şükela:  tümü | bugün
 • ingilterede 1 şehir.
  (bkz: ingiltere)
  (bkz: norwich city)
 • kısa ve tıknaz görünümlü bir kanarya türü.
 • ingiltere'nin east anglia bölgesinin en büyük şehridir. ayrıca ingiltere'nin en eski şehirlerinden de biridir. normanlar 1066 yılında işgal edene kadar river wensum boyunca ufak sakson yerleşimlerinden oluşmaktaymış norwich. normanların gelmesiyle şehir bölgenin merkezi olmuş.

  normanlar 1075 yılında görkemli bir kale yapmışlar norwich'e. bunun yanı sıra norwich'in en ünlü mimari yapısı norwich katedrali* 'dir. bu katedralin yapımına 1076 yılında başlanmış, tamamlanması ise 1278 yılını bulmuş. tamamlanmış haliyle dünyanın en görkemli katedrallerinden biri olmuştur. özellikle katedralin iç mimarisi dikkat çekicidir.

  zamanla önemini yitiren norwich modern çağlarda orta büyüklükte bir ingiliz şehri olmuştur. şehir merkezi hareketlidir. ingiltere'de kişi başına en fazla pub düşen şehirdir ayrıca. yerel ale* 'ler mutlaka denenmelidir.

  ayrıca university of east anglia'nın da bulunduğu şehirdir norwich. dolayısıyla tam bir öğrenci şehrine dönüşmüştür. eğlencelidir, gidilecek görülecek yerler çoktur. londra'ya yakın olması da cabasıdır.
 • klasik ingiliz tasra sehri. kucuktur, sevimlidir, tarihidir. sehir kurulmus bi oyuncak gibi yasar, hicbir surprize yer yoktur.
 • bugün 24 yaşında olan, 15 yaşından beri doğum yapan bir kadının yaşadığı ingiltere şehri.

  http://www.milliyet.com.tr/…n beri doguruyor&ver=90
 • londra heathrow havaalanından national express'e ait coacha binildiğinde bu şehre yolculuk tam 4 saat sürüyor. aslında en fazla bir buçuk saatlik mesafe var arada ama otobüs çok fazla yere uğruyor. hatta stansted havaalanına da uğrayınca, keşke buradan gitseymişiz dedirtiyor. dilerseniz trenle de gidebilirsiniz ama bunu yapmak için de önce heathrow'dan metroyla liverpool'a gitmeniz gerekiyor ki o şekilde de bavullarınızı ordan oraya sürüklemek zor oluyor. tren çok daha ucuz diyenlere de inanmayın. çünkü coach 41 sterlinken, tren 42 sterlin. ama uçağınızın iniş saatlerini ayarlayabilirseniz online da bilet alabilirsiniz. o zaman bilet fiyatı biraz ucuzluyormuş ama ben uçağın rötar yapma riskini düşünerek istasyondan bilet almayı tercih etmiştim.
  bu şehirde hakkaten de çok fazla pub var. en sevdikleri içeceklerden biri de cyder. bir çeşit bira ama çok daha güzel.
  paralel olarak amsterdamla aynı hizada olduğundan, iklimleri de çok benziyor. yani yazın ortasında birden yağmur başlıyor, fırtına çıkıyor ve soğuk çok seyrek olarak gidiyor. gerçi londra da böyle diyenler çıkabilir ama buranın ikliminin çok sert olduğu konusunda ısrarcıyım.
  bi de buranın hardalı çok meşhurmuş ama denemedim.
 • hem kafa dinleme hemde öğrenci memleketidir. londra ve cambridge hariç herşeye uzak bir memleket'e göre pahalıdır. havaalanı mevcut fakat yaz sezonu hariç türkiye'ye direk uçuş bulamazsiniz. uçuşlar genelde edinburgh , amsterdam , aberdeen ve manchester yönüne ve pahalıdır. o halde stansted'e direkt veya aktarmali uçuş bulunup gelinebilir. stansted olmazsa luton seçilmesi de mantıklıdır.
  norwich katedrali ve norwich kalesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

  kuzey denizi'ne nazır uçurtma uçurulan, film'lere konu olan cromer pieri ziyaret edilmeli ayrıca kaliteli bi fotograf makinesi ile sahil tarafında bolca malzeme çıkıcaktır .

  hollanda gibi yel değirmenleri ile ünlüdür, ayrıca hardal denince akla norwich gelir.

  londra merkeze 110 mil uzakliktadır. tren ile 2 saat'de, otobüs ile 3.5 saat'de londra'ya varabilirsiniz.

  her bölge yada county gibi norwich aksanı vardır, yada bir norwich'li digerini aksanından tanır. şurda norwich'li ergen arkadaşımızin konustugu gibi net anliyabiliceginiz bir ingilizce diyebiliriz. o halde uea'de okumayı da düşünebilirsiniz.
  populer sinemaları odeon vue ve hollywood screen , populer avmleri : chappelfield ve castle mall yine türk mutfagi ararsaniz sehir merkezi girişte solda kıbrıslıların işletdiği yemek yemek adlı şahane kazık fiyatlı türk restorani mevcut ( denemedim ) yine yaşamak, okumak isteyenler yahoo freecycle degerlendirebilirler. cana yakın tiplerdir, gumtree ile halı saha maçlarınin bir parçası olabileceginiz takım'ı da bulabilir, bu şehirde sosyallesebilirsiniz. şehir merkezine yakın arkadaşlar için tek bir bisiklet fazlası ile is görücektir. bu sehrin sabancısı (bkz: jarrold)s'dır. pub ve kilise memleketi olduğu zaten söylenmiş.

  son olarak the canaries denilen norwich city futbol takımına sahip, birde şehir girişlerinde görülebilecek meşhur tabelası için
 • norfolk bölgesinde ingiltere'nin doğusunda küçük bir şehir. en meşhur yeri merkezdeki katedraldir. ayrıca castle mall adında bir alışveriş merkezi vardır. evler hep bahçelidir. yüksek bina yok gibidir. akşam 6'dan sonra sokaklarda kimsecikler kalmaz. great yarmouth gibi bölgelere giderek deniz kıyısında vakit geçirebilirsiniz.
 • şubat ayında tası tarağı burada bırakıp yerleşme ihtimalimin olduğu şehir.
  olurda oraya gidersem ortak olduğum bir restoran olacak, hepiciğinizi beklerim.

hesabın var mı? giriş yap