şükela:  tümü | bugün soru sor
 • siyah poşette bira, tuzlu fıstık ve leblebi ile kız istemeye gidilen bir teaser ile kendini göstermiş film.
 • ilk teaserda kız isteyen karakterin şivesinin biraz olmuş olduğu ama kızın babasının şivesinin çok sırıttığı film.
 • yeter be kardeşim yeter şu trakya'dan ekmek çıkmıyor artık işte size. youtube'da random oynatırken fragmanını gördüm, trakyalı da olduğumdan mütevellit bi göz atayım dedim arkadaş "tipini s.keyim" ile başlayıp "a.ına bile koyarım" ile bitiyor.

  sanırım ececan gümeci kadın oyuncu, resmen şive faciası. trakya şivesine alışık değilseniz yapmayın, kabul etmeyin arkadaşım şu rolleri. bak caner alkaya'dan feyz alın lan ders alın nasıl trakya şivesi yapılır diye. resmen facia kulaklarım kanadı.

  inşallah gişede çakılır da bi daha teşebbüs dahi etmezler böyle film çekmeye.
 • dün iş icabı bu filmi seyretmek zorunda kaldım. bir lüleburgazlı olarak inanılmaz derecede rahatsızlık duydum, aşırı sıkıldım, bir an önce kendimi salondan dışarı atmak istedim.

  kırklareli gasp, kapkaç, yol kesme, adam kaçırma gibi olayların en az yaşandığı illerden bir tanesi iken filmin senaryosunda lüleburgaz'da güpegündüz yol kesip adam soyan bir grup insana yer verilmiş. kardeşim bu filmin senaristi kim yav? arkadaş siz hiç mi araştırmıyorsunuz çekim yapacağınız şehri?

  yahu arkadaş bu nasıl iştir? film lüleburgaz'da geçiyor; oyuncular cümleye edirne ağzı ile başlayıp cümleyi çanakkale ağzı ile bitiriyor. koskoca filmde lüleburgaz - kırklareli şivesi ile konuşan iki kişi var, ikisi de figüran.

  oyuncular şive konusunda zaten batırmış da ececan gümeci'ye ayrı bir parantez açmak lazım. 2 saatlik filmde kadının cümlenin sonuna "be yaa" ünlemi getirmekten başka hiçbir fonksiyonu yok.

  yaşım 30, lüleburgaz'da doğdum, lüleburgaz'da büyüdüm. ömrü hayatımda, kanun aletinin trakya'da herhangi bir yerde kullanıldığını görmedim. yapımcılar trakya ile alakalı çalışma yaparken kumkapı meyhanelerinde hazırlanmış herhalde ki filmde davul zurna hiç görünmezken klarnetle kanun tüm filme serpiştirilmiş.

  filmde bol miktarda roman ağzı kullanılmış ama 1-2 tane çalgıcı haricinde bir tane roman yer almamış. filmde roman yer almadığı gibi romanlar tarafından kutsal sayılan ve 5-6 mayıs'ta dere kenarlarında aranan babafingo bu filmde taaa sonbaharda aranmış.

  filmin sonu yine romanlara bağlanmış, bu kısımda da yine hiçbir roman yer almamış. ben 30 senedir bu coğrafyadayım, bugüne kadar hiç beyaz tenli roman görmedim. ben 30 senedir hiç görmemişken filmde beyaz tenli romanlara yer veren arkadaşları da tebrik ederim.

  ha şunu eklemek lazım; dışarıdan trakya'ya beş kuruşsuz gelip sonradan palazlanan müteahhitten bozma mafya rolünün hakkı verilmiş. bu konuda yapımcıları da oyuncuyu da tebrik etmeliyim.

  burgaz'ın çöp sorununa senelerdir çözüm bulamayan emin halebak işi gücü bırakmış, 2. filmin çekilmesini istiyormuş. emin bey için apayrı bir yazı kaleme almak lazım da neyse.

  eğer 2. film çekilecekse bana haber salın, ben size ücretsiz danışmanlık yaparım.
 • yine yöresel köy insanının, modern hayata öcü gözü ile bakması üzerinden makara yapmaya çalışan filmimsi.

  sıkılmadınız mı allah aşkına?

  (bkz: recep ivedik)
  (bkz: şevkat yerimdar)
  (bkz: cumali ceber)
  (bkz: oflu hoca)
 • oyunculuk ile hikâyenin vasat üstüne çıkmadığı film. yine de arada güzel espiriler yok değil. mesela kafa kıyakken, kafayı yormamak niyetinde izlenilesi bir film.
  (spoiler)
  -saçlarımı kestirdim uyanmadı bile
  -saclarını mı kestirdin. angi renge beyaa?