• o kadar denklem varken sadece bu cümle ile açıklamak tamamen mantıksız olan eylem.
  • saçmalayan insandır. ya öss'de başarısız olmuştur ve insanları geri zekalı olmadığına ikna etmeye çalışıyordur ya da çok iyi bir derece elde etmiştir ve benim zekam öss'nin çok üzerinde, öss için zekaya gerek yok pozları veriyordur.

işin aslına gelecek olursak: öss ve öss tipi diğer ösym sınavları bal gibi zekayı ölçer. ha sadece zekayı mı ölçer? hayır. zekanın yanında daha okula öncesinden başlamakla birlikte bilgi birikimini çalışma azmini de ölçer. yani salt zeka sizi öss'de başarılı kılmaz ancak sadece çok çalışarak da öss'de başarılı olamazsınız. öss'de başarı için (başarıdan kastım ilk 10-15 bin maksimium) zeka+çalışma+şans faktörlerinin üçüne birden sahip olmanız gerekir.

şanstan kastım mucizevi şeyler değil. sınavdan önce hasta olmamak, kötü bir haber almamak, yahut maddi sıkıntılardan ötürü kötü bir çocukluk geçirip hem çalışıp hem okumak zorunda kalmak gibi olumsuzlukların olmamasından bahsediyorum.

hasıl-ı kelam, öss'de her başarılı olamamış insan geri zekalı değilidir. çeşitli sebeplerden zeki olsuğu halde başarısız olmuş olabilir. ancak ilk 5000'e giren insan net zekidir. sadece çalışarak bu dereceyi elde etmesi mümkün değilidir.
  • (bkz: trigonometri formüllerini ezberleyen zeki insan)

dünyanın en kısa fıkrası da bul olsa gerek.
  • zeka+çalışma = kapasite diye düşünürüm ben hep bunu. öss kapasiteyi ölçer ortalama zekaya sahip olupta çalışkanlığıyla iyi bölümler kazanılabilir yada tam tersi ortalama bir çalışmayla ve zekasıyla iyi bölümler kazanılabilir.
  • bizim zamanımızdaki adıyla öss ve şimdiki türevleri hiçbir zaman zekayı ölçmek üzere tasarlanmamıştır. öğrencileri sıralayabilmek için tasarlanmıştır. şöyle ki, herkes sınavda ful çekip eşit puan alsa, doğum tarihlerine bakılarak sıralama yapılır.

ayrıca evet, bilim-sanat-felsefe dünyasına çığır açıcı bir katkısı olmuş tek bir öss birincimiz dahi yoktur. ancak sınavı birinci bitirmeyi meslek haline getirmiş ilginç arkadaşlar da tanımışlığımız var. iki sene peş peşe reklamlardan hayvan gibi para kaldırmıştı. sonuç? ismini bir daha duymadım.

edit: 24.
  • öss'de ilk 1 milyona girme başarısı(!) gösteren kişi söylemi. he canım ölçmüyo he.
  • öss,kpss gibi sınavlarda bana göre ezberleri iyi olanlar, her gün düzenli ders çalışanlar başarılı oluyor bu tip sınavların zeka,yetenek,başarıyı ölçtüğünü düşünmüyorum.
  • doğru beyandır ama eksiktir.öss zeka ölçmez ama çalışma disiplinini iyi ölçer ki o da zekadan daha önemlidir.
  • pek tabi öss zeka ölçmeyi hedefleyen bir sistem degil. ama mevcut zekayı gunumuz standartları ölçüsünde ne kadar hızlı ve efektif kullanabildiğini fena ölçmeyen bi sistem. zaten birinci ile bininci arasında ciddi zeka farkı oldugunu kimse iddia etmez, öte yandan öss'de basarısız olmanın salaklık oldugunu iddia edecek bi salak da yoktur. ama öss'de bir salagın basarılı olabilmesi pek mümkün gorunmuyor.
    ha öss'de basarılı olup da bilime ne katkı yapıyor diyenler bilimi hala filmlerde gordugu tuplere bişey karıstırmak falan sanan tipler sanırım. ac bak linkedin'i, tara söyle odtü-bilkent-bogazici mezunu mühendislerin cogu yurtdısında senin her gun kullandıgın bilgisayarın/sosyal medya sitesinin/uygulamanın geliştirme ekibinde.
  • ben onun kadınıyım...

1. bölüm sadece ezberlenen soru tipi miktarını ölçer. dershaneler soru tipi ezberletir bol bol, zaten onların işi esasen budur.

2. bölümde ise kümüle ettiğin bilgilerle alakalı olarak ne kadar derine daldığına bakmaz, ne kadar uzağı görebildiğine bakar. daha yalın bir deyişle, her şeyden bir parça bir parça toplamda ne kadar şey bildiğine bakar.

yani, beynin hacmini ölçer!
    zeka hacimle alakalı değil, kütle ile alakalı bir şeydir..

üniversite sınavı, bilgiyi ne kadar kümüle ettiğini ölçer arkadaşlar. zekayı değil. zeka ne kadar bildiğinle ilintili değil, o bilgiyi senin nereye taşıyabildiğinle alakalıdır.

kimse aynştayn'a çok şey bildiği için zeki demiyor, o bilgileri yoğurup ürettiği yeni bilgiler için yani ortaya koyduğu soyut ürün (somutlaşabilecek) için zeki diyor.

tabi, survivor semih'ten zeki diye bahseden, zeka anlayışı ancak bu olan bir kitleye öss de başarı sağlamak tabi ki zeka göstergesi olacak :d
hesabın var mı? giriş yap