• (bkz: #26932246)
  • en yasanabilir eyalet, en guvenilir eyalet gibi istatistiklerin hemen hepsinde son 10 yildir en ust sirada.

(bkz: http://www.dailyfinance.com/…n-2010-crime-rankings/)

benim icin en eglenceli eyalet veya yasam yeri siralamasinda da birinci. 2004 yilinda bu eyalette yaptigim work and travel halen hayatimin en guzel gunleri. zaten onun hatiri ve buyusune kapilip 7.5 yil sonra tekrar abd'ye cok baska bir eyalete yerlestim ve o zamanlari mumla ariyorum. abd de her eyaletin birbirinden cok farkli oldugunu, hepsini kendi icinde ayri degerlendirmemiz gerektigini gosterir bu durum bana.
  • matt pond pa in pek naif şarkısı.

i saw a modest dream
    the kind that can't speak up
    and lost before it's let out
    in the north we hold our tongues

but down here i believe
    when you pull your hair back it's so easy to see
    this has not been thought through
    there are things that we've done that we cannot undo
    there are things i can't hear when we're telling the truth

at a table out in bethel
    when i was thirteen
    the criminals were saying
    liked how i was silent

the cold was the container
    for the sparseness of our speech
    the expression in our hands
    was all that we'd need

but down here i believe
    that i made a big deal with a girl that can't bleed
    now i see red and black
    and evening that kills i want to take it back
    an evening that kills and i can't take it back

i'm going home back to new hampshire
    i'm so determined
    to lay in lakes and see my sisters
    i will hit my brother and hold my mother

this probably won't work out
    we might not live forever
    while there's nothing to confess
    please pay attention

and i know that it's brief
    there's not nearly enough in one night to have seen
    what you had in your hand
    was much more than the gold that i let go to grab
    so much more than the gold that i let go to grab
  • dogayla ilgili ne ogrendiysem burada ogrendim. bu kadar guzel golleri, ormanlari, nehirleri, ic korfez ve lagunleri olan belki bir de maine var. alti sene once amerika'ya ilk geldigimde burayi bu kadar seveceksin deseler, cok afedersiniz gotumle gulerdim. kisin bezdiren karini mi, toplu tasima yoka yakin olan sonsuz ovalarini mi derdim saniyorum. zaten tam da bu yuzden, uzunca bir sure arabasinin ustunde kanosuyla, arkasinda bisikletiyle gezen tiplerin manyak oldugunu dusunuyorsun.

aslinda bir baska deyisle, beton yiginlarinin arasinda dogmus, denize yakin olmayi doga guzelligi sanarak yasadiktan sonra yirmi kusur yil, on yillik agaclari kesmemek icin etrafina orulerek insa edilmis binalari, dogaya zarar vermemek icin bahcesine- aslinda evinin icinde oldugu arsaya- asgari alan disinda dokunmayan insanlari, evin cop kisminda sinekler ucusmasi pahasina geri donusum icin iki uc ayri konteynira plastigi, metali, kagidi ayiranlari gorerek, ve bir anda da degil, zaman icinde ve parcasi olup maymunlar misali taklit ve modelleme yoluyla sosyallesme sonucu sevgi ve saygi duymayi ogreniyorsun dogaya. gavurun sadece rerorero yonlerini almisiz diyorum hemsireler.

new hampshire, bokunu cikartan karina ragmen essiz dogasinin -kolu kanadi kirilmadan, orselenmeden buyutulmus cocuklar misali-butunluguyle, amerika'da en sevdigim yer, belki de amerika'da dogdugum yer oldugu icin. evim. basta o kadar kurtulmak isterken, disina cikinca ne kadar ozleniyor, sanki dunyanin en yeni bilgisiymis gibi buna sasirmak da apayri.

yasamaya geldiyseniz biraz zaman verin. hayrani ve asigi olmazsaniz en kotu ve cinasli uyak yoluyla ekime kadar, sonbahar gelince kirmizi yapraklara ve sincaplara sarilinca gececek.

http://visitnh.gov/
  • eşcinsel evliliğinin yasal olduğu bir eyalet.
  • özgürlükçü eyalet. örneğin bir kızcağız arkansas'da baba ben bu gece mervelerde kalacağım demesi sıkarken burada sıradan bir olay.
  • (bkz: http://www.washingtonpost.com/…n-10-charts/?hpid=z4)

butun istatistiklerde abd'nin en iyi eyaleti olmus nerdeyse.
  • otostop çekmenin illegal olduğu eyalet. fakat neredeyse hiç kimse umursamaz bu yasayı.

şahsen ben ne zaman otostop ceksem iki dakika içinde biri yanaşır ve benimle aynı yere gitmeseler bile yollarını değiştirip gittiğim yere götürürler. ınerkende bunun aslinda yasak olduğunu söylemeyi ihmal etmezler.
  • amerikanın en nezih eyaletidir. huzurludur, güvenlidir. sokak çeteleri falan pek yoktur burda.
hesabın var mı? giriş yap