• ajdar'ın sebebidir.

(bkz: sebebimsin)
    (bkz: çikita muz)
  • orta halli bir aile olmamıza rağmen muzun yılda sadece 4 ya da 5 kere evimize girdiği yıllardı. yılbaşı gecelerinin fiks meyvesiydi. o yıllarda evimize giren muz dışındaki bütün meyveleri annem almasına rağmen muz sadece babanın alabildiği meyveydi. o yıllar ise 80 li yıllardı.
  • belki muzumuzun olmadığı, ama borcumuzun da olmadığı yıllardı. bu topraklar falan bizimdi hep, varsın muz az yetişsindi.
  • muzun tatsız olanını " çikita" muz diye kakalıyorlar :))
  • tavuğun "bütün" olarak satıldığı yıllardır; sadece göğüs, sadece but gibi bir satış metodunun yeni farkedildiği ve "yüzyılın icadı" olarak her yetişkin muhabbetine damgasını vurduğu yıllar yani. bugün hani tavuk kanadı diğerlerinden daha pahalı, hatta bütün tavuk aldığınızda bile içinden kanat çıkmıyor ya, o zamanlar işte kanadı bedava verseler alanın bulunmadığı zamanlardı. sanki tarih öncesi bir zamandan bahsediyoruz, 15-20 yıl öncesi şunun şurasında.

a, bir de muz, kış meyvesi idi - tropikal iklim meyvesi neden kış meyvesi idi, o da ilginç. yani her meyvenin-sebzenin belli mevsimi olan zamanlardan bahsediyoruz. yeni nesil okuyup ibret alsın diye mi yazıyoruz bunları, yoksa bizimle dalga geçsinler diye mi, o da belli değil yani...
  • (bkz: 80'li yıllar)
  • o zamanlar henüz ithal muz diye bir kavramın olmaması, 1990da senelik üretimin 18000 tonla sınırlı olması nedeniyle pahalı bir meyveydi muz. kaba bir hesapla 3 çocuklu ortalama gelirli bir aile, senede sadece 2 kilo muz alabiliyordu.
    sonra çikitalar piyasaya girdi, iç üretimde arttı, fiyatlar düştü, tüketim arttı.
    düşünüyorum da, 25 yaş altı cidden muzun pahalı olduğunu hiç görmedi, eskiden muz pahalıydı dediğimizde uzaylı görmüş gibi bakıyorlar.
    hoş onlar eskiden uzaktan kumanda da yoktu deyince bile şaşırıyorlar.
  • muzun daha çok dekoratif amaçlı bir süs eşyası olarak kullanıldığı yıllardı.plastik hali sepetin içinde plastik armut ve plastik elma ile birlikte görsel bir öğe olarak salondaki sehpada sergilenirdi.

(bkz: plastik meyve)
  • zor, kişinin psikolojisine işlemiş yıllar.. bugün bile baba kişisinin "bak muz aldım yiceksin bunları! kararmadan bitecek bunlar!!" şeklindeki telaşının o yıllara dayandığını tahmin ediyorum..
  • herkesin lc waikiki'den giyinemediği zamana denk gelir.
    yılbaşı akşamı paraya kıyılıp alınan muzu yemeğe kıyamadığım günler. vay ameka...
hesabın var mı? giriş yap