aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • 114-en-nâs

nâs, insanlar demektir. medine'de inmiştir, 6 (altı) âyettir.

rahmân ve rahîm (olan) allah'ın adıyla.

1. de ki: sığınırım ben insanların rabbine,

2. insanların melikine (mutlak sahip ve hakimine),

3. insanların ilâhına.

4. o sinsi vesvesenin şerrinden,

5. o ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler)fısıldar.

6. gerek cinlerden,gerek insanlardan(olan bütün vesvesecilerin şerrinden allah'a sığınırım
  • felak suresinin ekürisidir. cinlere karşı etkili koruma sağlar.
  • fonetik bir güzelliği vardır bu surenin. ayetleri okurken surede bahsedilen fısıltılar çıkar insanın ağzından. arapçasını bilenler hızlıca okuyup deneyebilir.
  • bugüne dek gördüğüm kadarıyla insanlara saptırıcı duygu ve düşünceler oldukça fazla geliyor. bunda bizim de payımız olabilir fakat sonuç olarak her türlü vesvese ile iç içeyiz. e bunca bu konudan rahatsızlık duyan insan olduğu halde neden bu kadar az insan okuyor bu duayı? bunca vesveseye rağmen özellikle inanan insanlar nasıl olur da bu duayı etmez, allah'a sığınmadan yaşar, hayret. insan bu duayı ettikçe rahatlıyor. tabi anlamadan arapçasını değil, anlayarak türkçesini.
  • kuran'da bir sure ismi
  • gün içerisinde defalarca okuduğumuz nas sûresindeki "insanların şerrinden allah'a sığınırım" kavline yakınlarımız; anne, baba, kardeş, eş ve çocuklar da dahildir. şerrin sadece yabancılardan gelebileceği yanılgısına düşme. yakınlarımızdan gelebilecek zararlardan emin olmak için rabbimize muhtacız.

"insanların şerrinden allah'a sığınırım" kavline salihler de dahildir. salihler de günah işleyebilir ve allah size daha önce zarar vermemiş birini musallat edebilir. bu bakımdan da rabbimizin korumasına muhtâcız.

zirâ bizler bu ayette şerli insanlardan değil, insanların şerrinden allah'a sığınıyoruz.
  • ingilizce kullanimi mankind olan sure.
  • küçükken cinlerden korktuğum için okurdum, artık insanların şerrinden korunmak için okuduğumu fark edince büyüdüğümü anladım. allahım kötü insanlardan da cinlerden de iblisten de muhafaza eyle bizleri.
  • kur'an'da 114 numaralı suredir.

manası

1. de ki: sığınırım ben insanların rabbine,
    2. insanların melikine [mutlak sahip ve hakimine],
    3. insanların ilahına.
    4. o sinsi vesvesenin şerrinden,
    5. o ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler)fısıldar.
    6. gerek cinlerden,gerek insanlardan(olan bütün vesvesecilerin şerrinden allah'a sığınırım!

tam metinli manası

de ki:insanların kalplerine vesvese sokan [insan allah'ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların rabbine , insanların melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların ilahına sığınırım.

inişi

nas suresi, mekke'de nazil olmuştur. 6 ayettir. nas insan demektir.
  • cinlilerden muhafaza olunmak için öğle, akşam ve yatsı namazlarının iki rekatlık son sünnetlerinde zamlı süre olarak felak ve nas sürelerinin okunması alimler tarafından tavsiye edilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap