• --- interstellar spoiler ---

ınterstellar filminde ki nefes kesen "docking" sahnesinde kullanılan hans zimmer bestesi. kendi etrafında dönen endurance gemisine bağlanmaya çalışırken arkada planda gerilimi tırmandıran parçaydı.

--- intersellar spoiler ---

ilginçtir ki bu parça orjinal soundtrack albümüne eklenmiş ancak daha sonra itunes üzerinden yayınlanmıştır.

[https://www.youtube.com/watch?v=m3zvvgjrtp8 https://www.youtube.com/watch?v=m3zvvgjrtp8]
  • g kuvvetinin notalara dökülmüş hali.
  • uzayın milli marşı olması gereken parça. interstellar'ın kuşkusuz en iyisi ve şurası kesin ki o sahneyle bütünleşen daha iyi bir parça olamazdı *
  • yumurta kırarken bile insanı gaza getirebilecek film müziğidir.

örnek:yanlışlıkla yapılan omlete tuz fazla atılmıştır;

brand: oh my god!
    tars: cooper, bu saatten sonra bu yumurtadan bi...
    cooper: ocağın pişirme hızını analiz et. domatesleri ve biberleri doğra!
    brand: cooper, what do you doing !?
    (bir miktar sessizlik göze göze gelme anı)
    copper: menemen.
    tars: ocağın yanış hızına göre yumurtalar yaklaşık 32 saniye sonra tam olarak pişecek.
    cooper: yumurtaları tavanın bir tarafında biriktirip domates ve biberi boş olan kısma at ve ocağın odağını oraya doğru ayarla.
    tars: fakat bu imkansız?
    cooper: nou, its neccessary!
  • hans zimmer'in orijinal versiyonu (ki kendisinin sonradan internete koydugu versiyon da budur) her nedense kilise orgu icermemektedir. soundtrack'in neredeyse her sarkisinda kilise orgu olmasina ragmen, dramanin gerilimin ve 'buyuklugun' en buyuk oldugu bu sahnede olmamasi cok ilginctir.

filmde calisan digerleri bunu farkederek nolan'a gidip "abi buraya org koyalim mi boyle" demis, nolan da zimmer'in onayini alarak evet demistir, sonucunda film versiyonu cikmistir.

film mix'ini soundtrack olarak kimse kaydetmedigi icin sonsuza dek kaybolmustur. neyse ki youtube'dan bir musluman evladi cikmis ve bluray'daki kanallari yer yer izole ederek neredeyse mukemmel bir film versiyonu ortaya cikarmistir:

https://www.youtube.com/watch?v=j_zirxsw7oq
  • eğer bir gün insanlığın istiklâli ve istikbali için kendimi feda etme mecburiyetine düşersem, vazifeye atılmak için içinde bulunacağım vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmemek için dinleyeceğim yegâne şey olan olağanüstü güzellikteki hans zimmer eseri.
  • nefes kesici..

kalbimi her seferinde öyle hızlı çarptırabiliyor ki; musikiye sövenin, müziği sapkınlık olarak görenin, ritimden alacak kâmı olmayanın, tüm bu güzellikten habersiz yaşayanın aklına şaşıyorum..

insana derinden etki ediyor ritim..
    yüreği kavrıyor ve sıkıyor.. sonra gevşetiyor..
    sonra yine sıkıştırıyor, geriyor..
    ve sonra kasılmış, sıkışmış yüreği salıveriyor, kurtarıyor stresinden..

müziğin gücünü hatırlatıyor bana bu eser.. ritmin tesirinin boyutlarını görebilmemi sağlıyor.. değişken veya biteviye ritmin gücü.. her seferinde.. her seferinde.. kalp atışı gibi..

kalp atışı.. en muazzam ritim.. en sırlı rezonans..
    dudup.. dudup.. dudup..
  • come on tars…
  • sinema salonunda iliklerime kadar sahnenin heyecanini, atmosferini yasatmis, tum gercekligi ile sahnenin icinde hissetmeme neden olmus, harika filmin harika bir sahnesinde kullanilan hans zimmer bestesi.

sahne bittiginde dislerimi sikmaktan basimin agridigini hissettim. muzigin sinemada ne kadar onemli oldugunun altini bir kez daha cizen bu muhtesem saheseri ara ara acip dinliyorum.
  • insanı stendhal sendromundan bir önceki levele taşıyan başyapıt. bir hans zimmer klasiği. karanlıkta ağlatabilir.aman dikkat.
hesabın var mı? giriş yap