• ıki sebebi var. 1.si herkesin tahmin ettigi tani konmadan vefat eden corona hastalari. 2.si mevcut durum nedeniyle saglik hizmetlerinin ister kabul et ister etme aksamis olmasi.
  • türk basının yapması gerekeni, malesef yabancı basın yapıyor.
  • iste o dış mihraklar
  • türkiye'deki habercilerin hiçbirine zerre güvenim kalmadı, bunun yerine sosyal medyadan süzgeçten geçirdiğim haberleri almak daha mantıklı geliyor.
    şu anda bunun bende genel bir haberci fobisine dönüştüğünü fark ettim. yerli olsun, yabancı olsun hiçbir yayın organının objektifliğine, dürüstlüğüne falan güvenmiyorum.
    o yüzden sevmesem de resmi kaynaklara inanmayı seçiyorum.
  • bunlar çin'i, italya'yı bıraktı, türkiye'ye mi sıra geldi?

amerika kendi gecikmiş önlemlerin hesabını, kendi halkına verdi mi?

(bkz: dinime küfreden müslüman olsa)

tamam eyvallah, bizim hükümet şunu yapmıştır, bunu yapmıştır ancak bunu söylemek, dile getirmek new york times'a düşmemeli.

ekşisözlük'ün durumu ise;

(bkz: hıyarım var diyene bir avuç tuz alıp koşmak)

ekleme:

atv, kanal a gibi gereksiz medya nasıl ki ''amerika'da durum feci'', ''rusya ölümleri gizliyor'' şeklinde yaklaşımları itici ise, amerikan hükümetinin beceriksizliği yüzünden, ölümlerin inanılmaz boyutlara ulaştığı amerika'da new york times'ın, türkiye'yi herhangi bir konu hakkında hedef alması iticidir.

haber kaynağına bakarsanız carlotta gall, daha önce gülen'in darbe girişiminde bulunmadığını, türkiye'nin pkk ile mücadelesini, kürtlere karşı bir hamle olarak değerlendiren bir tip. bizim bir çok muhalifin bayıldığı bir prototip.
  • lan oku oku bitmedi be. kafam zaten guzel, kilitledi beni. neyse google translate bayagi gelismis la.
  • her akşam oturup edevlet istanbul vefat bilgisi sekmesinden bir önceki günün vefat sayısını sayıyorum. yazılan şey doğru.burda geyik yapmayı bırakıp elindeki telefonla bir önceki iki önceki yıl ile aynı günü karşılaştırdığımda ne demek istediğini anlarsın. üstelik geçen yıl bugün için sosyal mesafe, sokağa çıkma yasağı fln olmadığından o rakamlarda trafik kazası, kavga vs travmaya dayalı ölümler de var.

şunu 1-2 türk gazeteciye versen götleri yemediğinden haber yapan çıkmaz. bu adamlar yapınca tü kaka.

matematik yalan söylemez, ölen insanların vebali iktidarın elinde. bizi de bilerek ölüme sürüklüyorlar, hakkım haram zıkkım olsun.
  • aşağıdaki grafikleri görüp de bizdeki ölüm sayılarının gerçek olduğuna inanmak imkansız

türkiye'nin 7-gün ortalamalı covid ölümlerinin nüfusa oranlı eğrisi
    https://ourworldindata.org/…per-million?country=tur

diğer ülkelerin eğrileriyle birlikte
    https://ourworldindata.org/…kor esp swe che tur usa

asıl sorun zaten bu rakam "uydurma" işini bile süper kalasça yapmaları. çünkü liyakatli adamları kalmadı.
    içlerinde bir tane liyakatli biri olsa "yav buna götleriyle gülerler. şu eğriyi daha doğal görünecek şekilde aşağı yukarı dalgalandıralım" derdi.
  • gizlemiyorlarsa ki gizliyorlar bence, bugün tüm haberlerde ve gaztelerin onlayn sayfalarinda açıklanan ölüm sayisi ve bakanın açıkladığı uyuşmuyor biri biriyle. dünkü entube ve yoğun bakım sayıları bugunkiyle eşit. ne denir buna?
    https://twitter.com/…tatus/1252277780156424192?s=19
  • eren erdem bile hükümetin açıkladığı rakamlar ile ibb mezarlıklar müdürlüğü rakamları tututpr ve farklı hastalıklardan ölenlerin geçmiş yıllara oranı da şüphe uyandırmıyor minvalinde twit atmış iken , nytimes in bu haberini ancak pensilvanya yazdırmıştır diyebilirim
hesabın var mı? giriş yap