• bugün radyoda dinlediğim şarkı bir bakayım dedim başlığı açılmış mı açılmamışsa ben açayım diye efendim güzel şarkıdır bünyelere dinletilesi şarkıdır yayılmalıdır dinlediğim ilk andan beri hep bu şarkıyı dinlemek istiyorum bugün 20 kez dinledim desem abartı olmaz evet
  • (bkz: narino)
  • türkünün demlenmiş olması türküyü türkü yapan en önemli özelliklerden biri. üzerinden 50, 100, 200 yıl geçmiş bi hikaye, verdiği duygu itibariyle daha doyurucu oluyor. o sebeple; bu türkünün geçmişinin sadece birkaç yıl olduğuna inanmak gerçekten çok zor.

çok kıymetli bi eser. hele, ortaya çıktığı zamanın şartlarını göz önüne alırsak çok çok kıymetli bi eser.
  • insanı perişan edebilecek güzellikte şarkı.
  • doğduğumdan beri istanbul'dayım. anamın, bababım, onların anne ve babalarının, dedelerinin doğduğu topraklara 30 yıllık hayatımda topu topu beş kez gittim, ikisi iş içindi...nasıl oluyor bilmiyorum ama bu türküyü dinleyince ilk trabzon otobüsüne atlayıp oralara gidesim geliyor. uçak, araba değil otobüs ile.. yanımda bir karadenizli otursun anlatsın eskileri istiyorum. olur olmaz gözlerim doluyor 2010 ocak ayında kaybettiğim dedem, vefat yılını hatırlayamadığım anneannem aklıma geliyor, sadece fotoğraflarda gördüğüm anne dedemle tanışasım dibinde oturup karadeniz hikayelerini dinleyesim geliyor.

derdumi yazacağum,
    komar yapraklarina
    okurken aksun yaşlar da nayino düşsün yanaklaruna
  • bu türküyü dinlemek, sıcacık bir yağmurun altında usul usul ıslanmaya benziyor. öyle mahzun, öyle temiz, öyle arındırıcı.
  • önce dert sahibi ediyor, sonra da yol yordam öğretiyor. yazıyoruz derdimizi komar yapraklarına. (bkz: rhododendron)
  • sonsuza kadar dinlenebilecek , güzelliklerin hepsini hatırlatan şarkı
  • nefessiz bırakan şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap