şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: tescilli işçi düşmanı)

"gökçesu’da faaliyet gösteren 3 şirketinde yaklaşık 400 maden işçisinin 2001 yılında dev maden-sen’e üye olmaları nedeniyle yaptığı baskı ve tehditlerle gündeme gelen ercan, 228 maden işçisini işten atarak sendikalaşmanın önünü kesmeye çalışmıştı. ercan’ın yaptığı baskılara karşı gökçesu beldesi'nde 'sendikasızlaştırmaya, işsizliğe ve yoksulluğa' karşı yürüyüş ve miting yapan işçiler tepkilerini göstermişti.
    .....
    ercan’a ait kayaaltı linyit ocağında ise 2000 yılında meydana gelen maden kazasında 7 işçi hayatını kaybetmişti."

http://www.sendika.org/…zi.php?yazi_no=28183&ref=bm

hammurabi olsa şimdi, sokar bu adamı o ocağa, it gibi çalıştırır, ağzına s.çar, bir de ihmalkarlık sonucu grizu patlamasında ölümüne yol açardı. ama yok, biz de hukukun üstünlüğüne inanıyoruz, adalete güvenimiz sonsuz.*
  • hiç ama hiç utanmadan gazetelere ilan vermiş, hapse girmeyeyim diyor, 15 bin lira para da verecekmiş ailelere.

canım ya, kıyamam, yaşlıymış hastaymış bilmem ne...

15 bin lira ne lan, bunu o gazetelere yazdırırken hiç mi utanmadın, seni düşünüp "gg" gerekçeli entry yazmak için yanıp tutulacak bunca sözlükçüyü hiç mi düşünmedin, sen nasıl bir insansın!

hapse girmek istemiyormuş tabi, hasta ve yaşlı olduğu için. ölenle ölünmez gibi de bir alt metni var aslında söylediklerinin.

hapse gireceksin nurullah, bu kamu vicdanı hüseyin üzmez de olduğundan daha da şiddetli senin üzerine gitmeli, senin özgür geçirdiğin her gün bizlerin azabı olmalı, sen hapse girene kadar bize rahat yok!

o genç adamlar nasıl kapkaranlık bir madende, 4 taraflı kapalı o yer altından nasıl cesetleri ile çıktılarsa senin de cesedin çıkacak o hapishaneden! 1 gün değil, ölene kadar ceza alsan yine yetmez.
  • kendisi 19 işçiyi kırbaçla işe götürmediğini söylemiş kutlu insan. bildiğimiz, aşina olduğumuz pişkinlik sizin anlayacağınız. lan kendimi bir anda flaş haberi kanıksamış milliyet internet okuru gibi hissettim şerefsizim. kafam güzel oldu birden ve bulutlara yükseldim, paraya ve iktidara iman mertebesinde 2 bilemedin 1 basamak daha terfi ettim.

http://www.radikal.com.tr/…22.01.2010&categoryid=77

(bkz: patron kafası)
  • is ahlaki konusu yazilmis zaten musteriye davranis olarak da yerlerde olan bir firmadir.

annem evini tadilat ettirmeye karar verdi, bir iki seramik begenmis, firmadan bilgi alacak. keseye uyarsa da siparis verecegiz. ben de isim geregi seramik firmalari ile ic ice bir insan oldugum icin "bilgi alirken online ol da, aklina bir sey takilirsa yanitlarim." dedim. acikcasi su firma daha iyi, gel suradan alayim sana filan demedim gonlu oyle begenmis diye. bayiye telefon etti, o esnada onlineim ve butun diyaloglara sahidim. sessizce dinliyorum.

ilk once en yakin bayi aranir, istenen urunler soylenir, mevcutsa veya getirilme imkani varsa bayiye giderek siparis verilecektir. bayi bazi urunler hakkinda bilgisi olmadigini, bazi urunlerin de elinde olmadigini merkezle konusup onlarin bizi yonlendirmesi gerektigini soyler. merkez aranir, merkez de "fabrikayi arayin." der. fabrika aranir, fabrika "bayiden bilgi alin, siparis gecin." der. tekrar merkez aranir durum anlatilir. bayi fabrikayi, fabrika bayiyi arayin diyor seklinde anlatilir. merkez "yine fabrikayi arayin, onlar bayiye yonlendirebilir ama burasi bayi degil." der. sanki nereyi aradigimizi bilmiyoruz...

yine fabrika aranir ve istenen urunler soylenir diyalog su:

-hangi tip istiyorsunuz? endustriyel mi? 1.kalite mi?

annem soruyu bana iletir. secimizi yapariz. diger urune geceriz.

bien - o urun 2 cm kalinliginda yalniz.
    annem - peki. 20 metrekare icin fiyat bilgisi alabilir miyim?
    b - o urun yok. (az once vardi?)
    a - halihazirda mi yok artik uretilmiyor mu? uretimdeyse bekleyebiliriz sorun yok.
    b - siz buraya gelsenize. (bizi bilecik'e cagiriyor hiyar, nerede oldugumuzu bile sormadi, belki allah'in dagindayiz?)
    a - biz oraya uzagiz, en yakin bayinin bilgisi yok, o merkeze merkez de size yonlendirdi, sizden fiyat bilgisi aldiktan sonra hemen bayiden siparisimi verebilirim, temine basl...

telefon anacigimin suratina kapatilmistir.

cok yanlis adama cattilar, mimarlik ogrencisiyim ve genis bir musteri portfoyum var. bundan sonra bien bitmistir. kimseye kullandirmam, bir ariza ciksa demek ki arkasinda durmayacaklar, telefonu suratimiza kapatacaklar. kalitesizligin bu kadari da fazla, isine gelmiyorsa "yardimci olamam." der kapatirsin telefonu. cok daha agir seyler yazardim da gerek yok, zaten bolgemdeki satis grafiginin dususu yeterli olur.

gerci suc sadece bunlarin degil, perakende satisa zerre onem vermiyor turkiye'deki seramik firmalari, hala yuz yuze satis derdindeler. gunaydin, dunya o asamayi gecti, numunemizi bile online isteyebiliyoruz. turkiye'de ise numune istersiniz vermezler, bayilerin urun bilgisi sifirdir, musteriye rezil rezil davranislar sergilenir...

yine bir gun baska bir firmanin bir bayisinden siparis gececegim, bayi tutturdu o seride o ebat yok diye, sayfa numarasi ile soyledim katalogun 136. sayfasinda diye, "aaa ben karistirmisim." diyor. karistirma arkadasim! bu kadar lakayitlik gormedim.

yurt disindaki seramik firmalari vizir vizir, numune ayagimiza geliyor, nadiren problem cikiyor ama bir problem ciksa evimize kadar ziyaret edip yerinde inceliyorlar durumu ve bin bir ozurle tamirati karsliyorlar. bayiler sanki firmanin sahibi gibi, centilmen ve bilgililer. bunun icin mimarlar olarak yurt disindaki firmalari tercih etmeye basladik, haberiniz olsun. siz de telefon kapatmaya devam edin, eminim cok kazanirsiniz boyle boyle.

edit: okuma ozurluler icin; ben direkt fabrikayi aramadim. bayi merkeze, merkez fabrikaya yonlendirdi. bayinin ozensizligi ve konu hakkindaki bilgisizligi bu benim degil yani. yurt disinda fabrikayi ara bakalim ne oluyormus... gerektiginde ariyoruz zaten, bayiler muhtesem oldugu icin cok da gerekmiyor ama ararsam 5 metrekare icin bile numunemiz ayagimiza geliyor. konumum italya, 7 yildir burada yasiyorum. yakinda yuksek mimar olarak mezun olacagim. yurt disina gidip is yapmamisligiyla bilmis bilmis otmesin kimse.

edit: beyin ozurlu degilim, diplomalarimi ve projelerimi durup bukup katlarsam su herife kadar yol olur. adam dun yazar olmus hemen bien seramik'i savunuyor, sirf su entryme cevap vermek icin hirs yapip yazar olmus bazi geri zekalilar. insan issiz olunca iste ona buna hirs yapiyor, yazarlik filan almaya calisiyor.

bir insanin farkli alanlardan 3 diplomasi ve 14.yy osmanlisindan bu yana seramige hakim oldugunu, interdisipliner isler yaptigini cok iyi bildigi halde zekaya laf etmek tam bir ezikliktir. tam bir kiskancliktir.

benim muhatabim zaten cirosuyla, bilmem nesiyle gonulleri fetheden ve bundan daha iyisi olamaz dedirten bien degil mal herif, bien'le calismayi dusunen insanlar icin yazildi bu.

santim demis ya beyinsiz. o kadar profesyonel ki santimetre demekle vakit kaybetmiyor masallah zehir gibi. santim ne lan?

