• orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı ibaresinin kısaltılmış adı.
  • 25 türkçe, 25 mat, 25 fen, 25 sosyal sorusundan oluşan eski 8. sınıf sonu sınavı. sonuncusuna girmeyi başarmıştım, kuzenim de bu sene sbs'lerin sonuncusuna girdi. benden sonraki nesiller 6-7-8. sınıflarda sbs'ye, onlardan sonrakiler 7-8'de sbs'ye, onlardan da sonrakiler de sadece 8. sınıf sbs'sine girdiler. bundan sonra da iş karne notlarına göre olacakmış diye duydum.

oks-sbs ikilisi ösym'nin bir türlü bulamadığı doğru sistemlerden benim gözlemlediğim bir kesittidir. şöyle bir kafada karar verdiklerini düşünüyorum:

+hüseyin!
    -ha?
    +mevcut sistemle ilgili tepkiler nasıl?
    -insanlar bundan da sıkıldı. artık yeni gelen sistemin verdiği heyecan, umut yok, herkes şikayetçi.
    +öyle mi. değiştirme zamanıdır o zaman.
    -hıı tamam napak la?
    +kanka bak şimdi bunlar şikayet ediyo ya bu tek sınav çok fazla şeyi değiştiriyo, çocuklarımızın omzunda çok fazla yük var diye.
    -hııı.
    +3 sınav yapak. son 3 yılda. adını da cansu'ya söle sallasın bi şey.
    -valla olur mu olur abi.
    +tabi olur amk, sanki çözülmeyecek mesele. ben 6 yaşımdan beri ayakta sikiyorum lan milleti.
    -eheh. büyüksün harun abi.

edit: happy mutant uyardı. liseye giriş sınavlarını aslında meb yapıyormuş. ama ösym ile aynı öküzlükte çalıştıklarını düşünüyorum. ikisi de gerek sistemi saçma şekillerde değiştire değiştire, kobay fareleri gibi muamele ederek sağduyudan çok uzak bir şekilde bir sürü neslin ebesini, geleceğini belledi/bellimekte.
  • kısaltmanın kısaltmasıdır. halbuki oökösys daha bi kallavi, gösterişli. türk çocuklarının, türkiye'de yaşadıkları gerçeğiyle bireysel olarak ilk defa yüz yüze geldikleri zaman yaşadıkları şaşkınlığı iyi özetliyor bu geniş kısaltma.
  • oral kontraseptive'in kısaltması
  • gerçi ben yaşamadım ama bir arkadaşımın anlattığına göre bu dünyada çok rahat insanlar olduğunu bana ispatlamış sınavdır. arkadaşın duyduğu diyalog şu:

-ne kadar çalıştın oğlum?
    -dün gece biraz baktım.

dersiniz ki adamlar geyik yapıyor ama değilmiş. ya adamlar cenk erdem tipli çocuklar, geyik yaparken gülmüyorlar ya da var bir sorun.
  • oks kaosu (nuran çakmakçı- hürriyet ik)
    ilköğretim son sınıf öğrencilerinin iyi bir anadolu ya da fen lisesinde okuyabilmek için girdiği ortaöğretim kurumları sınavı’na (oks) her yıl aralık ayında başvurulur, öğrenciler de sınav hazırlıklarını buna göre yapardı. ancak, bu yıl milli eğitim bakanlığı önce "oks kalkacak" dedi. sonra vazgeçti. şimdi "2008-2009’da kalkacak" diyor. son sınıfta olan ve bakanlığın ağzından çıkacak bu konudaki kararı heyecanla bekleyen yüzbinlerce öğrenci ve veli şaşkın.
    oks’ye başvuru tarihi henüz belli değil. ama, benim bakanlık yetkililerinden öğrendiğim kadarıyla başvuru kılavuzu 12 mart’ta internette yayınlanacak. başvurular da 26 mart-12 nisan tarihleri arasında yapılacak.
    bakanlık oks’ye 4-5-6-7-8’nci sınıf derslerinden oluşan diploma notunun kullanılacağını ve bunların oks puanını etkileyeceğini açıkladı. diploma notunun oks puanını yüzde kaç oranında etkileyeceği konusunda resmi bir açıklama yapılmadı, ancak yüzde 15 lafı bakanlık yetkililerinin ağzından çok çıktı.
    ortaöğretim notu sinavi etkilemeli ama hemen değil
    bu konuda karar önümüzdeki hafta bakanlıkta yapılacak toplantının ardından netleşecek gibi. öğrencinin notlarının oks’yi etkilemesi, teorik olarak doğrudur. ancak bu durumu baştan bilmeyen, hazırlığını buna göre yapmayan öğrencilerde mağduriyete neden olur. okul notlarının etkili olmayacağını düşünerek derslere yeterince çalışmayan ve sadece oks’ye yönelik hazırlık yapan öğrencilere yazık olur. yani bu, oyunun kurallarını maç başladıktan sonra değiştirmek anlamına gelir. okul notlarının, yavaş yavaş, yumuşak bir geçişle sisteme dahil edilmesi daha doğru olur gibi geliyor.
    sonu süper liselerinkine benzemesin
    bu bana, bir dönem milli eğitim bakanlığı’nın "süper lise" olarak açtığı ve daha sonra kapatmak zorunda kaldığı liselere giriş sistemini de hatırlatıyor. bu liselere karne notuna göre öğrenci alındı. ancak çok sıkıntılar yaşandı. 5.00 ortalama ile mezun olan öğrenci sayısı birden arttı! çünkü okullarda gerçekçi olmayan notlar verildi. notlardaki bu sıçrama sonucu hakkı olmayan öğrenci de şişirilmiş notlarla istediği liseye gitti. eğitimde kalitede ısrarlı olan, notlarını şişirmeyen okulların bir çok öğrencisi klasik liselere devam etmek zorunda kaldı.
    okul idarelerine not baskisi var
    notların kapıyı açan anahtar konumuna geçeceği haberi duyulur duyulmaz, veliler okul idarelerine notların yükseltilmesi için baskı yapmaya başladı. çünkü, çocuklarının alacağı notlar, ilerde onların idealindeki okula girişte önemli bir rol oynayacak. bakanlığın, ortaya attığı ama henüz netleştiremediği bu durum veli ile okulu, öğrenci ile de öğretmeni karşı karşıya getirdi.
    veliler karara karşi iptal davasi açmak için hazirlaniyor
    eğer bakanlık, ortaöğretim notlarının oks’ye yansıması konusunda kararlı olursa bazı veliler ellerindeki dosyalarla idare mahkemesi’ne başvurmaya, bu kararı iptal etmeye hazırlanıyorlar. resmi açıklamanın ardından peş peşe iptal davalarının gelmesi kimseye sürpriz olmasın. kısaca kendimizle bir kez daha gurur duyabiliriz. çünkü bir konuda daha kaos yaratmayı başarmış bulunuyoruz!
  • mağdurlarından biri olduğum olmaması gereken sınav lise seççem diye kafayı yedim
  • bu sınavın sonuncusunun yıldönümünü hatırlamak da ne bileyim, bihter ziyagil’in ölüm yıldönümünü hatırlamak gibi birşey. ancak bir evvelki suser’ın dediği gibi fake olmayan bir anadolu lisesini kazanmamı sağlamış ve kendi kulvarının sonuncu sınavı olarak tarihe geçmiş sınavdır. ben 100 soruda 93 net yapmıştım. bu sınavın yüzlerce birincisi ve yüzlerce fulleyeni olmuştu. sonuncu diye meb reyiz soru kolaylığı bakımından kıyak geçmişti ama olan bize oldu. türkçe’de tek boşum “balık kavağa çıkınca” deyiminin anlamı ile ilgili soru idi. hey gidi. sonra hayatımın en sıçılmış dönemini yaşamama sebep liseme yerleşmiştim.

üstteki entry’i görmesem, benim için oks şu demek aslında uzun bir zamandır: (bkz: otomatik kontrol sistemleri)
  • lgs'nin 2004 modeli.
hesabın var mı? giriş yap