• olurda atamanızın gerçekleşme ihtimalini düşünerek özellikle bayan öğretmenlere tavsiyem, savunma sanatları konusunda kendinizi eğitin, silah kullanmayı öğrenin, hatta mümkünse bireysel silahlanın**. öğretmen olduktan sonra devletin polis alımlarını kaçırmayın, siz de başvurun. zaten öğretmen açıklarının polislerle kapatılması düşünülüyormuş, onu geçtim en azından bir silahınız olur ve kendinizi koruyabilirsiniz. normal şartlarda bunların hiçbirine gerek olmaması lazım ama ne yazık ki zaman artık bunu gerektiriyor.

korkutmak gibi olmasın ama bunları nerden çıkardın şimdi diyecekler için: (bkz: öğretmen açığını polisle kapatmak/#18493977)
  • kesinlikle anaokulu öğretmeni olmak lazım. atanma şansı daha yüksek.
  • yol yakınken geri dönün.
  • - öyle hemen öğretmen olunmaz, yoo öğretmen doğulmaz da ama hemen olunmaz da yani. hamdım-piştim-oldum dönemleri vardır, her meslek gibi diyeceksiniz ama öğretmenlikte bu daha belirgindir. hamdım bölümü bir dört-beş yıl sürer, varın siz gerisini hesap edin.

-mesleğin en önemli malzemesi öğrencilerdir, bilginiz falan değil. sizin bildiklerinizi şimdiki nesil biraz araştırmacı ruha sahip olsa kendi kendine bile öğrenir. en önemli malzeme öğrencidir bu yüzden. dolayısıyla bunu kendinize hep hatırlatarak okulunuza, sınıfınıza girin: öğrenciler rakip takım değildir, öğretmen de öğrenci de aynı takımın oyuncusudur!

- kendinize hep hatırlattığınız bu şeyi öğrencilerinize de belletin. hatta en azından bunu yapabilirseniz çok şey yapmış olursunuz, hepimiz aynı takımdayız arkadaşlar.
  • 1- olmayın
    2- yok illa ki olacam, belamı da bulacam diyorsanız o halde zart oldu okulu basayım, zort oldu öğretmene çıkışayım, neye not verilir neye verilmez, ders nasıl anlatır, ödev nasıl verilir vs. gibi konularda doktora yapmış edasında velilerin bulunmadığı bir okulda çalışmaya bakın. ne dediniz? öyle bir okul yok mu? e ben dediydim olma diye
  • olmayın. hostes olun mesela. (bkz: şimdiki aklım olsaydı)
  • ailenizde bir sınav kağıdı okuyucusu , bir ms office uzmanı ve eğitim ve öğretim konularına hakim gerektiğinde psikolojinizi de düzeltebilecek bir fert bulundurmanızda fayda vardır.
  • (bkz: eğitimpedia) da okuduğum ve mutlaka bu başlıkta olmasını istediğim tavsiyelerdir.

bir solukta okuyacaksınız. dip notlar
  • öğretin sadece.
  • ogrencilerinizi kucuk gormeyin onlari diz yetistiriyorsunuz. sizin sayebizde iyi yerlerede gelebilirler okumayip issiz de olabilirler. sizin vereceginiz motive ve inanciniza ihtiyaclari var. ogrenci kayirmadan sevin sevdirin.
hesabın var mı? giriş yap