• obeb'in ezik kardeşidir. yine önemlidir ama bir obeb kadar olamaz.
  • ortak paydayi bulmak icin kullanilan yontem.
  • küçük parçalardan büyük parçalar elde etmeye küçükken okek, büyüyünce mutluluk denir
  • osmanlılar, 'misl-i müşterek-i asğar' demişler. çok seviyorum ben onları ya ^~^
  • misal 70 koltuk vardır. bunlar 16 adet 4'lü 2 adet 3'lü olarak paketlenmiştir. sonra gideceği yere teslim edilmiştir. teslim edilen yer eğer size bana 69 tane geldi 17 koli olarak diyorsa bu tekniği kullanarak aranızda bir köstebek olduğunu ortaya çıkarabilirsiniz.

(bkz: köstebek)
  • miras hukukundaki pay hesaplama davalarında da kullanılan bir yöntem.
    hukuk fakültesi neden eşit ağırlık puan türünde öğrenci kabul ediyor diye sızlananlara duyurulur.
  • yıllar sonra bu konuyu youtube'da bir videoyoyu hızlı izlerken kullanacağım aklıma gelmezdi. hem hep "ne işimize yarayacak bu okek gerçek hayatta" demiyor muyuz? yarıyormuş az önce bunu keşfettim.

bilmeyenler için youtube'da videoları x2 kata kadar hızlı izleme opsiyonu mevcut ve gerçekten güzel bir özellik. hayatınıza bir anlam katıyor. peki okek ne işimize yarıyor? oldukça basit ortak katların en küçüğü size aynı dakikada kaç video izleyebileceğiniz söylüyor.

örnek verelim. düşünün 2 saatlik(120 dklık) bir tedx videosu 96 dk'a düşüyor. 1,5x'de ise 80 dk oluyor. yani 1,5x'de 240 dk'a 2 video izleyeceğinize 80 dktan 3 video izleyebiliyorsunuz. 1,25x'den izlediğiniz 120'dlık 4 video izleyeceğinize, 96dk'dan 5 video izleyebiliyorsunuz. işte bunlar hep okek.

siz de izleyeceğiniz video süresini izleyeceğiniz bu yolla bulabilirsiniz. evet bazen gereksiz şeyler yapabiliyorum. *

örnek: 30 dklık bir video var. ben bunu 1,5x'de izledim diyelim, süre: 20dk düştü. hemen linkten okek'ini hesaplıyorum:
    https://ebob-ekok.hesaplama.net/hesaplama.do
    okek= 60 çıkıyor ve bulduğun 2 süreye bölüyorum. 60/30=2 video 60/20=3 video. demek ki 30 dklık 2 video yerine 1,5x ile en az 3 video izleyebilirmişim.
hesabın var mı? giriş yap