• çok özür dilerim ama her izlediğimde bana şımarık, artiz, kompleksli, kibirli zengin bebelerini hatırlatıyor o yüzden hakkında psikoloji falan kasmaya hiç gerek yok umutsuz vakaa.
  • karar mekanizması sorunlu, şut stili sorunlu, devamlılığı sorunlu..fizik, zeka , yetenek..hiç bir alanda üstünlüğü yok.
    bırak eurolig'i tbl birinci ligde kalıcı olursa şaşıracağım..mucizevi bir ruhsal değişim yaşaması lazım. meditasyon yaparken yerden havalanması falan..başka türlü hiç şansı yok.
  • 2006 u20'de salonda izlediğim cenk akyol'dan halen tavır olarak farkı yok. sonu da benzer olacak gibi. atlet değil, şut stili sorunlu, kendine oynamaya alışık. tamam, belki dünkü maçta tek suçlu değil ama özellikle çok önemli anda 3-1 fast break'te pas vermek yerine önündeki tek savunmacının üstüne giderek maçın momentumunun değişmesine engel oldu. bu tip hareketleri daha genç yaşta(nüfusunda belirtilenden bir yaş daha büyük gerçi) antipatik olmasına neden oluyor.
  • kendisini savunmada topsuz alandayken izleyin gülmekten ölürsünüz. mental olarak zayıf basketbolcu.
  • kendisi eğer oyun içerisinde biraz daha yavaş olursa bildiğin duracak, resmen bitik bir arkadaş. 19 yaşında dünya şampiyonasında oynayan bir çocuğun enerjiden yerinde duramaması lazım, lan onu geçtim hiç mi heyecan olmaz bir insanda adamın gözüne bakıyorsun resmen mutsuz. bu arkadaşımız bu geberikliği ile bir halt olamayacağını son turnuvada cümle aleme göstermiş bulunmaktadır. ben hakiketen bu olayı anlamıyorum. 19 yaşındasın anadolu efes'te oynuyorsun, başında duda var, milli takımlardasın, e kardeşim bu ne bezginlik bu ne geberiklik bir silkin yahu.
  • izlediğim kadarıyla kendisinde bir küskünlük, bir kırgınlık var ve triplere girmiş. "fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış." büyük ihtimalle takımın yıldızı olamayıp bir adım geride kaldığından dolayı psikolojisi iyi değil. halbuki liderliği tekrar ele alıp parlamak onun elinde. silkelenip kendisine gelmezse oynayacağı yer en fazla uşak olur.
  • bugün u20 avrupa basketbol şampiyonasında kısa kariyerinin en iyi maçlarından birini (dede temposuyla da olsa) oynadı. geride kalan 6 maçta 28 sayı bulabilmişken çek cumhuriyetine karşı 24 sayı üretip 7 de ribaund aldı. oldukça kötü geçirdiği turnuvada moral buldu. bu performansla istatistiki manada da fark yarattı. hem u19 dünya şampiyonasında hem u20 avrupa şampiyonasında forma giyip 8 sayı ortalamasını geçebilen 2 oyuncudan biri olmuş oldu. bu oyunculardan diğeri ise ispanyol kısa forvet marc garcia.

okben'in benim için en iyi referansı euroleague'de efes formasıyla bazı dakikalarda yaptığı muazzam savunma ve ikinci lig'de 9'da 9 soktuğu maçtır. son iki şampiyonada ölüsü bile dikkat çekmiştir fakat bu kadar büyük bir potansiyel böyle bir uyuşukluk ve mental yetersizlikle maçlara çıkıyor. nba'de yılda 4-5 milyon dolara oynamak varken, türkiye'nin hem magazin hem sportif manada starı olabilecekken ilerde belki 5 bin liraya takım bulamayacak, kimse ismini bile hatırlamayacak farkında değil.
  • kendisini öyle çok yakından olmasa da tanırım. muhabbetimiz olmuştur. basketbolundaki en büyük temel eksiklik tamamen mental kırılganlıktan kaynaklanmakta. lider ruhlu bir çocuktur. şu ana kadar hangi takımda bulunursa bulunsun, her zaman takım koçunun ipleri eline verdiği bir isimdi. 19 yaş altı şampiyonasında da görüldüğü üzere takımın diğer büyük isimleri altında biraz ezildi. eski okben olmadığının farkına vardı ve bu doğrudan oyununa yansıdı. dediğim gibi, mental olgunluğa sahip olan bir oyuncu değil. çok çabuk ritim bulan birisi fakat bunun oluşması için liderliğin onda olması lazım. kendisi asla rolünü başka bir oyuncu ile paylaşma olgunluğunda değil. maalesef bu durumdan dolayı kariyeri beklenenin altı bir seviyede ilerliyor. bu sene biraz toparladı kendini pertevniyal'de. 4 maç neredeyse triple-double yapma eşiğine kadar geldi. olumlu bir nokta olarak görüyorum bunu. yaşıtları her ne kadar ondan daha hızlı adımlarla kariyer basamaklarını çıksa da, o daha sessiz ve derinden gidiyor. bence bu düşünce yapısında olan biri için son derece önemli bir şey bu durum. ön plandan geri plana düşmek, onun egosunun törpülenmesi açısından pozitif bir katkı sağlayacaktır. benim okben'den şahsi beklentim euroleague seviyesine gelmesidir. şu an için son derece mümkün gözüküyor, eğer tabiki bu performansını tbl'de devam ettirirse.
  • 36.6 dakika ile türkiye basketbol liglerinin (spor toto basketbol ligi ve 1. lig) en çok süre alan türk oyuncusudur. bu iki lig değerlendirildiğinde orbay kaya, berk demir ve hakan yapar'ın ardından sayı ortalaması en yüksek 4. türk oyuncudur. asist ortalamasında da berent kavaklıoğlu'nun ardından 2. sıradadır. top çalma sıralamasında da ilk 5 sıradadır. ikinci ligin alt sıralarındaki bir takımda da olsa bu kadar yüksek süreler alıp performans gösterebilmesi önümüzdeki yıllarda patlama yapabileceğinin işaretlerini veriyor olabilir. savunmada neler yapabileceğini euroleague'de göstermişti. belki nba trenini henüz kaçırmamıştır.
  • anadolu efes tarafından serbest bırakılmıştır.

tanım; bundan sonra overrated yerine okben ulubay diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap