• bir türün endangered species olarak kabul edilmesi için sayılarının giderek azalıyor olması ve doğal ortamlarında onları tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılmazsa yok olacak türler olması gerekir. bir türün soyunun tükenmesi doğal yaşamın bir parçasıdır aslında, hatta şu anda dünyada bulunan canlıların sayısı, dünyada yaşamış tüm canlıların %5'i kadar olduğu tahmin edilmektedir. en bilinen soy tükenmesi bundan 65 milyon yıl evvel dinozorların dünyadan yok olmalarıydı. velhasıl, insanla beraber soyu tükenen canlıların sayısında önemli bir artış oldu. 1996'da `the international union for conservation of nature and natural resources` (iucn) nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 5205 hayvandan oluşan bir kırmızı liste hazırladı.

bir türün soyunun tükenmesine çeşitli etkenler sebep olabilir. bunlar arasında en yaygını doğal habitatlarının tahrip edilmesidir. bunun dışında beslenme zincirinde bir sonraki türün sayısının artması ya da bir önceki türün sayısının azalması, avlanma gibi etkenler de bu türler için tehdit unsuru oluşturabilir.

bazı türler doğal yaşam alanları tahrip edildiğinde, yeni yaşam koşullarına kendilerini adapte edebilme yetisine sahip olsalar da, bu genellikle türün farklılaşmasına ve farklı bir yolda gelişmesine yol açar.

nesli tükenmekte olan başlıca hayvanlara göz atalım:

fil:

afrika fili: 1979 da 1.3 milyon olan nüfusları 1995'te 586 bine kadar düşmüştür. bunun başlıca sorumlusu fildişi avcılarıdır. 1976'da fildişi satışı yasaklandığında, fildişinin kilosu 63 dolardan 260 dolara yükselmiştir.

asya fili: bu hayvanı tehdit eden unsur, insanların sayısının hızlıca arttığı bir bölgede yaşamasıdır. özellikle göç yolları üzerinde kurulan yerleşim alanları bu hayvanları sadece hindistan ve vietnam arasında bir alanda yaşamaya mahkum kılmıştır.

maymun:

goril:bu hayvanı da tehdit eden unsur maalesef yasak avlanmadır. baş yaşam alanları olan rwanda daki iç savaş sırasında, avlanmanın önüne geçilememiş ve sayılarında önemli bir azalma olmuştur.

lemur: bundan 50 yıl önce 14 tane lemur türünün bulunduğu madagaskarda, ormanlık alanların azalmasıyla beraber bazı türlerin soyu tükenmiş diğerlerininki de tükenme tehdidi altındadır.

orangutan: doğal habitatları olan endonezya ve malezyadaki yağmur ormanlarının tahribi bu insana en yakın canlı türünü de tükenme tehdidiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

gergedan:

kara gergedan olarak bilinen türün 1970'de 65 bin olan nüfusu bugün yalnızca 2 bin kadardır.

hint gergedanı sayısı da 2 bini geçmemektedir.

javan gergedanı: yalnızca 100 tane kalmışlardır.

sumatra gergedanı: doğal yaşamlarında 400-500 kadar kalmışlardır.

beyaz gergedan: 2 ana türünden kuzeyde yaşayanı tükenmiş güneyde güney afrikada yaşayan türü ise korunma altına alınarak sayılarının artması sağlanmıştır.

kedigiller:

asya aslanı: hindistandaki gir ulusal parkında yalnızca 200'ü hayatlarına devam edebilmektedir.

kaplan: varolan bütün kaplan türleri tükenme tehdidi altındadır.

ayı:

siyah asya ayısı: iç organları ilaç sektöründe kullanıldığından çok para etmektedir, bu türün neslinin tükenmeye yüz tutmasına sebep olmuştur.

melursus ursinus: asya ormanlarında ağaçlarda yaşayan bu uzun pençeli ayı türü orman tahribi yüzünden doğal habitatını kaybetmiş durumdadır

panda: şu anda sadece 700 tane kalan pandaların 21. yüzyılın sonunda soylarının tükenmemesi için extra çaba sarfedilmektedir. panda avlamanın cezası çin'de ölüme çarptırılmaktır. bu hayvanların da habitat kaybı yüzünden sayılarının azaldığı bilinmektedir.

mavi balina: bilinen en büyük memeli olan mavi balinanın nüfusu 250 binden 500'e inmiştir.
  • "uyum sağla, hayatta kal" kuralına uyması gereken canlılardır.

malum, insan hayvanı dünyayı ele geçirmiş durumda. buna göre artık bazı hayvanların da aklını başına alması gerekiyor. bak kediye, köpeğe, martıya, kargaya... adamların sülalesi rahat. neden? çünkü yeni dünya düzenine, yani insanla yaşamaya uyum sağlamışlar.

bu da evrimin bir parçası; uyum sağla, hayatta kal. bak kaplan kardeş; ota boka artizlenip pençe geçireceğine nolurdu kafanı okşatsan iki makas aldırsan. alır evimizde beslemez miyiz seni sanıyorsun? zebra; senin desensiz akraban altılı ganyan ayağına aldı yürüdü. sen hala serengetide götünü kurtarma peşindesin. goril; sen de adam olsan güvenlik sektöründen iyi ekmek yerdin. panda, aslan, zürafa, aynı şeyler senin için de geçerli. artık siz debiraz gayret gösterin, üzmeyin biz hayvanseverleri.
  • tabii ki ben. tükendim yeminle, tükettiniz beni anacım.. (bkz: çok yanlış anlamış)
  • (bkz: insan)
  • bu duruma altinci nesil ornek olarak gosterilebilir zira hergun biri ucmaktadir, nesli tukenmektedir. lutfen onlari sevelim, sayalim, sukelalayalim*.
    (bkz: ucurulma korkusu)
  • yüzü kızaran insan (bkz: edep)
  • (bkz: realsanto)
  • bir sekilde evrimhadisesine gonul veren insanlarin dert etmemesi gereken hadisedir bu.. yani bana evrilirken insana evrilirken iyi bazi türler yokolurken kötü.. buna gülerler efendi.. buna harun yahya dahi güler.. akilli canlinin nesli tükenmez zaten, evrimlesir yavsaklasir kedi olur yine de neslinin devam ettirir.. dogal seleksiyon işte saskin pandalar giderken cakal kediler kaliyor.. iki kere iki dört..

