• özellikle ergenlik çağında çocuk sahibi anne-babaların çocuklarını da yanlarına alıp ailece izlemelerini tavsiye ediyorum.

kurallar, duvarlar, sınırlar hiçbirinin bir anlamı yok; bir sarılsak birbirimize her şey hallolacak. zaten yaşanan bu saçmalıklar birazcık sevgi, bir o kadar da takdir beklentisi. başka da bir şey değil..

hayatın abuk sabuk tüm güçlükleri arkanızda, yanınızda birilerinin varlığından emin olunca koca bir hiçe dönüşüyor. aksi olduğunda eksiği başka yerlerden kapatmaya çalıştığında sadece canın biraz daha yanıyor, biraz daha hayal kırıklığı..

aile olmak bambaşka bir şey. oyunun bende bıraktığı etki buydu, belki de ben öyle anlamak istedim bilemiyorum.

çok keyifli, akıcı bir oyundu. özge özder performansı ile hem ağlattı, çokça da güldürdü. kendisine bayıldım.

serpil tamur hakkında yorum yapmak ise haddim değil. sahne hayatında 50. yılıymış. çok uzun yıllar daha sahnede görebilmeyi dilemekten başka birşey yazamam onun hakkında.

nedim saban'a topladığı ekip, tiyatro için verdiği emek için sonsuz teşekkürler. hep varolun. yoksa buralar çekilecek gibi değil.
  • esas adı lost in yonkers olan oyun.
    1994 yılında irene worth(büyükanne), mercedes ruehl(bella hala) kevin spacey(amca) gibi oyuncularla sergilenmiştir. aynı kadro tarafından -bir farkla- filmi de bulunmaktadır.
    fark ise kevin spacey nin rolünün o zamanlar daha fazla şöhret sahibi olan richard dreyfus tarafından oynanmasıdır.
    türk tiyatrolarında macide tanır oynamıştır büyükanneyi.
  • amerikalı tiyatro oyunu yazarı neil simon'un 1991 yılında yazdığı tiyatro oyunu.
  • uzun zaman sonra tüm bilinçsiz seyirci olumsuzluklarına rağmen gittiğim için zerre pişman olmadığım ve bayılarak izlediğim oyun oldu kendileri.

diğer yorumlarını bilemem tabii ama ebru cündübeyoğlu'nun o tatlı, o deli dolu rolü ve performansı sürekli "tekrar ne zaman çıkacak acaba" merakıyla izlettirdi. hakkını vererek oynuyor bu kadın, gidin görün.

ayrıca bir oyuncuya da parantez açmak isterim ki; o da buğra özmüldür. arthur rolüyle döktürdü resmen.

gitmeden önce oyun yazarı, oyuncuları ve kadrosunu araştırmıştım, enfes bir iş çıkacağından emindim. nitekim tiyatrokare ve nedim saban yeni kadrosuyla yine güzel iş çıkarmış, beklediğimden de güzeldi; tekirdağ büyükşehir belediyesi sayesinde de bu güzelliği görmüş olduk. bir kez daha alkışlar, tebrikler.
  • akşam bu oyunu gideceğim. umarım güzel bir performansla karşılaşırım. akşam editlerim.
  • bizdeki versiyonunda macide tanir sahane bir performans sergilemis olup avni dilligil onur ödülü kazanmistir.

16 yil olmus izleyeli onca zamana ragmen hala unutamadim.
  • bu oyunun esas alkışı hakedeni selim tezin'dir. oyun boyunca kaç yaşında olduğunu tahmin etmeye çalıştık, hala da bulabilmiş değiliz.
  • nedim saban'ın türkçeleştirdiği pulitzer ödüllü dram komedi. nefis bir sergisi var tiyatrokare tarafından bu ara.
  • (bkz: lost in yonkers)
    neil simon'in 1990'da kaleme aldığı ve 1991 yılında pulitzer ödülünü kazanan şahane eserin türkce uyarlamasıdir. eseri türkceye nedim saban kazandırmış ve oyunu yönetmiştir.

oyunun mukemmel bir çözülmesi vardır ki insanı kan ter icinde bırakır. bir anne ve kızı arasındaki bir diyalogda oyun boyunca asla onun ağzından çıkmayacağına inandirildiginiz sözler bella karakterinin ağzından dokuluverir.

tiyatrokare oyuncuları ve nedim saban'in yorumu muhtesemdir. tüm oyuncular kaydedeger performanslar sergiler ancak özellikle bella rolundeki özge özder diğer oyuncuların arasından sıyrılıp göze çarpar.

görülmesi, deneyimlenmesi gereken bir oyundur.
hesabın var mı? giriş yap