şükela:  tümü | bugün
 • 1543 yılında gerçekleştirilen ve 1542-1546 italya savaşı'nın bir parçası olan; fransa-osmanlı ittifakı çerçevesinde osmanlı imparatorluğu ve fransa krallığı gemilerinden oluşan donanmanın, kutsal roma cermen imparatorluğu'na bağlı olan ve savoie dükalığı tarafından yönetilen nice şehrine yaptığı kuşatma. kuşatma sonucunda osmanlı ve fransa kuvvetleri şehri ele geçirdi.

  arka plan ve kuvvetler
  savoie dükalığı'nın bir parçası olan nice, yıllarca fransa krallığı'nın koruması altında varlığını sürdürmekteydi. ancak savoie dükü ııı. charles'ın, portekiz kralı ı. manoel'in kızı beatrice ile evlenmesinin ardından habsburgların müttefiki olmasına sinirlenen fransa kralı ı. françois, bu sebeple nice şehrine saldırı yapmayı planladı.

  osmanlı imparatorluğu ile ittifak halinde olan ı. françois, 1542-1546 italya savaşı kapsamında akdeniz'de yapılacak saldırılar için osmanlı padişahı ı. süleyman'dan yardım istedi. bunun üzerine 29 mayıs 1543'te istanbul'dan yola çıkan barbaros hayreddin paşa komutasındaki osmanlı donanması, ağustos ayında marsilya'ya ulaştı ve burada fransa donanması ile buluştu. osmanlı kuvvetleri yaklaşık 110 kadırga ile 30.000 askerden oluşurken, françois de bourbon komutasındaki fransa donanması yaklaşık 50 kadırgadan meydana gelmekteydi. iki donanmanın birleşiminden oluşan kuvvetler, 5 ağustos'ta marsilya'dan ayrıldı. öte yandan françois de bourbon, osmanlı donanması gelmeden önce nice'e bazı saldırılar düzenlense de bu saldırılar andrea doria komutasındaki gemiler tarafından geri püskürtülmüştü.

  kuşatma
  ilk olarak nice'in 6 km kadar doğusundaki villefranche-sur-mer'e çıkartma yapan osmanlı askerleri, burayı ele geçirdi. 6 ağustos 1543 günü iki ülkenin donanması, birlikte nice şehrine saldırdı. 20 ağustos günü şehir ele geçirilse de, kale alınamadı.

  8 eylül'de kaleye bir büyük saldırı daha gerçekleştirildi. ancak nice'i kurtarmak için piyemonte'de ordu oluşturan ııı. charles'ın harekete geçtiği öğrenilince, bu orduyla karşılaşmak için şehre düzenlenen saldırılar durduruldu. ayrıldığı günden önceki akşam şehri yağmalayan barbaros hayreddin paşa, bazı yerleri ateşe verirken, yanına 5.000 kadar esir aldı.

  catherine ségurane
  kuşatma esnasında catherine ségurane isimli fransız bir kadının, kalenin surlarına tırmanarak fransız askerlerine cesaret verdiği ve osmanlı askerlerinin bu durum karşısında şaşırarak saldırıdan vazgeçtiği yönünde hikayeler vardır. bu hareketiyle bir halk kahramanı haline gelen ségurane anısına her yıl, 25 kasım günü nice'de aziz catherine günü olarak kutlanmaktadır.
  kuşatma sonrası
  kuşatmanın ardından ı. françois, ileride düzenlenecek saldırılarda yardımın kısa sürede ulaşması amacıyla osmanlı donanması'nın kışı toulon'da geçirmesini istedi. öte yandan toulon'da kalması halinde, tunus'un alınmasında barbaros hayreddin paşa'ya yardım edeceğini belirtti. bunun üzerine donanma, 1543-44 yıllarının kış aylarını toulon'da geçirdi. bu dönemde salih reis komutasında ispanya'daki barselona, sanremo, borghetto santo spirito ve ceriale şehirlerine saldırılar düzenlendi ve ispanya ile italya donanmaları karşısında zaferler elde edildi. tüm donanmayla birlikte cenova'ya sefer düzenleyen barbaros hayreddin paşa, andrea doria'nın esaretindeki turgut reis'in salınması konusunda anlaştı. yaklaşık sekiz ay süren konaklamanın ardından osmanlı donanması, 23 mayıs 1544'te şehirden ayrıldı.

  kaynak