• son zamanlarda sözlük semalarında kıymet-i harbiyesi olmayan insan tipidir ortalama insan. sadece sözlükte de değil, hayatta da bu böyle.."neden" soruları içinde bulunduğum hücrenin duvarlarına çarpa dursun sıkıntı giderek büyümekte içimde. neden ortalama olmak suç? neden illa ki büyük sözler, sivri ifadeler kullanmak gerekiyor farkedilmek için? insanın başkasının alanına,inancına,inançsızlığına saldırma sebebi nedir? selebiriti kültürü mü? andy abinin "herkeşler 15 dakikalığına bikbik olacak" lafını mabadından anlayanlar tarafından yargılanmasın istiyorum ortalama insan..

bahsi geçen adam kutsal kabul edilen değerlere galiz küfürler savurmadan da yapabilir savunmasını ve dahi atağını..kim engelleyebilir ki insan içindeki dönüp duran düşünceleri? "allah yok"..tamam.."mustafa kemal hain"..tamam.."deniz gezmiş katil"..tamam..da peki neden? açıkla..reklamcı mantığı ile sloganlar atıyorsun ortaya, sonra da her iki terbiye özürlü uca mesafeli durana ortalama insan diyorsun..üst insan olmak istiyorsun..sistemin pompaladığı pop kültürün selebiritisi olmak istiyorsun..şöhret istiyorsun..samimiyetten uzaksın.. hani şu beğenmediğin ortalama insan var ya kat be kat samimi senden.."etliye sütlüye karışmıyor" diyorsun ya onun için, hassiktir ordan. etin ve sütün değerini biliyor o yalnızca..geçmişinin, aldığın terbiyenin, öğretilenlerin sonucusun sen ortalama olmayan insan!

üst insan olmaya çalışıyorsun ya, altüst insan oluyorsun ortalamanın gözünde..
  • engin geçtan kitabı insan olmakda bolca sözü edilen, ne odun, ne fırlama, ikisinin arasında gidip gelen şahıs
  • kesinlikle benim.

ne zaman bir diziyi takip etmeye başlasam aşırı ilgiyle herkesin takip ettiğini, sözlükte sayfa sayfa entryler girildiğini, yazılı ve görsel basında hakkında haberlerinin yayınlandığını görürüm (sanki millet beni takip ediyo lan). ve de ne zaman ben takip etmeyi bıraksam dizi yavaş yavaş gözden düşer ve hakkında konuşulmaz olur.

(bkz: how i met your mother)
    (bkz: the walking dead)

örnekler ortada. burdan da şunu çıkarıyorum ki, ben ortalama bir insanım, neye ilgi duyarsam insanların geneli de ona ilgi duyuyor. neye ilgi duymazsam ya da ilgimi kaybedersem insanların da ilgisi azalıyor.

ya da kafam güzel. ama buna rağmen işim gereği imla kurallarına çok dikkat ediyorum.

tanım: güzel insandır.

editto: algıda seçicilik'e örnek gösterilebilecek bir durum da olabilir benim anlattığım.
  • olmak istemesek de, zamanla olduğumuz ve oluştuğumuz insan.

her insanın olduğu gibi daha erken yaşlarda, daha heyecanlı, daha idealist ya da zekanın seni götüreceği ve ulaştıracağı yerin daha farklı bir yer olacağını hayal ettim. ama şu an baktığımda; ortalama bir işi olan, ortalama bir yaşamı olan, ortalama arkadaş çevresine sahip, öyle ortalama bir insan oldum.

orta yaşlara doğru giderken, bu orta yaş sendromu mudur bilinmez.. orta kelimesinden de nefret ettim.
  • nedense bugün gerçekten hissettiğim ve moralimi bozan durum. sıradan olmak gibi bir şey de değil baya böyle direkt ortalama olmak. ağlayasım geldi, neyse ortalama olarak yaşamaya devam :c

and she says
    i wish that i could be like the cool kids
  • çoğunluğun yöneldiği seçeneği kendi tercihi zanneden ve ona bu yüzden yönelen insan.
  • sen ben o biz siz onlardir. kendimizi birilerinden ustun gormeyi o kadar cok seviyoruz ki sorsan hepimiz ustun insaniz. evinden isine giden, parasini kazanan, arada eglenmeye gezmeye cikan, sevdikleri ve sevenleri olan insandir.
  • aslında olmayan insandır.
    insanları ve onların değer yargılarını aritmetik değerler olarak gören zihniyetin kendini ötesinde göreceği bir çizgi yaratması için de kullanılabilen bir tamlamadır.
    insanların ölçülebilir özelliklerini toplayıp bölme usülüyle elde edildiğini düşünüyorum ancak, çıkan sonucun da hiç bir işe yaramayacağı kanısındayım. nedir bu ölçülebilir özellikler, kaç saat tv izledikleri, kaç gün tatil yaptıkları, diş fırçası markası tercihleri, omuz genşlikleri, tırnak uzunlukları, saç yoğunlukları..
    bu verilerin de yüzdelik dilimlerle incelenmesi gerekir ve dilim aralığının 7 milyarda bir olması en optimumudur.
hesabın var mı? giriş yap