2 santimetrelik seramik begenmedik biz mal herif, bilgi almak istedigimizde 2 cm dendi ve projeme uyacagi icin sorun etmedim. ic mekanda 2 cm kullanilmazmis, hadi ya? kim konusuyor, iskemben mi mabadin mi? benim niye banyomda 2 santimetrelik seramik var su anda o zaman? belki sizin gibi kiytirik is yapmiyorumdur, belki banyom onu gerektiriyordur. secimimin nedenlerini senin gibi beyinsizin sorgulamasini beklemiyorum. sukurler olsun cok iyi muhendislerle calisiyorum da gotlerinin yemedigi, bilgisiz olduklari konu icin hemen "olmaz!" demiyorlar, ne olmaz acaba ya sikik. seramik disinda ayrica bir cok el yapimi urun de 2 cm'dir ve bu yukseklige uygun banyolarda rahatlikla kullanilabilir, pah demeden once siktirip giderek dunyaya acilabilir bazi andavallar.

evet turkiye'de perakende satisa onem verilmiyor. ozel mesajda o pislik zihniyetini kusup halki asagilayan herifler, umuma acik entryde perakendeye onem veriyoruz diyor. iste benim muhatabim da bu az miktarda satin alim yapacak diye asagilanan halktir. hani lan insanlarin 5 metrekaresiyle mi ugrasacaktiniz gavat?

bu egitimsiz sahis, tamamen insan iliskilerine dayanarak, tamamen duygusallikla objektif bir elestiri yapamiyor, elestiriyi kabullenemiyor. bakin bien'le ilgili soyledigi tek guzel sey yok. sebep? derdi olumsuz yorum yazana saldirmak. niyeti buradan belli. kaliteli insan calistigi firma hakkindaki olumsuz yoruma kufurle cevap vermek yerine frmasinin o gune kadar basardiklarini ve hedeflerini yazar, vizyonsuz pezevenk. ulan ben bien olsam bana degil, firmami bu kadar rezil ettigi icin su beyinsize kizardim.

benim beynim bezelyeyse su herifin beyni yok. sifir beyin.

simdi bu herif bana kufretmese tercih eden yine bien tercih ederdi ama sunu gordukten sonra iyice uzak dururlar artik. satis sonrasi problem cikarsa kufur mu yerler ne yerler belli degil. su diplomasi kuflenmisleri acilen isten atmalari lazim. prestij boyle mi olusturulur, marka yonetimi boyle mi olur? tam bir zekasiz ya. firmayi ovmek icin iyi bir frsat dogmusken anca kufretmis cahil.

rezil etti firmayi mal.

ayrica sozlukte entry baz alinarak sahsa mesaj niteliginde entry yazilmaz. forum degil burasi, kendine gelsin herkes, sozluk burasi. sozlukten bi haber, 36 entry sayisiyla efeleniyor bir de beyinsiz. su entrysi dahi ucurulmak icin sebeptir. hos geldin, gule gule.
  • beyin özürlüler için; işin gereği seramik firmalarıyla iç içeysen senin geniş! portföyünün yılda 26 milyon metrekare seramik satan firmayı enterese etmeyeceğini de bilmen gerekir. tavşan çükünü taşa sürtmüş nasıl mikdim ama dağı demiş.

ayrıyetten; yine senin işin gereği, bayide olmayan ürün için fabrikayı aramayacağını başka bayiyi araman gerektiğini, 2 santim kalınlığındaki seramiğin iç mekanda kullanılamayacağını da bilmen gerekir. annen 2 santim kalınlığında ürün beğenmiş, görmüşsün ve müdahil olmamışsın, çok birikimlisin tbrklr. ürünün arkasında durup durmadıklarını da mükemmel tümevarım kabiliyetinle açıklamışsın tşk.

türkiye'de perakende satışa önem verilmiyormuş. evet senin gibi bir bok bilmeden kasıla kasıla gezen salaklarla ilgilenmiyorlardır doğru ama türkiye seramik özelinde perakendenin beşiğidir. senin gibi özürlüyle uğraşmak istememişler o kadar. bayi dediğin adam da fabrikaya 100 kağıt çek verip deposuna mal indiren yerel adam, hepsinin iş tecrübesi bilgisi donanımı farklı olabilir aralarında çokça keko olabilir, aralarında seni cebinden çıkaracak adamlar da olabilir çiçeği burnunda çocuğum.

bezelye kadar beyninizle 20 30 40 yıldır bu işi yapan adamlara akıl vermeyi bırakın. şimdi bsg.

beyin özürlüler için ilave notlar: beyin özürlü insanların hastalıklarından mütevellit bilinçli ya da bilinçsiz en sık başvurdukları yöntem; konuyu manipüle edip, eşekliğin baki kaldığını kanıtlamak istercesine içindeki çomarı ortaya çıkarmalarıdır.

bu çomarlık; cansiperane biçimde kendini kanıtlama isteği, yarışa girme isteği, alakasız versuslar talep ederek konu dışına sapma yönelimi, tanımadığı insanlar hakkında atıp tutma yok sayma eğilimi ve yoğun küfürlü cümleler şeklinde tezahür eder.

bak yavrum, biende anlatabiliyor muyum ? bien seramikte yani bien özelinde 20 mm. kalınlığındaki üretimler iç mekan için değil, belki balkon ve garaj için kullanabilirsin. teknik katalog yok idiyse eğer elinde anlayabilirim bilmemeni ama adamların 20 mm. kalınlığında yaptığı üretimlerin tamamı dış mekan hatta toprak zemin üzeri için geçen yıl piyasaya sürdüğü seri. projeme uyuyor dediği de bir banyo ha. nasıl da yüksek perdeden konuşuyor.

hem bienden siktiri yiyip portföy piyasa muhabbeti yapacaksın iş bilmez iş bilmez konuşacaksın, sonra da piyasayı aşağılayıp uzayda yaşıyormuş taklidi yapacaksın. zaman ayırıp yazmışsın işte ne ilgilenmiyorsun ? bien' e kale' ye bok atıp yurtbay övmek de tam moron işidir ha. şaşırtmadı.

diplomalarına gelince, senin okuluna bizim okuldan mezun olmuş herhangi bir öğrenci*, 3500 euroyu basıp gidip yüksek yapabiliyor. neyi kıyaslıyoruz ? eskimiş olan ne ? eğitimsiz buyurmuş sayın otorite. benim okulumun bölümünü, yetiştirdiklerini, mezunlarını, hocalarını eleştirebilecek kalibreye erişebilmen için küresel ölçekte bir firmanın ceosu ya da herhangi bir ülkenin başbakanı filan olman gerek. öyle leş ağızlara meze olacak bir yer değil afacan. zaten falanca okuldan mezunum diyorum şimdi olsa nah girersin diyor, 5 dakika sonra da eskidi okulunuz bitiksin diyor. ne çeşit ruh hastalığı bu, kısa süreli hafıza kaybı falan mı ? hastayım şu beş para etmeyecek bölümleri bitirip ablan star bebeğim kekoluğuyla gezen insanlara. üstelik bölüm bitirmeyi zekaya endeksleyecek kadar da kalitesiz ve yetersiz insanlarla tartışmaya girmek çok üzücü. karşı fikir geldiğinde piremsesliğini çok çabuk unutan ve orta parmak işaretine gülüp geçtiğiniz halde size orta parmağını göstermeye devam eden kimselerden koşarak kaçmış bien. doğru tavır.

bien genel bilgi
    bien 20 mm.
    bien'in kazandığı tasarım ödülleri
    organic klozet tasarım ödülü

benim bien' i veya başka bir markayı süsleyip cilalamama gerek yok. şuradan 10 kişi toplayıp serra, kale ve bien ürünlerinin teşhirlerde random olarak sergilendiği bir mağazaya gidelim ve insanlara hangi ürünleri beğendiklerini göstermelerini isteyelim. sonra da beğendiklerinin markalarını kendilerine söyleyelim bakalım ne çıkacak. türkiye seramik ve sağlık gereçleri üretimi ve tasarımında asla küçümsenecek bir ülke değil, aşağılık komplekslerinizi zorla da olsa arada terkedin.

neyse özetle bien; tanımadığı simitçiye, camcıya gavat diyecek kadar aşağılık ve alçak karakterde olan insanların tercih etmemesi gereken bir markadır.