• yargı mekanizmasının iyice saçmaladığını ve 'toplumun gazını almak' misyonuna büründüğünü düşünüyorum. ilgili tck maddelerine göz atalım:

yedinci bölüm:genel ahlâka karşı suçlar

hayasızca hareketler

madde 225 - (1) alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

bu maddenin gerekçesi ise "hayasızca hareketler olarak madde metninde sadece alenen cinsel ilişkide bulunmak ve teşhircilik suçu olarak kabul edilmiştir. bu davranışların suç oluşturabilmesi için, alenen gerçekleşmesi gerekir. aleniyet için aranan ölçüt, gerçekleştiği koşullar itibariyle fiilin belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir olmasıdır." idir.

dolayısıyla çok basit bir hukuk bilgisiyle söz konusu olayda ceza verilemeyeceği ve takipsizlik kararı verilmesi gerekeceği çok açık. söz konusu olayın ne kadar iğrenç olduğu yargıyı ilgilendirmez bu tarz düşünceler yargı mekanizmasının dışındadır. dolayısıyla yazılmaması gereken bir iddianame olduğunu düşünmekteyim.

'aleniyet için aranan ölçüt, gerçekleştiği koşullar itibariyle fiilin belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir olmasıdır.' şu kısım çok önemli. siz bir şahsın limandan ayrılmış (murat veya ahmet farketmez) özel teknesine fotoğraf makinasının zoomu vasıtasıyla yakınlaşıp fotoğraf çekiyorsanız bu 'özel hayatın gizliliğini ihlaldir' 'hayasızca hareket değildir çünkü aleniyet ilkesi mevcut değildir. birinin evinize girip cinsel ilişki anınızı kaydedip yayınlamasıyla aynı şeydir hukuken.

burada esas problem yargının işlevsizleştirilmesi ve 'toplumun gazını alma' misyonu edinmesi. bu olay medyatik kişiler arasında olmasaydı asla bir iddianame düzenlenmezdi.
  • öncelikle ensest yanlıştır... onu bir söyleyeyim...

ama bu dava da saçmalık, sonuçta göz önünde bir şey yapmamışlar, paparazzinin biri teknede çekmiş bunları, ayrıca bir kadın ile bir erkeğin öpüşmesi suç değil, hayasızlığın tanımı ensest ise ona göre dava açsınlar, yok eğer öpüşmek ise türkiye'de milyonlarca kişi hapse girer...

edit: kadın evli olduğu için hayasızlık davası açıldı mesajları aldım, pes vallahi, eşini aldatan herkese kamu davası mı açılıyor memlekette?

edit 2: oral ve doggy fotoğrafları olduğuna dair de mesajlar geldi, ben görmedim, gazeteler onları yayınlamamıştır muhtemelen... eğer öyle fotoğraflar varsa ve gazeteci gazete haricinde bir yerde yayınladıysa (sızdırdıysa) suç gazetecide, eğer o fotoğraflar hiçbir şekilde yayınlanmayıp da savcılığın yayınlanan fotoğraflar üzerinden dava açarak gazeteciden diğer fotoğrafları da istemesi üzerine kanıt haline gelmişse savcılığın yaptığı yasal değil, suç teşkil etmeyen bir konuda dava açıp şansına delil bulmuş oluyorlar... diğer taraftan paparazzi bir nevi özel hayatlarına tecavüz ediyor, denizin ortasında etrafta kimse yok diye takılan insanları uzaktan yüksek zoom ile çekmiş, insanların haberi bile yok... bu arada tekrarlıyorum, ensesti savunmuyorum, olayın davaya varması yanlış, amca-yeğen ilişkisi gibi...
  • enseste değil, sevişmeye verilmeye çalışılan cezanın davasıdır.

edit: bu ülkede enseste ceza verilebileceğini sanan pomçikleri gözlerinden öpüyorum. çok masumsun yavrum.
  • dava sonucuna göre ülkenin yarısı hapse girebilir ayık olun
  • ensestin doğruluğu ya da yanlışlığı ahlaki bir durumdur. kimse de kimsenin ahlaki yapısını benimsemek zorunda değildir. bunu savunmaya gelip de "ensesti ben de desteklemiyorom amaağ" gibi notlar düşmek zorunda değilsiniz. ensest ilişkinin 'zararlı' kabul edilmesinin sebebi doğacak çocukların yapısal bozuklukları yüzündendir. (bkz: lateksin icadı)

durum kimseyi ilgilendirmez. haber değeri yoktur. hatta adamın özel teknesinin içini kim bilir kaç kilometre öteden zoom ile fotoğraflamak esas suçtur, haneye tecavüz, özel hayatın gizliliğini ihlaldir. şimdiye kadar bunun hakkında dava açılmamış olması da esas şaşırtıcı noktadır. herhangi iki kişi reşit ve kendi rızasıyla seks yapıyorsa bu dünya üzerindeki başka kimseyi ilgilendirmez. buna dönüp bakan da gavatın dik alasıdır.
  • yasayı kendine göre yontmaktır bu. amca-yeğen olmayıp da aynı durumda yakalansalar böyle bir dava açılmayacaktı, bunu bir kabul edelim.

insanın amcasıyla olması benim için imkansız kategorisinde olsa da ensesti yasayla yasaklamıyorsan kişiye özel uygulamada da bulunamazsın.
  • bu dava ceza ile sonuclanirsa, emsal teskil ederek acik alanda opusmenin suc oldugu algisi yaratilacaktir. ben burada asil pesinde olunan mevzunun bu oldugunu dusunuyorum. ahlak polisi loading...
  • sacmaliktir.

olayın kişilerin birbirlerine göre konumları sebebi ile iğrenç olduğu aciktir. fakat öpüşme(!) fotoğraflarının basına düşmesi sebebi ile kamuya mal edilerek kamu davası açılması ve ensestin değil opusmenin cezalandırılması da en az o kadar igrenc. abisi, amcası, babası gibi birinci derece yakınları tarafından taciz/tecavüze uğrayan basina yansimis-yansimamis yüzlerce çocuk varken sırf basına düştü diye bu kişilere dava açılması saçmalık.

elinizi vicdanınıza koyun be.
  • şaşırtmıştır. çekilen görüntüler hukuka aykırı delil olarak sayılır diye düşünmüştüm. kaçırdığım nokta var herhalde.
  • (bkz: bir yaşındaki kızla evlenilebilir)

boş işlerle uğraşan savcıları göreve davet ediyoruz.
    hayasızca ünlülere bulaşacaklarına, gelip bu iğrenç zihniyeti temizlesinler önce!
hesabın var mı? giriş yap