76 entry daha
  • bi kaç sene önce işten gelmişim arabadan eşyaları indiriyorum, iki hafta kadar bende kalan annemi memlekete geri yollamışım karşı bahçeden bu öğretmen teyze çıktı 30 yaşında adam olduğuma bakmaksızın beş yaşında çocukla konuşur gibi konuşuyor benle;

-öğretmen teyze :oh oh oh aman da aman neler almışsın böyle alışveriş mi yaptın sen?
    -ben: hıı evet
    -öt: özledin mi anneni bakim?*
    -b: tabi özledim anne özlenmez mi?
    -öt: ay canım benim annesini özlemiş hadi görüşürüz ablacım bnm…

bu öğretmen grubunun bana göre diğer öğretmenler içinde (meslek lisesi öğretmenlerini ayrık tutuyorum) en zor görevi gördüklerini düşünmekle beraber yaş aldıklarında uğradıkları sempatik mesleki deformasyon tam olarak bu oluyor*
  • sevilir, ömür geçer bu branştaki kişiyle. çocuk ruhlu güzel insanlar.
  • teneffüsü olmayan tek öğretmenlik branşı. lavaboya gitmeye bile vaktiniz, imkânınız olmuyor. mecburi bu ihtiyacı gidermek için lavaboya gittiğiniz süre içinde çocuğa bir zarar gelse hiçbir çıkar yolunuz yok. bu yüzden çoğu zaman lavaboya bile gidemiyorlar. stajerleri ve yardımcıları olanlar şanslı bu yönden fakat insan gün boyunca lavabo ihtiyacı olmasa bile bazen 5 dakika sınıf ortamından uzaklaşıp ara vermek istiyor.

çocuklarla olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez. onların güzel, saf, kreatif dünyasına ortak olmak bir hayli keyifli.

not; bir de nitelik olarak en niteliksiz öğretmenleri barındıran da bir branş ayrıca. açıköğretimden mezun olan kişiler sağolsun. hâlbuki okulöncesi öğretmeni ve sınıf öğretmeni o kadar önemli ki.
    okul öncesi mezunlarının içindeki açıköğretim mezunları ve sınıf öğretmenlerinin de en düşük puanlı öğrencileri bünyesinde bulundurması bir hayli trajikomik. eğitimdeki temeller niteliksiz eğitimcilerle tuhaf bir şekilde atılıyor ülkede.
  • çok zordur.
    çok önemlidir.
    belli bir yılın üstünde çalışmış olanların kafası çok acayip, muhabbetleri çok tatlıdır.
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap