şükela:  tümü | bugün
 • bu herifler 1953de de winston churchill'e vermişlerdi aynı ödülü. bunu hak eden o kadar yazar varken... yaşar kemal'e vermediler de gidip bob dylan'a verdiler be.

  hayır yahu, verecek başka adam mı bulamadınız? "yeni şiir anlayışını amerikan şarkılarına kazandırdığı için" verilmiş! söz yazarlığı ne zamandan beri edebiyat sayılıyor? sezen aksu'ya, aysel gürel'e falan da verebilirler o zaman.

  haruki murakami'ye grammy versinler bari...ödeşirler.

  edit: bob abimiz de güzel bi abimiz evet ama leonard cohen'e verselerdi bu kadar zoruma gitmezdi.adam "ozan".
 • dna ile ilgili çalışmalarından dolayı aziz sancar'a kimya ödülünü de bunlar vermişti, aslında çokta şaapmamak lazım. hatta aziz sancar bile kimya ödülü almasına şaşırmıştı. dna- kimya ne alakaysa müzisyen- edebiyat da o alaka. bakalım bu işe bob dylan reyiz ne diyecek.
 • bu uluslararası ödüller bir süre sonra yazarları değil kendilerini merkeze alıyor ve sırf gıcıklık olsun ya da kamuoyunun istediği olmasın diye böyle saçma kararlar alabiliyor; ne oluyor, kendi saygınlıkları zedeleniyor; gerek yok böyle atraksiyonlara.
 • normaldir.

  edit: la adamın ölümüne sebep verdik galiba
 • nobel edebiyat ödülü'nü, romanlarıyla, yazarlığıyla değil de şarkı sözleriyle alan bob dylan'a verilmesidir. dylan'ın onore edilmesidir* bir nevi.

  --- spoiler ---
  --- alıntıdır ---
  2016 nobel edebiyat ödülü süpriz bir kararla ünlü amerikalı şarkıcı ve söz yazarı bob dylan'a verildi.

  merkezi isveç'te bulunan nobel akademisi'nin ödüle ilişkin yaptığı resmi açıklamada, bob dylan için "amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdi" ifadesi kullanıldı.

  ödüle ilişkin resmi açıklamayı yapan isveç nobel akademisi daimi sekreteri sara danius, sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  sara danius, "bob dylan ödülü gerçekten hak etti mi?" şeklinde gelen bir soruya, "elbette hak ediyor. ödülü aldı zaten" yanıtını verdi.

  danius, "bob dylan, ingiliz yazın geleneğinin büyük bir ozanı...54 yıldır sürekli kendini yenileyerek, bugüne kadar çok sayıda orijinal eser ortaya koydu. örneğin eğer 1966 tarihli "blonde on blonde" albümünü dinlemeye başlarsanız, çok parlak bir kafiye özgünlüğü görürsünüz" dedi.

  sara danius'un, "dylan geleneksel anlamda bir edebiyat eseri, roman veya şiir üretmedi. bu anlamda ona bu ödülün verilmesi, nobel'in ufkunu genişlettiği anlamına mı geliyor" şeklindeki soruya cevabı ise şöyle oldu:

  "öyle görünebilir. ama aslında değil. eğer edebiyat tarihinde geçmişe geri dönersek, 2500 yıl önce homeros ve safo'nun da dinlenmek, ve enstrümanlarla sahnelenmek üzere ebedi eserler ortaya koyduğunu görürüz. bugün hala homeros ve safo'yu okuyoruz ve dinliyoruz. bob dylan'da olduğu gibi."
  69 albümü var

  gerçek ismi "robert allen zimmerman" olan 75 yaşındaki bob dylan'ın, "mr. tambourine man'', "all along the watchtower", "like a rolling stone" gibi unutulmaz birçok şarkısı bulunuyor.

  bob dylan, 1962 yılından bu yana toplam 69 albüm yayınlamıştı.

  dylan'ın bugüne dek 11 grammy ile "things have changed" isimli şarkıyla kazandığı bir de oscar ödülü bulunuyor.

  bob dylan, abd'de 1960'larda ortaya çıkmış olan muhalif ve gelenek yıkıcı şair ve yazarlardan oluşan beat kuşağı'nın da temsilcileri arasında.
  --- spoiler ---
  *
 • dylan'a bir nevi saygı duruşu. diğer adaylardan daha iyi olup olmadığı tartışmaya açık olsa da ben müziğin içindeki edebiyatı görme ve takdir etme yaklaşımını sevdim. adam yıllardır sadece şarkı sözü olarak nitelendirilemeyecek eserler yaratıyor ve bunları müzikle birleştiriyor. bu gibi farklı bakış açılarına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

  öte yandan oscar'ın sinema için bir ölçüt olmaması gibi, nobel de edebiyat için ölçüt değildir gözümde. diyorum ya, ben yaklaşımı sevdim sadece.
 • bob dylan'a nobel edebiyat ödülü verilmesinde kesinlikle bir mesaj vardır. konu çok yeni, şu anda tam bilinemiyor ama izleyecek durumlara bakarak mesajın ne olduğu ortaya çıkacaktır.
  orhan pamuk'a neden nobel ödülü verildiğinin bir süre sonra ortaya çıktığı gibi.
  bekleyelim görelim ...
 • oscar gecesi kırmızı halı yorumları gibi entri girenler için yılın süprüzü.

  murakami bok gibi yazar. salman salon edebiyatçısı.

  pynchon için tumturaklı yorumlarla etrafında gizem halesi yaratmanın zorunluluğunu yaşayanlar ıkındıkça gülüyorum. roth, "okuma düşkünü" orhan pamuk 'un geç keşfettiği paslanmış tabanca.

  kundera ölü diye biliyordum.

  nabokov okumayanlar nitelik sahibi değildir. edebiyat arsızlığı lezizdir ancak yapmayın.
 • ...
 • bi kaç sene sonra entry lerle de nobel alabilir miyiz sorusunu akla düşüren olay