• kızların çevrelerinde dolanan yavuklu erkeklerin sevgilerini ölçmeleri için bulunmuş tekniklerden biridir.

erkeğin bir gülücük, bir olumlu tavır beklediği durumlarda, belki en zayıf olduğu anlarda küt diye olumsuz yanıt vererek icra edilir. birazı içgüdüyle yapılsa da nazlanmanın büyük bir kısmı aile ve çevre tarafından öğretilir. naz yapmayan kızlar hafif kız, zilli gibi yaftalarla cezalandırılırken nazlı kızların aileleri kızlarıyla övünürler. naz diye kız ismi vardır işte daha ne diyim.

açıkça istemesi, açılması, sevdiğini söylemesi münasip görülmeyen kıza reva görülmüş, onay almış tek iletişim tekniğidir. kız için zordur çünkü cıvıltısını susturup kendine gem vurup somurtması gerekmektedir. erkek için zordur çünkü yapılan naz mıdır yoksa gerçek bir mide bulantısı mı söz konusudur anlaşılamaz. sevenler bu oyunun içinde birbirlerinin kalplerini kırarken, erkeğin gönül alma çabaları kızın, annenin, komşuların optik okuyucularıyla değerlendirilir. sürekli yüksek not alan erkekler kız tarafını müptela yaparlar ve sonunda naz manyağı olup çıkarlar. o iş orada biter, yazık olur sevdaya. bu testlerde ortanın üstünü tutturmak temel hedef olmalıdır. arada zayıf not almak, kızın kalbini pırpır ettirmek erkek açısından en iyisidir. bu da erkeğin kızı testidir. naza gelemem insanı olmak da kızı yaralar, toplum içinde küçük düşürür. yapılmamalıdır. toplum kurallarının nasıl sevenlerin arasına dikenli tel gerdiğinin en güzel örneklerinden biridir naz.

ben olmasın istiyorum böyle test falan. kız sevdi mi hop diye kucağa zıplasın, kimse de ona orospu demesin.
  • midilli* kokenli bir yunan arkadasla, her iki dilde de kullanilan sozcukleri konusurken, nasil olduysa naz da gundeme geldi.. e tamam, var iki dilde de, ama bakalim ayni anlamda mi? ortak dil ingilizce, fakat ingilizce naz nedir ki kardesim? sonunda baskin turk zekasi, basit bir tanimla cozdu isi: you say no, but you mean yes!
  • böyle bir dişi ismi olmaz olsun. hatta kavram olarak kınıyorum. saygılar.
  • tasavvufta en yüce makamlardan biridir.
    çünkü, aşık maşukunun nazıyla demlenir.
  • bir kız ismi.
  • yunancasi nazi olan kelime.
  • adı nazmiye olan kızların bundan utanıp son iki hecesini atarak olusturdukları isim (bkz: tecrubeyle sabıt)
  • bazen kızların yavşama şeklidir. kasıtlı bir şekilde, alenen ve öyle şirin naz yapar ki; ilgini bekliyorum çünkü, ilgimi çekiyorsun mesajı verir.
  • deli döngü...!
    yörüngelerin birbirine girmesi
    nefse karşı ceng-i ruh
    fenanın hoşgörü payı.

evet nazar bakış olmamalı!
    o ''aşığın bakışı''dır.

ömür bir nazlanış
    ten ona dokunuş
    umrunda mı aşığın
    ha iniş ha yokuş!
  • bir insanın bir isimle ne alıp veremediği olur neden her yerde karşıma çıkar bu isim neden kafamı çevirince beni boş hayallere hep bu isim daldırır hiç anlamış değilim, çok yaygın bir isim de değil ki 5 tanesini art arda tanıyabilesin, şimdi soruyorum istatistik bilimine türkiye’de 19-24 yaş arasında naz ismi nasıl bir proportion’a sahip, tanıştığın bir kadının isminin naz olması hangi güven aralığında ne kadarlık bir ihtimal, yoksa istatistik bilimin üstünde de bir şey mi var hiçbir güven aralığına sığdıramadığımız
hesabın var mı? giriş yap