ağır akışı yüzünden bir türlü seyredemediğim dizilerdendir muhteşem yüzyıl. ama öyle ya da böyle bilgileniyorsunuz medyadan, internetten. acaba ilerki bölümlerde şehzade mustafa'nın öldürülmesinden sonra halkın doğan erkek çocuklarına şehzadeye olan sevgilerini belirtmek için "mustafa" ismini vermelerini gösterecek mi ? öyle ki o dönem istanbul'a gelen yabancı bir gezgin istanbul'daki her 4 erkeğin 3'ünün isminin mustafa olduğunu yazmıştır. hatta bu gelenek o kadar uzun yıllar sürmüş ki, 1881 yılında selanik'te doğan bir erkek çocuğa da bu isim verilir.

  ve gün gelir bu çocuk kanuni'nin saltanatından mustafa'nın intikamını alır.
 • dönemin ve dizinin muhteşem yüzyıl olarak anılmasının sebebi; sanılanın aksine kanuni'nin tahta çıkması değil türk kızlarının saraydan gidip yerlerine ruz kızlarının gelmesiymiş...

  kanuni'nin torunları olduğumuz konusunda şüphe yok.

  ha laz müteahhit ha osmanlı sultanı ikisi de rus görünce çocuğunun anası olan türk'ü şutluyor..
 • kanuni'den sonra tahta kim oturacak diye tahminler yapanların olduğu dizi. "favorim selim" diyen olmuş bir de. yok yok cidden bir deneyin parçasıyız millet olarak.
 • --- spoiler ---

  mahidevran'ın kanuni'ye yüzüğü neden hürrem'e verdiğini sorduğu ve surat astığı sahnede anladık ki padişah da olsan hatundan trip yiyorsun arkadaş. türk erkeğinin kaderi, türk hatununun geleneği bu. bak ucu saraya dayanıyor.

  --- spoiler ---

  (bkz: bu devirde kimse sultan değil)
 • ben bu sarayda yaşasam hayatta hamamda yıkanmaya kalkışmam, odama leğenle su getirtirim, kırk gün yıkanmam pis gezerim yine de o hamama girmem. kimin öleceği kimin öldürüleceği belli değil. hamam değil harlem sokakları anasını satayım.
 • herkes aynı kalırken hürrem yaşlanacaksa eğer bu durumu rus kızları erken çöküyormuş geyiğiyle kurtarabilirler, tek repliğe bakar. alın kurtardım milyon dolarlık projeyi, iyisiniz yine.
 • hürrem: "sarayda eğlence istiyorum. hiçbir masraftan kaçınmayın."
  napcan hürrem? tiesto'yu mu getirteceksin. ulan 2 yıldır gördük ki en büyük olayınız lokma dağıtıp, meyve tabağı yaptırtmak.
 • http://www.milliyet.com.tr/…kanuni-magazin-1896054/ adresinde hakkında ilginç bir yorum bulunan dizidir.

  'dizinin ilk bölümlerini izlerken, kanuninin yerine mustafa geçer diye tahmin etmiştik, o da ölünce beyazıt padişah olur diye düşündük ama en sonunda dizi süpriz bir şekilde selimin padişah olmasıyla bitti. ilk defa süpriz bir final yaparak izleyicileri şaşırttıkları için senaryo ekibini tebrik ederiz. umarız bundan sonraki dizilerde de izleyicinin sonunu tahmin edemediği süpriz akışlar olur ve dizilerimiz güzelleşir'
 • izlediğim 7-8 bölümden anladığım kadarıyla osmanlı imparatorluğu'nun en büyük sorunlarından biri ses yalıtımıdır. bunu çözmüş olsalar belki bir 600 yıl daha hüküm sürebilirlerdi.
 • süleyman'ın son 2 saattir diazem içmiş gibi sırıttığı dizi.

  ibrahim: bu bahar şuraya gidelim sultanım.
  süleyman: he ibrahim :)

  ibrahim: bir ara manisa'ya gideyim çoluk çocuk?
  süleyman: he ibrahim:)

  ibrahim: roma'yı da alalım sultanım:)
  süleyman: heee ibrahim he:)