• biz okula yardim için univ.de bilet satıp konserler verirdik ama okula pc falan alirdik o gelirle..sigara falan icmedigimiz icin paramiz cok rahat yeterdi bize..20 yil önce hey gidi..
  • deli divane çeviri yapardım. kesinlikle hayatımın en sıkıcı dönemleriydi.
  • matematik adına özel ders verdim ve halen devam ediyorum. gerçekten amacı ders almak olan aileler bulursanız tertemiz iş. bölümünüzle alakalı derslerde kendinize güveniyorsanız tabi.

fakat bir kadınsanız ders vereceğiniz kişiye ve ailesine çok dikkat edin. ipsiz sapsız insanlar çıkabiliyor, ders vermek için eğer kişinin evine gidilecekse derse gitmeden önce kalabalık bir yerde tanışın. zaten kişiler kendilerini orada belli ediyorlar. eğer tereddütleriniz varsa direkt o kişiye ders vermekten vazgeçin hiç riske atmayın kendinizi, zira yaşadığımız ülke tedbirin elden bırakılmaması gereken bir ülke.

ders vereceklere başarılar diliyor, iyi insanlarla karşılaşmalarını temenni ediyorum.
  • bir ara insanların tez yazmasına yardım ederdim. sonra ufak bir dolandırılma tehlikesiyle karşılaştım ve küçük düşünüp geri adım attım kunduz uygulamasına soru çözüyorum soru başına 50 kuruş allah bereket versin helal para. ingilizce çeviriye göz diktiğim de oldu ama kariyerim beleşe yaptığım "beyinsizler" dergisi çevirileriyle sınırlı kaldı maalesef.
  • anketörlük. çok iyi meslektir aslında. günde 250 lira bile kazanmıştım 2015 li yıllarda. hem gezersin hemde para kazanırsın. aksaray ankara konya ve bunların ilçelerinde çok bulundum. siyasi anket, sigara anketi, operatör memnuniyet anketleri, gizli müşteri anketleri, traktör anketi bile yaptım. traktör anketi 1 tl idi köy kahvelerine giderdin 2 sorusu falan vardı 15 sn. sürmezdi. siyasi anket 15 tl idi ama uzundu 5 dk sürerdi. sinema bileti hediyeli anketler olurdu giyim mağazalarının. 270 lira öğrenci kredisi alıyordum 1 günde kredi param kadar para kazandığımi bilirim. devamlılığı yoktu işin ama. 1 hafta hiç anket gelmediği olurdu 3 günde 10 firmadan anket geldiği de olurdu. türkiye'nin en büyük anket firmalarından biriydi. çok güzel günlerdi cokkk. her türden insanla tanışırdın. yurdum insanını en iyi o zaman tanıdım. esnaflık da yaptım memurluk da yaptım ama sosyal bağlarımızı ve yurdum insanını anketörlük yaparken ki kadar hiç tanıyamadım. ilçelere gittim mi hiç yemek parası vermezdim. illaki biri eve götürüp yemek ısmarlardı. memleketimin insanı çok sıcak da işte coğrafya yanlış....
  • stant hostesliği, fuar hostesliği, satış danışmanlığı, makale yazımı, takı tasarlamak, tuvale resim yapıp satmak ve artık kullanmadığım ya da bana olmayan kıyafetleri uygulamalar aracılığı ile satmak.
    üç beş de olsa getirisi olan işler. böylelikle insan para kazanmanın ne kadar zor olduğunu anlıyor. buna göre bütçe hesaplamasına girerek ihtiyaçları dahilinde harcama yapıyor.

t: öğrenciyken ek gelir kazanmanın yanı sıra insana tecrübe katan, hayata bakış açısını etkileyen, bilgi ve imkân dahilinde yapılan birtakım işler.

edit: imla
  • ek gelir diye girip daha sonra ise ek iş olarak öğrencilik yapılmasına sebebiyet veren okul uzamasına sebeb olan şeylerdir benim açımdan. satranç hakemliği, ralli gözetmenliği, gazete satışı , broşür dağıtımı, festivallerde amelelik, kampüs marka elçiliği, son olarak motorlu kuryelik.
  • jigololuk.

hayatımın en zor zamanları öğrencilik yıllarımdı. aslında ailemin parası vardı fakat doktor mühendis falan olmayı reddedip galerici olmak istediğim için kavga ettik ve bir kuruş bile vermediler. ben kendi imkanlarımla su ürünleri bölümünü kazanıp şehir dışına okumaya gittim ve ne acı ki giderken cebimde sadece otobüs param vardı. iç anadoluda hayat daha ucuz ama burs falan yetmediği için mecburen swinger partilerine katılmak isteyen olgun bekar kadınların partneri olarak şehir şehir gezdim. neyse ki o günler geçti gitti.
  • bizim okulda torba tutan arkadaşlar vardı. iyi de kazanıyorlardı ne yalan söyleyeyim.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • garson-bar
    limon satmak-pazar
    afiş satmak-pazar
    konser bileti satmak-bar/üni
    sınav zamanları fotokopi-kırtasiye
    yaptığım tabloları/resimleri satmak-pazar

bu kadar çok ek gelirle uğraşırken okul 5 senede bitti.

soranlar olacaktır, güzel sanatlar
hesabın var mı? giriş yap