harun yahya demisken yani bence o kesimin cikip da "hayvanlar ölüyor rabbulaleminin yarattigi hayvanlari yok etmeye utanmiyor musunuz!" diye yaygara koparmalari lazim. ama abiler o işlerde bezleri olmadiklari icin ilgilenmiyorlar her neyse..

aslinda demek istedigim sartlar degisiyorsa arkadasim evrim de mantikli bir zamazingoysa güclü olan hayatta kalir.. ne biliim panda misin mesela sen? daha kuvvetli besinler yiceksin.. günümüzün evreni boyle artik.. küresellesmeye, globalizme ve internete uyum saglamayan hayvanlarin yasamasi cok zor..

vay efendim deniyor işte insan bu hayvanlarin yasam yerlerini almistir, onlari zehirlemistir öldürmüstür kahretmistir.. efendi!! zurafalarin boynu "yerdeki calilar bittigi icin uzamistir" derken ne bileyim artik atlarin tenasul organi bilmemneden oyle olmustur derken iyi ama simdi cevresel kosullar degisince kotu.. oh be ne ala..

hayvan hayvan da olsa adam olsun once.. cevreye uyum saglasin oyle gelsin.. 21. yüzyilda yasiyoruz yahu biraz daha medeniyet.. panda olsa bile..
  • amacin ne cevreci arkadasim diye sorarlar sonra, amacin ne unesco? neyin pesindesin? diye sormak istiyorum ben.. hayvanlari koruyalim bilmem ne.. ulen sen olaydin koruyaydin dinazorlari simdi mahvolurduk.. simdi tirim tirim titrerdik korkudan.. dev cusseli dinazorlar yolda ilerlerken trafik sikisirdi..

simdi bana verebiliyor musun garantisini sen bundan 1000 sene sonra insanlarin "ne iyi olmus da anadolu kaplanlari muhafaza edilmis" diyebilecegini?

riyakarlik bu.. sana bana evrim olsun ama pandalar da ölmesin.. oldu bebegim baska oldu unescom bi de kucagina oturayim istersin? diye sorarim ben..

cok icerliyorum.. cidden..

ya evrime inanin ya da nesli tükenen canlilari koruyun arkadas.. kendinizi dovdurtmeyin bana!!!

simdi acikcasi bu tükenen arkadaslarla ben ayni odada kalmak istemem.. sahsen benim ekosistemime yarari olsa da bugun bir gergedanin nesli tükeniyor onunla daha cok vakit gecirmeliyim mesela maca gitmeli beraber pizza alip dvd seyretmeliyim "demem"..

bakin hayvansa tavuk da hayvan, inek de hayvan, kedi de hayvan.. bugun bir "kedi tükeniyor dogada" denmiyor.. cunku arkadas kendisini degisen cevresel kosullara uydurmus bakmis ki insanla bas etmek mümkün degil bari gideyim onlar caktirmadan onlari sikiim yemegime versinler haftada onlarca milyon kumumla bilmemnemle ugrassinlar.. diyerek kendi yolunu bulmus.. afferim..

efendiler ben işte hayvan diye buna derim.. ben işte zeki yaratik diye buna derim.. simdi allahin gerizekalisi buffaloyu bana savunmayin.. kendini gelistirsin canim.. güclensin.. evrim gecirsin de zekilessin dagitsin ortami..

ayrica daha once esi gorulmemis bir hizla tükenmesi de uydurmadir.. dinazorlar en hizli sekilde tükenen yaratiklardir mesela.. ..meteor sonucta kendi cikari icin dinazorlari öldürdü.. aslinda tamamen zevk icin o güzelim dinazorlari öldürdü.. buradan "pisikopat meteor" olarak adlnadirmak istiyorum o meteoru.. fakaaat timsahlar yasiyor dimi? hay hay... hamambocekleri yasiyor mu? yasiyor.. işte benim hayvanim bu.. işte benim gormek istediim canli bu..

ben hayvanin zeki cevik ve ayni zamanda ortama uyum saglayanini severim. ister meteor carpsin ister insan carpsin..

buradan haydi hayvanlar evrime, haydi gergedanlar evcillesmeye diye iki kampanya baslatmak istiyorum.. bakin kedigillere aslanmislar da once bakmislar bas edemiyorlar bir seklde kücülüp kedi olmuslar dostlarim..

sonucta bence hayvanlar nesilleri tükenirken once sapkayi onlerine alip "nerede hata yaptik" diye düsünmeliler..

ps: siir seklinde entiri yazip romantik cevreci imaji saat 10:51 itibari ile kalbimi yaraliyor cidden yapmayin fikirlerimi tam olarak savunamiyorum kiyamiyorum beybe..

ps2: sevmiorum lan vahsi hayati zorla mi? planet earth falan güzel seyler tamam da... neyse yemediginiz her hayvan icin 3 hayvan yiyesim var..
  • hayvan neslillerinin daha once esi gorulmemis bir hizla tukendigini bilemeyen homo sapyen sapyenlerin isyan ettigi evrim olayiymis. kalirsin sonra dayinla konya ovasinin ortasinda.
hesabın var mı? giriş yap