şükela:  tümü | bugün
 • zaman ve mekan bilincinin kaybolması*. "ben nereyim? burası kim?" dedirten durum.
 • değişen ya da yeni olan çevre, nesne ya da olgulara uyum sorunu.
 • yer yön duygusu doğuştan gelişmemiş insanlarda görülür. bu bozuklukla yaşayan tipler bir gittikleri yeri ikinci gidişlerinde bulamazlar. hatta bir de bakar kördürler. istanbul anadolu yakasında oturanların işi daha zordur. çünkü onlara göre bu yakadaki her cadde,sokak birbirine benzemektedir. sosyal hayatlarında kendilerini "yaf biz sana gelirken hangi durakta iniyorduk, hangi sokaktan dönüyorduk?" gibi soru cümleleri ile belli ederler.
  maalesef (bkz: kendimden biliyorum)
 • yönelim bozukluğu olarak da karşılaşabileceğimiz tıbbi bir terim diyebiliriz. zaman, yer ve kişi oryantasyonu en sık kullanılan tipleridir.
  -zaman oryantasyonu zaman algısı bozuk olduğu için öğlen güneşe baka baka ne çabuk gece oldu diyebilir..
  -yer oryantasyonu bozuk olanlarda ilk başta eve giderken yolu şaşırmayla tanı konulabilir..zamanla kendi odasını bile tanıyamaz hale gelirler..
  -kişi oryantasyonu bozuk olanlar ise kızını gelini sanabilir veya sokaktaki birini babası zannedebilir vb...
 • oryantasyon, fransızca kökenli bir kelimedir ve uyum anlamına gelmektedir. oryantasyon bozukluğu ise daha çok yönelim bozukluğu anlamına gelmektedir. kişi bunun sonucu çevresiyle uyumsuzluk yaşar bu yüzden oryantasyon bozukluğu olarak tıp camiasında kullanılıyor olabilir. oryantasyon bozukluğunda üç temel algıdaki bozukluklar ön plandadır.bunlar: zaman, yer ve kişi oryantasyonlarıdır. bu algılar sırasıyla bozulmalar gösterir:

  -zaman oryantasyonu: dışarı baktığımızda saatin kaç olduğunu tahmin edebiliyoruz. veyahut yemek yedikten sonra tahmini olarak ne kadar süre önce yemek yediğimizin farkındayız. ama zaman oryantasyonu bozulmuş olan kişide bu algıda eksiklikler olur. gecenin bir yarısı kalkıp öğlen on ikideki işine gitmek için hazırlanabilir. çünkü bu kişide zaman algısı bozulmuştur. etraf kapkaranlık olmasına rağmen onu algılayamaz ve öğlen olduğunu varsayabilir. bu tip bulgular zaman oryantasyonunun bozulduğunu gösterir ve ilk gelişen bulgudur.

  -yer oryantasyonu: bizler işyerindeyken veya okuldayken bunun farkındayızdır. veyahut evdeyken mutfağa gitmek ve bir bardak su içmek istediğimizde herhangi bir sorun yaşamayız. çünkü mutfağın nerede olduğunu binlerce kez gittiğimiz için biliyoruz. ama yer oryantasyonumuz bozulduğunda işyerlerimizi, evlerimizi tanıyamaz hale geliriz. bir bardak su içmek için mutfağa gitmek istediğimizde mutfağı saatlerce arayabiliriz. yer oryantasyonumuz bozulmuşsa bunlar kaçınılmaz sonuçlardır. bu bulgular ise ikinci sırada ortaya çıkarlar.

  -kişi oryantasyonu: oryantasyon bozukluğu olan hastalarda en son ortaya çıkan bulgular, kişi oryantasyon bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkarlar. bizler arkadaşlarımızı, ailemizi hatta birkaç kez yolda gördüğümüz bir insanı hatırlamakta hiçbir sıkıntı çekmeyiz. ama kişi oryantasyonu bozuk olanlar; aile fertlerini tanımakta güçlük çekebilir, onları karıştırabilir. oryantasyon bozukluğunun ileri evre bulgularını oluşturur.

  oryantasyon bozukluğu temelini bu üç algıdaki bozukluklar oluşturur. ama buna hastalık demek yanlış olur. çünkü oryantasyon bozukluğu, hastalıktan çok bir bulgudur. demans başta olmak üzere bir çok hastalığın temel bulgusudur.

hesabın var mı? giriş yap