• türk milletinin akıp yolunu bulan can suyudur.

ne kadar silmeye çalışsalar da dönüp dolaşıp onu buluyoruz, buluyorlar..
  • her ankara'ya geldiğimde balkondan anıtkabir'i seyrederim. bir kabir bir şehrin en güzel, en umut dolu yeri olabilir mi? evet olabilir. bir ölüden medet uman bağnazlardan, yobazlardan değiliz. doğru fikirler ölümsüzdür. bir yazar arkadaşımızın barış manço için yazdığı güzel bir cümle var. "kuru kuruya bir milliyetçi değil, mükemmel bir memleketçi." biz de atatürk'ün geçmişten geleceğe güneş olan fikirleri doğrultusunda kuru kuruya değil her daim memleket sevdamızı sürdüreceğiz.
    saygıyla...
  • ulus devlet'imizin kurucusu,

ulusal onurumuzun yegane lideri,

türk milletinin bağımsızlık simgesi,

kuva-yı milliye ruhunun değişmez önderi,

men atatürk'ün esgeriyem diyen milyonlarca yurttaşın başkomutanı,

varlığım türk varlığına armağan olsun diyen ey böyük türk'ün böyük komutanı

yol'un yolumuzdur. aziz ruhun şad olsun.*
  • 23 nisan 1920, meclise hitaben:

"işittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyormuş. ben kimseyi zorla milli meclis'e davet etmedim. herkes kararında hürdür; bunlara başkaları da katılabilir.

ben bu mukaddes davaya inanmış bir insan sıfatıyla buradan bir yere gitmemeye karar verdim. arzu ederseniz hepiniz gidebilirsiniz. o takdirde asker mustafa kemal, mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, elmadağı'na çıkar, orada tek kurşunu kalıncaya kadar vatanı müdafaa eder, kurşunları bitince aciz vücudunu bayrağına sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanını mukaddes bayrağına içire içire tek başına can verir.

ben buna and içtim."
  • çanakkale'de, samsun'da, amasya'da, erzurum'da, sivas'ta, ankara'da, kütahya'da, eskişehir'de, sakarya'da, kocatepe'de, izmir'de; türk bayrağının dalgalandığı tüm anadolu'da senin ayak izlerin var. hakkın ödenmez.
  • atatürk türk milletine adeta aşıktı. '' benim hayatta yegane fahrim, servetim türklükten başka bir şey değildir. '' diyen atatürk, ''bu memleket tarihte türk'tü, halde türktür ve ebediyen türk olarak yaşayacaktır.'' inancındaydı.

------------
    ingiliz ateşe militerinin sorduğu bir soruya verdiği cevap atatürk'ün türk milletine bakışını özetleyecek niteliktedir.

anasının ve babasının asiliğiyle itihar eden tedoz, italya yarımadasına inmek isteyen türk attila'ya barış görüşmesinden önce sormuş;

-siz hangi asil ailedensiniz?

atilla da ona cevap vermiş;

- ben asil bir milletin evladıyım!
    - işte benim cevabım da size budur!
    ------------

bu güzel anıyla onu anıyorum. mekanın cennet olsun, ruhu şad olsun atam. biz atatürk gençliği seni her daim yaşatmaya, hem yazı, görsel ile gençlere tanıtmaya devam edeceğiz. başkaları türklükten, atatürkçülükten utanırken biz utanmadan, inadına atatürk ilkeriyle devam edeceğiz.

başka bir sözüyle bitireyim:

'birtakım kuşbeyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.'

mustafa kemal atatürk

yidiğim aslanım..
  • yazıp yazıp siliyorum çünkü onu anlatacak ona duyduğum hayranlığı buraya yansıtacak kelimelerim yok. bu nedenledir ki kendisi hakkında "atam sen kalk ben yatam" tiplerine karşı hep mesafeli oldum. hatta kendisini tabulaştırıp, her adı geçtiğinde bağırıp çağırıp kelime parçalayan tiplere bayağı uyuz oldum. zira kendisi sığ kelimelere ya da duygusal bir takım laf kalabalıklarına sığmayacak kadar büyük bir şahsiyet. sanırım kendi açımdan onu bir cümleyle anacak olsaydım şunu derdim;

benim onu anmak ve hakkında güzel şeyler söylemek için kullanacağım en iyi kelimelerin bile onu anlatamayacağı kadar büyük insan.
  • aramızdan ayrılışının 79. yılında hala anılıyorsan, özleniyorsan ne kadar büyük bir lider olduğun ortada demektir.

ruhun şad olsun.
  • bir milletin yeri doldurulamaz neferi.
    bir milletin ortak sevgisi.
    bir milletin hasreti.
    bir milletin ölümsüz lideri...
  • “büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.”
hesabın var mı? giriş yap