şükela:  tümü | bugün
 • malesef bizim gibi ataerkil toplumlarda aynı ayetin ikizi olan nur suresi 31. ayetkadar kıymet verilmeyen ayettir.

  hemen bakalım:
  nur suresi 30. ayet: " (resûlüm!) mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. şüphesiz allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. "

  nur suresi 31. ayet: "(resûlüm!) mümin kadınlara da söyle: gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler....."

  benzerliği fark ettiniz mi? 31. ayet ülkemiz ve islam dünyasında teseddüre referans olurken, erkeklerin yapmaları gereken "haram olan kadından erkeğin gözlerini sakınması" neye referans olmuştur, merak konusu..
 • hakkında 2. entryi girme serefine eriştiğim ayet. ülkemizdeki bazı insanlar kendini bu ayetten muaf görüyor olmalı ki dillendirmiyorlar.
  kadın mini giyerse dekolte giyerse sapıtma diye bir hakkınız yok. harama bakmayacak, haramdan sakınacak, dini carpıtmayacaksınız. allah herşeyi bilir ve görür.
 • ahzab suresi 37. ayetinde peygambere evlatlığının eşi mübah gösterilirken, ahzab suresi 50. ayetinde ise;

  "mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık)"

  peygambere böyle demektedir,

  ama ona inanan cağnım müminlere ise bakmak haram kılınmıştır

  (bkz: sana haram bana helal)