• bunun cevabını verenler çoğu kez dopamin döngüsünü hızlandıracak şeyler sıralar. şunun için yaşarız. bakıyorsun ki şu aslında dopamin.
  • kimsenin cevaplayamadığı soru. cevaplayanlar cevapladığını sanıyor ve laf kalabalığı yapıyor.
  • bir şarkıda dendiği gibi, "içimizde aç hevesler" vardır. hep mutluluk düşler, üstelik bunu sonu gelmez arzularda ararız. bitmez tükenmez hırslarımız vardır. planlar, planlar kurar; belki de koca bir ömrü hep mutluluk aramakla geçiririz. ve çoğu kez mutlu olmak, zengin olmakla, sığ düşünceleri gerçekleştirmekle aynı anlama gelir bizim için. bir ömür yaşar da hayatın her ayrıntısına sinmiş mutluluk izlerini göremeyiz. ağız tadıyla yaşamak istiyorsak küçük şeylerden mutluluk çıkarma sanatını öğrenmeliyiz. yaşamak, o küçük şeylerin birlikteliğinden oluşmuyor mu?

ayrıca,
    yaşamı ideal şartlar altında düşünenler değil, bulundukları halden hoşnut olmasını bilenler mutlu olabilirler. işte bunun farkında olan insan mutluluğa kavuşmak için ne işlerinin düzelmesini, ne üniversite kazanmayı, ne askere gitmeyi, ne de zenginleşmeyi bekler. bulunduğu durumdan tat almaya çalışır. mutluluk insanın kendi özündedir; onu başka yerde aramanın anlamı yoktur.

tanım: mutlu olmak için yaşıyoruz. her şey ufacık bir gülümseme için. yüzünden gülücük eksik olmasın dostum.
  • diğer insanları bilemem; ama ben biraz meraktan,** daha çok da annem üzülmesin diye yaşıyorum. o arada da olabildiği kadar, işte yemektir, sekstir, eğlenmeye çalışıyorum. ateistim, dünyaya herhangi bir ulvi güç tarafından gönderildiğime inanmıyorum. new age saçmalıkları var ya hani karmalar, kozmik ıvır zıvırlar, onların tamamını da zavallıca, hafif de geri zekalıca buluyorum.* derin anlam arayışları vs bana göre değil. yaşamak için pek neden gerekmiyor bana, var olmuşum işte bir şekilde. özgür bir iradem olduğunu bile sanmıyorum. sadece dna'mın kodunda yazılanı yaşıyorum. çok geçmeden de yok olacağım zaten. o zamana kadar en büyük amacım da (yukarıda bir arkadaşın isabetle belirttiği gibi) dopamini köklemek.

özetle, sonsuz sayılabilecek kadar uzun bir zaman diliminde küçücük bir süre var olup sonra yok olacağız, hiç var olmamışız gibi olacak, koca evrende bir osuruk bile değiliz; şuncacık var oluş için tatava yapmak gereksiz geliyor.
  • dünyaya kendi isteğim dışında geldim; hayretle yaşadım ve tiksinerek gidiyorum. - platon
  • bu suale, neden olmasın yanıtını verecek sinir sistemine, zekaya sahip olduğumuz için enikonu.
  • bir insanın kendisi için oluşturduğu yollar, amaçlar, anlamlar vardır bir de rabbin insan için oluşturduğu hakikatler. ne zaman ki hakikati diler, kendi tutku ve arzularını yoldan temizlersin, işte ancak o zaman neden yaşadığını öğrenebilirsin.
  • ölmek için
  • sperm yarışmasında birinci olduğumuz için denilerek cevap verilesi soru.

dünya sağlık örgütü'nün 2010'da yayımladığı verilere göre “normal sınırlarda bir sperm testinde” spermlerin sayısı tüm örnekte 39 milyon (mililitrede 15 milyon) kadarmış. yani bu demek oluyor ki benim genetik kodumu taşıyan minik spermcik en azından 39 milyon tane sperme yollar hızıma kızlar duruşuma hasta diyerek yol vermiş ve yumurtayı döllemiş.

buna saygımdan yaşıyorum ben. o spermin azmini boşa çıkaramam. onun dışında çok da yaşanılası hayatlar yaşamıyoruz gibi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap