30 entry daha
  • karaköy x-ist'teki yeni sergisini ilk günü gezdim. sergide baya rağbet vardı. durumdan da memnun görünüyordu. sergiyi gezenler galeriyi story manyağı yaptılar.

palta'nın işlerini behance'de ilk paylaşımlarından beri takip ediyorum. ilk minyaturlerini gördüğümde uykularım kaçarcasına çok heyecanlanmıştım. gece uykudan uyanıp star wars işine bakıp tekrar uyuduğum oldu. ama artık eskisi kadar çarpmıyor.

müthiş bir trend yakaladı ve süreci çok iyi yöneterek kendini gerçekten geliştirdi. film sahnelerine sıkışıp kalmadı, farklı işler farklı malzemeler kullanmaya başladı. mesela bu sergide 3 boyutlu yazıcıda basılma heykelleri de vardı. önceden her işinin dijital olmasını, minyatür sanatını kolaja indirgeyip karikatürize ettiğini düşünürdüm. bu sergide gördüm ki eline fırça aldığı işler de varmış. ama fırçası gerçekten kötü. hem de hayvan gibi kaliteli fırça, kağıt, boya, altın kullanmasına ragmen. klasik bir tezhip veya minyatür atölyesinde çay bile dağıtamayacak kadar kötü.. fırçasını iyileştirme derdi olduğunu sanmıyorum. vermek istediği mesaj ve hitab ettiği kesim göz önüne alındığında ihtiyacı da yok.
    işlerinde biraz özensizlik sezmedim değil. bazı dijital işlerde de (mesela şirinler köyünün anlatıldığı işte) detay objelerin çözünürlükleri o kadar kötü ki, minicik bir çizimin rastgele çoğaltılıp yer kaplasın diye büyütüldüğü gözümüze piksel piksel batıyor. buna özen göstermek ne kadar ilave zamanını alabilirdi ki?

murat palta tesadüfen de olsa müthiş bir trend yakaladı ve meşhur olmanın tadını çıkarıyor. behance'de meşhur olduğu gün ilk görselleri yüklendiğinde böyle bir tepki hiç beklemediğini de söylüyor zaten.
    ama hitab ettiği kesim çok hızlı tüketiyor onu. reklamlar, albüm kapakları, t shirtlere kadar heryerde murat paltayı gördük.
    alıcı kesimini genişletmezse, tesadüfen veya planlı yeni bir sıçrama yapmazsa 10 sene sonra yok olmuş olacak. hem türkiye için hem dünya için durum aynı.

inşallah kem gözlerim nazar değirmemiştir de gizli ataletinden kurtulur.
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap