şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: night king)
 • asoiaf evreninde günümüzden çok uzun zaman önce yaşamış olan, duvar'ın 13. lord kumandanı efsanevi karakter. kuzey'in kralı ile wildlings kralı'nın güçlerini birleştirmesiyle etkisiz hale getirilmiştir.

  night king değildir.

  not: eskiden (15 dakika öncesine kadar) bu başlık altında onlarca entry vardı ama yukarıda görülen ilk entry hariç hepsi, nedenini anlamadığım bir kararla night king başlığına taşındı. bu entryi girme nedenim budur.
 • senaristlerin bok yemeleri sonucu night king ile karışan karakter. umarım kitapta da aynı hataya düşülmez.
 • sözlükteki moderatörlerin asoiaf evreninden haberdar olmadığını gösteren başlıktır. cahillik kötü bir şey. night king, dizide gördüğümüz vatandaş, night's king ise efsanelerde bahsi geçen eski bir lord commander of the night's watch'tur. kendisi böyle buz tenli ay gözlü others ırkından olduğu düşünülen bir kadına vurulmuştur, evlenmişlerdir ve kendilerini kral ve kraliçe olarak ilan etmişlerdir.

  bu arkadaş efsanelerde anlatıldığı için her şeye inanamamak lazım, gerçekler farklı olabilir.

  george amcaya sormuşlar night king ve night's king efsanesi arasında bir ilişki var mı diye, o da şunu demiş;

  “as for the night's king (the form ı prefer), in the books he is a legendary figure, akin to lann the clever and brandon the builder, and no more likely to have survived to the present day than they have.”

  kısaca; kitapta farklı dizide farklı. dizide kullanılan night king, kitapta kullanılan night's king. dizideki night king ilk white walker olarak resmediliyor ancak kitapta böyle bir durum söz konusu değil. kitapta ortada zaten white walkers ve wights ordusu falan da yok, sadece bahisleri geçiyor. ilk kitaptaki giriş bölümü dışında.
 • kahramanlar çağı'nda yaşamış, asoiaf evreninde efsanevi bir karakter. gece nöbetçileri birliği'nin -13.- lord kumandanıydı.

  ay kadar beyaz tenli yıldız kadar mavi gözlü bir kadınla ilişkiye girdikten hemen sonra gece kalesi'nde kendisini kral ilan edip burda -13- yıl hüküm sürmüştü..
 • asoiaf evreninde, kahramanlar çağında yaşamış bir kurgu karakerdir.

  gece nöbetinin 13. lord kumandanı ve ve çok yüksek olasıklıkla bir stark hanesi üyesidir. kendisinin lord kumandanlık makamında bulunduğu dönemde kardeşi kuzeyin kralı olarak winterfell'de hüküm sürmekteydi. lord kumandanlığı döneminde night watcholdukça güçlü bir birklikti (belkide westeros içinde en güçlü). çünkü uzun gecenin savuşturulmasının üzerinden çok bir zaman geçmemiştir (daha 13. lord kumandan iş başındadır. jon snow lord kumandanlığa 998. lord kumandan olarak getirildi), dolayısıyla tehlikenin büyüklüğünü ve ötekiler'in yeniden döneceğini bilen insanlar bu organizasyonu güçlü tutma gayesindeydi.

  sonradan gecenin kralı lakaplı yaratığa dönüşecek olan beyimiz, böyle bir ortamda gece nöbetinin lord kumandanlığına seçilmiştir. görevi esnasında duvarın kuzeyindeyken, tasviri ak gezenlerle örtüşen bir kadına aşık olur. daha sonra bu ikili birbiriyle sevişir ve lord kumandan sevişme sonunda gece kralına dönüşür. gece kraliçesi ilan ettiği kadınla beraber duvara ait yapılardan gece kalesi'ne gelip, lord kumandanlığın da sağladığı avantaj ile bir dehşet ülkesi tesis etmeye başlar. bu kaledeki işkence ve zulümler uzun gece hikayeleri kadar vahşet ve korku uyandırır. bölgede insanlığa karşı uygulamaları ve tehditleri sonucu kuzeyin kralı olan kardeşi ile duvarın kuzeyindeki kral tarafından ortak taaruz ile ortadan kaldırılır ve gerek gece nöbetçileri için gerek insanların geri kalanı için bu kabus sona erer.
 • amerikan bilim kurgu ve fantastik edebiyat yazarı ,george r. r. martinin, a song of ice and fire kitap serisinde bulunan kurgusal bir karakterdir. aslen bir stark olan karakterimiz, gece nöbetçilerinin taraf değiştiren 13. lord kumandanıdır. bir öteki olan karısından aldığı yeteneklerle kendisini kral ilan etmiştir, kardeşi kuzey kralı ile surun ötesindeki kral tarafından mağlup edilmiştir. hükümdarlığı yalnızca 13 yıl sürebilmiştir. tv dizisindeki night king ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.
 • https://awoiaf.westeros.org/index.php/night's_king

  night king ve night's king serinin tv'ye uyarlanan gösterimine göre asoıaf evrenindeki birbiriyle karıştırılan tamamen farklı iki karakter.

  night's king ya da gece (nöbeti)'nin kralı, aslında duvarda görevli gece nönetinin bir lord kumandanı iken (13'üncüsü) cildi ay kadar beyaz, gözleri yıldızlar kadar parlak, teni buz gibi soğuk bir kadınla ilişkiye girer ve efsaneye göre ona tohumunu veridğinde aynı zamanda ruhunu da verir. birlikte duvar'daki 8'inci kale olan nightfort'a yerleşirler. gece nöbeti'ni uğursuz birtakım büyülerle kendine bağlar. yaşlı dadı'nın bran'e anlattığı meşum hikâyelerde geçen karanlık ve kötü işler yapar. kuzey'in kralı olan kardeşi brandon ile wildlings'in (yabanıllar) kralı joramun'un güçlerini birleştirmesiyle etkisiz hâle getirilmiştir. onun ötekiler'e kurbanlar adadığı ortaya çıkınca adı ve yaptıkları kitaplardan ve kayıtlardan silinir.

  serinin tv'ye uyarlanan gösteriminde night king'i canlandıran bir oyuncu varken night's king'den yalnızca bazı sahnelerde bahsedildiği görülür. serinin şimdiye dek yayımlanmış ilk 5 kitabında ise ak gezenler'den bahsedilirken dizideki night king'den ya da ak gezenler'e komuta eden birinden hiç bahsedilmemiştir. kitaba göre hikâyenin başında 8 bin yıldır ortada görünmeyen ak gezenler'in gece nöbeti'nin duvar'ın kuzeyine yaptığı keşiflerle hâlen yaşadığı yeniden fark edilmiştir.

  [!!! spoıler !!!]

  dikkat! özellikle serinin tv'ye uyarlanan gösterimindeki sekizinci sezon uzun gece bölümü için önemli detay içerir!

  --- spoiler ---

  night king (gece kralı) ise, night's king'den yüzlerce yıl önce doğmuş ve arya tarafından yok edilene kadar yaşadığı düşünülen doğa üstü güçleri olan bir karakterdir. white walkers'ın (ak gezenler) komutanıdır.

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap