• amerikan deniz kuvvetlerini ilgilendiren suclari inceleyen bir birimin ba$indan gecenleri anlatan dizidir.
    dizideki ba$lica karakterler, bulunduklari rolu oldukca uc noktalarda surdururler ki bu da diziye keyif katan bir ozelliktir.

diger kriminal ara$tirma dizilerindeki "hoop $imdi kicimdaki kili bu spektroplasmagravyotore sokuyorum ve $uphelinin dedesinde iktidarsizlik var mi yok mu ogreniyorum" tarzi abuk ve teknoloji otesi sacmaliklar yok denecek kadar azdir. o yuzden gercege daha yakin ve cicili bicili animasyonlardan ziyade diyalog ve aksiyona dayanan bir tatta olan dizidir.

dizi karakterlerini kisaca taniyacak olursak -ki bu spoiler degildir;

agent gibbs: ekibin ba$idir, a$mi$ bir karizmasi bulunan bu ak sacli patronumuz bazi acilardan erdener abi'nin televizyonda vucut bulmu$ halidir. diger yandan, yere bakan yurek yakan modunda, 30 ya$ uzeri hanimlari bir baki$iyla kendisine hasta edebilen, ajanlarina bagirip cagirmaktansa, kizdiginda onlari gormezden gelmeyi yegleyen er ki$idir. gerektiginde ayi gibi adamlari ala$agi edebilir.

agent dinozzo: ekibin "gibbs gibi" olmaya cali$an ancak devasa egosu, etrafindakilere muziplik yapmasi ve 8 gun 25 saat hatun pe$inde ko$masi sebebiyle buna ula$amamaktadir. ekibin gibbs'ten sonra ikinci kidemlisi olan bu elemanimiz fazla laubali gozukse de i$ini iyi yapmaktadir.

agent todd: kendi halinde, taviz vermeyen feminist modunda olsa da, gecmi$te kirdigi cevizler dizi ilerledikce gun i$igina cikan siradan gorunumlu hatundur. abby ile kafa kafaya verip dinozzo'yu da zaman zaman i$letmektedir. surekli dinozzo ile didi$ir.

agent mcgee: bu ekibe sonradan katilan caylaktir. kendisinin mit mezunu oldugunu vurgulamayi sever, eblek gorunumlu olsa da saman altindan su yurutur, enteresan bir $ekilde hatunlarla arasi iyidir. todd ve ozellikle dinozzo zaman zaman bu caylagi cileden cikartsalar da, ba$a cikmasini becerir.

abby: adli tip bolumunun bilgisayar dehasi, sapina kadar gothic takilan hatun ki$idir. kiyafetleri ve makyaji ile konuyla alakali er ki$ilerin ba$ini dondurebilir -hatunun seyir defterine ek: benimki donmedi.

ducky: adli tip doktorudur. uzun ve dizi karakterlerine gore slklcl ancak bize gore bilgi dolu konu$malar yapar. i$inin eridir. bir de ciragi vardir diziye sonradan katilan ama daha cok figuran rolundedir bu yeni arkada$.
  • haftasonu foxcrime'da izlediğim bölümde, kaçıncı sezon hangi bölüm bilemiyorum, ajan todd ve dinozzo'nun evlilik ile ilgili tartışmaları sırasında geçen şu diyolog güldürdü:

ajan todd: evli erkeklerin daha uzun yaşadığını biliyor muydun dinozzo?

ajan dinozzo : uzun yaşamıyorlar, sadece daha uzun geliyor
  • abd'nin arka sokaklar'ı.
  • --- spoiler ---

4. sezon 14. bölümünün 8. dakikasına doğru bürolarındaki bilgisayarların birinin ekranında "105 triyonluk uranyum vurgunu" başlıklı sabah gazetesi görülen dizidir.

