şükela:  tümü | bugün
  • deli divane çeviri yapardım. kesinlikle hayatımın en sıkıcı dönemleriydi.
  • matematik adına özel ders verdim ve halen devam ediyorum. gerçekten amacı ders almak olan aileler bulursanız tertemiz iş. bölümünüzle alakalı derslerde kendinize güveniyorsanız tabi.

fakat bir kadınsanız ders vereceğiniz kişiye ve ailesine çok dikkat edin. ipsiz sapsız insanlar çıkabiliyor, ders vermek için eğer kişinin evine gidilecekse derse gitmeden önce kalabalık bir yerde tanışın. zaten kişiler kendilerini orada belli ediyorlar. eğer tereddütleriniz varsa direk o kişiye ders vermekten vazgeçin hiç riske atmayın kendinizi, zira yaşadığımız ülke tedbirin elden bırakılmaması gereken bir ülke.

ders vereceklere başarılar diliyor, iyi insanlarla karşılaşmalarını temenni ediyorum.
  • arabalara ilgim olduğu için kısa bir garsonluk ve barmenlik(müziklere sürekli maruz kalmak çok kafa sikiyor) maceramdan sonra vale oldum.ne arabalar sürdüm vaheeeyyy sls amg den tut ferrari 458 e kadar sürdüm.günlük 115 tl veriyorlardı.her işte olduğu gibi bu da sabır isteyen bir iş ama en azından çorba kaynıyordu.hayatım desen alt üst oldu ne sosyal hayat ne başka birşey bir bok yapamaz olmuştum.sürekli çalışıyordum ama müşterilerimizin arabalarını beklerken veya onlara eşlik ederken onlarla konuşmak sosyalleşmemi yeniden sağladı.az uz adam değildir müşterilerimiz sibel can-demet akalının arabası ben park etmeye giderdim,hey gidi günler yaa.sonra üniyi bitir gel günlüğüne 180 tl verelim demişlerdi.valla bi dönme niyetim hala yok değil ev de aylak aylak oturuyorum.çok çalışmamın sebebi ise de özel ünide okuyordum ben de böyle bir eşşeğim neyime güvendiysem hshshsh okula para vermeseydim cidden bayağı rahatlarmışım.
  • bir ara insanların tez yazmasına yardım ederdim. sonra ufak bir dolandırılma tehlikesiyle karşılaştım ve küçük düşünüp geri adım attım kunduz uygulamasına soru çözüyorum soru başına 50 kuruş allah bereket versin helal para. ingilizce çeviriye göz diktiğim de oldu ama kariyerim beleşe yaptığım "beyinsizler" çevirileriyle sınırlı kaldı maalesef.
  • knight online 'da geceleri farm yaparak gold bar kasıp satmıştım vay bee ..
  • ilkokulda okuyan ogrencilere ozel ders verdim, odevlerine yardimci oldum.

universitedeki arkadaslarim projelerini yapmazlardi * para karsiligi yapardim ki paraya ihtiyacim da yoktu

kamu destekli uni projelerinde saha gorevlisiydim ahahah yok ya havali adi bu, bildiginiz anketor

universitedeki cesitli bolumlerdeki akademisyenlerin arastirmalarindaki analizleri yaptim.

bircok yaptigim iste //kitap dizgisi vs. gonullu ya da dusuk butceli calistim aldigimin bir kismini gidip baska ihtiyaci olanlara veriyordum.

edit. o kadar unutmak istemisim ki ^^ damacana su pazarladim kapi kapi. rakip firmayla didistigimiz anilarimin bol oldugu yazin sicak gunleri geldi aklima.
  • stant hostesliği, fuar hostesliği, satış danışmanlığı, makale yazımı, takı tasarlamak, tuvale resim yapıp satmak ve artık kullanmadığım ya da bana olmayan kıyafetleri uygulamalar aracılığı ile satmak.
    üç beş de olsa getirisi olan işler. böylelikle insan para kazanmanın ne kadar zor olduğunu anlıyor. buna göre bütçe hesaplamasına girerek ihtiyaçları dahilinde harcama yapıyor.

t: öğenciyken ek gelir kazanmanın yanı sıra insana tecrübe katan, hayata bakış açısını etkileyen, bilgi ve imkân dahilinde yapılan birtakım işler.
  • ek gelir diye girip daha sonra ise ek iş olarak öğrencilik yapılmasına sebebiyet veren okul uzamasına sebeb olan şeylerdir benim açımdan. satranç hakemliği, ralli gözetmenliği, gazete satışı , broşür dağıtımı, festivallerde amelelik, kampüs marka elçiliği, son olarak motorlu kuryelik.
  • jigololuk.

hayatımın en zor zamanları öğrencilik yıllarımdı. aslında ailemin parası vardı fakat doktor mühendis falan olmayı reddedip galerici olmak istediğim için kavga ettik ve bir kuruş bile vermediler. ben kendi imkanlarımla su ürünleri bölümünü kazanıp şehir dışına okumaya gittim ve ne acı ki giderken cebimde sadece otobüs param vardı. iç anadoluda hayat daha ucuz ama burs falan yetmediği için mecburen swinger partilerine katılmak isteyen olgun bekar kadınların partneri olarak şehir şehir gezdim. neyse ki o günler geçti gitti.
  • bizim okulda torba tutan arkadaşlar vardı. iyi de kazanıyorlardı ne yalan söyleyeyim.

not: yatırım tavsiyesi değildir.