• bir gun mutlaka isime yarar inanci ile gerekli gordugu insanlardan bir cevre yaratma cabasi, gerekli gereksiz sosyallesme aktivitelerinde boy gosterme hevesi...
  • amerikan tipi yavsaklik sistemi.
  • abd'de de i$ bulabilmenin tek dogal yolu.. restoran sahibi turk taninmiyorsa eger. buna harvard mezunu olmak da dahil.
  • kablolar, router'lar, hublar ve switchler ile oynayarak insanin kendini me$gul etme sanati. kimileri icin bir ya$am tarzi, var olma sebebi. kimileri icin ise sadece bir aractir.
  • sosyal anlamda ele alinacak olursa, cevabini merak etmediginiz sorular sormak, yine ilgilenmediginiz sorulara cevap vermek, bes dakikadir ayni insanla konusmakta oldugunuzu farkedip kendizi bir garip hissetmek ve derhal yer degistirmek ihtiyaci duymaktan ibaret yapmacik sosyallesmecilik oyunu. (bkz: bunu yapan insan olabilir)
  • gerekliligine katılmakla birlikte hakkıyla yapılmasının epey bir yüzsüzlük gerektirdigine inandıgım hadisedir. türkceside cevre edinmek olur ki niye ingilizcesi kullanılır acaba diye merak etmekteyim.

neyse bunun icin özellikle mba yaparken size sunum icin gelmis kisilerle diyaloga girip kartlarını almanız önerilir. fakat buna ek olarak kendinizi bu adamlara hatırlatmanız gerekmektedir ki ilerde calıstıkları sirkete bir is görüsmesine gittiginizde size referans verebilsinler. peki nasıl hatırlatıcam kardesim ben kendimi 5 dakika konustugum adama? her ay boy fotografımı mı gönderiyim?
  • milletin kartvizit degistirip "belki isim duser" kaygisiyla herkesin birbirine gereksiz yalakalik yaptigi toplantilara verilan genel ad. bir nevi kartvizit savasi.
  • kuzey amerika cikarciliginin sembolu. tanimadigin insanlara sicak davranma cabasi, danisikli dovusun ingilizcesi, igrenc ama gercek.
  • patronuyla yatarak işinde yükseldiğini bildiğim bir kadının şirkette nasıl yükseldiği sorulunca "işte bağlantıların olacak, networking önemli" dediğini duyunca ne olduğunu anladığım hede. sen benim sırtımı kaşı ben senin sırtını hatta gerekirse .......
hesabın var mı? giriş yap