--- spoiler ---
  • digiturk'te su aralar cok da duzgun polisiye diziler yer almadigindan olsa gerek epey bir fanatigi oldum ben bunun. yani simdi haksizlik etmis de olmayayim, eli yuzu duzgun bir dizi. ne bileyim bir csi: miami gibi mizansenleri yok. gote got diyorlar. olayi cozmek icin kiclarini yirtiyorlar. her seyi kulak temizleme cubugu ile halletmiyorlar. horatio caine gibi surrealist artistlikleri yok gibbs'in. ha ama nedir. her cani istediginde milletin kafasina saplak atiyor ve kimse ses cikaramiyor. sanirsin okuldaki cete lideri gibbs de kimse gikini cikaramiyor. arkadasim gibbs senin ustun olabilir ama ensene ne diye saplak attiriyorsun adama. hadi dinozzo neyse, onda default olarak bir sebeklik var ama ziva'ya ne demeli ha?? o bile sesini cikaramiyor saplaklara.

ilginctir ki dizideki oyuncularin hepsine esit olcude sempati besliyorum. yani iclerinde iste adamim budur diyebilecegim bir karakter yok. hepsi de nevi sahsina munhasir karakterler. ama ne bileyim abby gibi gotik bir hatunun, o metalik kolyeler-tasmalar, bilekliklerle o laboratuvarda calismasina hala akil sir erdiremiyorum. kiz bir suru deney yapiyor ama 21768712 tane yuzuk var elinde. yani eski laboratuvar gunlerim geliyor aklima. hocalarin "yuzuklerinizi, kolyelerinizi cikarin!!" diye honkurusleri ve benim fiti fiti her seyi cikarisim falan geliyor. laboratuvarin kucuk beslemesiymisim de haberim yokmus diyorum.

bu kadar sevgili gunluk cumlelerinden sonra diziyle alakali bahsedilmemis bir seyden de bahsedeyim. bu ncis da bir nevi spin off'mus sevgili sozluk. jag diye bir dizi varmis. gorunmez bakinizla yazdigima bakma. sozlukte esamesi okunmamis bile henuz. ben de izlemedim, cok detaya giremeyecegim fakat bu jag denen dizi 95-05 yilllari arasinda var imis. american navy konsepti olan bu dizinin 2 partlik bir bolumunde ncis elemanlari jag'e konuk olmuslar ve boylece bir spin off'un temelleri atilmis ve ordan baslayip yurumus ncis.
  • --- spoilerimsi ---

9. sezon 21. bölümündeki skyrim göndermeleriyle beni benden almış dizi...

bilimadamı kılıklı biri: sürekli skyrim'den bahsederdi. siz hiç skyrim oynadınız mı?
    mcgee: yeah, until ı took an arrow in the knee.

ayrıca mythbusters da bu bölümde göz kırpmış.

bu kadar amerika kahramanlığı göze sokulmasa daha iyi olacak ama yine de süper ince espiriler barındıran şipşirin dizi.

--- spoilerimsi ---
  • 9. sezonunun 17. bölümü olan "need to know"da türk silah kaçakçısı agah bayar'ın* yine karşımıza çıktığı dizi. ayrıca türk büyükelçiliği ve türk bayrağının da göründüğü sahneler olması sebebiyle;

(bkz: hollywood filmlerinde türkiye muhabbeti geçmesi)
  • --- spoiler ---

hoşçakal very special agent di nozzo.
    --- spoiler ---
  • aylardır playstation 3 için yapılmış oyununu aradığım dizi.

sözlük ahalisinde ps3 seven bir cengaverden yardım bekliyorum. oyunu cüzi bir miktara bulabilirsem hemen alacağım.

aha bu da oyunun görüntüsü :
    http://www.youtube.com/watch?v=sinak7ylzo0
  • on üç sezon (yani on üç yıldır) devam eden zaman zaman heyecanlı, zaman zaman aynı konuyu tekrar eden çok tutunca önce ncıs la sonra ncıs new orleans dizilerinin içinden doğduğu, oyuncularından ducky'i oynayan david mccallum yıllara meydan okuyan, her bölümde ilerlemiş yaşına (81 yaşındadır) en zor ve uzun replikleri itinayla ve kendine has yorumuyla oynayan iyi oyuncuların yer aldığı dizi.
hesabın var mı? giriş yap