• aleni olmasa da dolaylı yoldan hırsızlık yapanları da vardır. bankaya uğrayacaktım, çok yakınında bir yıkamacı görünce arabayı da yıkatayım dedim. herife 'anahtar sende kalsın bankaya uğrayıp geleceğim' dedim. 15 dakika sonra döndüğümde arabamı yıkayıp yan taraftaki boşluğa çekmiş, elindeki bezle son rötuşları yapıyordu. uzaktan beni görünce aniden arabadan uzaklaşmaya başladı. 'ne kadar borcum' dedim, 'abi 15 yıkama, 10 tl de park parası' dedi. 'ne parkı yıkama değil mi burası' deyince ağır abi pozlarıyla 'abi sen olmayınca parka çektik biz de' dedi hıyar. park dediği de boş arsa gibi bir yer. zaten doğulu barzo tipli herif. muhattap bile olmaya değmez. lanet olsun dedim verdim parasını.

halbuki adam olsa muhtemelen o bankaya her gidişte arabamı ona yıkatırdım. şark kurnazlığı yapıp 10 tl fazla kar edeyim demese 1 müşteri daha kazanacaktı. gerizekalı esnaf kafası işte.
  • alt tarafı 3-5 dk.lık iç temizlik esnasında mutlaka aracın radyo/teybi açılıp, kurcalanıp bangır bangır bağırtıldığı yer.
  • oto yıkamacının kimisi konforuna düşkündür. arabayı yıkarken, parketmek ileri geri hareket ettirmek suretiyle toplamda 40 saniye arabayı kullanıcak olmasına rağmen sürücü koltuğunun dengesiyle oynar. koltuğu öne arkaya aşagıya yukarıya kendine göre ayarlar. oysa ki arabanın asıl sahibi koltuğu kendine göre milim milim ayarlamıştır. oto yıkamacının koltukla oynamayanı makbuldur.
  • arkadaş ne iğrenç bir yermiş lan bu istanbul. 17 tl çektiler, bırak hoca kirli kalsın dedim geri döndüm lan. gider benzincide yıkatırım mis gibi, o da ya bedava ya da 1-2 liraya.

-ama aynı temizlikte olmaz ki?
    -sikerim cebime mi sokucam arabayı, iki dakika sonra çamurlu yola giricez lan o arabayla.

o değil de ta 2007-2008'lerde 20 tl'lerden bahsetmişler. delirmişsiniz amınakoyum.
  • bugün benzin istasyonunda yakıtı aldık, arkasından da arabayı yıkatalım dedik. 7 liraya sadece köpükleme ve yıkama yapılıyor, kurulama yok. önümüzde sarışın, taş gibi bir hatun vardı. eleman onun arabayı başladı yıkama sonrası kurulamaya. dünya kadar malın olacağına fındık kadar amın olsun demişler. kadın gitti, bizimkini yıkamaya aldı. sonra tabii beklendiği üzere kurulamadı. ben de durur muyum soktum lafımı. "sen o hatuna özel muamale yaptın ama o sana özel muamele yapmaz, boşuna çabaladın" dedim. kıpkırmızı oldu, kem küm etti. bu da böyle bir anım oldu işte.
  • azeri turkcesinde "avto yuyucu" olarak adlandırılan araba yikama yeri.
  • ic dis yikama 300 lira olmus.
    ama onunla da yetinmiyorlar elbette.
    arabaya bakip abi bu cok kirli vip yapmamiz lazim diyorlar.
    ulan amcik araba kirli oldugu icin sana getirdim zaten. temiz arabanin oto yikamacida ne isi var. ki zaten kirk yilda bir kullanilan aile arabasi ne kadar kirlenebilir.

neyse, vip kac para 700 lira.
    yarak kafaliya bak ya.
    nasil da kolay söylüyor 700 lirayi.

enflasyon ahlaksizlastirir diyecegim ama ben bu toplumun evvelini de bilirim.
  • aralarında iş ahlakı olmayan kurnaz dingillerin de olduğu sektör. bugün araba mı işime 100 metre uzaklıklıktaki otoyıkamaya bıraktım. bagaja yiyeyecek dökülmüştü bunuda temizleyebilirmisiniz nekadar olur diye sordum. 25tl yıkarız akşama kadar kurur dedi. ozaman iş çıkışı mı gelip alayım dedim. olur dedi. iş çıkışı gittiğimde 50 liramı gasp etti şerefsiz neymiş otopark parasıymış. baştan söylesene gavat... bırakırmıyım arabayı orada. iş yerimin yanındasın kurnazlık yaparak müşteri kaçırıyorsun işini ahlakıyla yapsan insanlara seni önerirdim bile bi dahada gelmem dedim. gelmezsen gelme benim müşterim çok diye bağırdı adi herif.

bagajıda temizlememiş puşt.
  • özellikle son birkaç yıldır beni acayip yoran mekanlara dönüştü bu kan emici şark kurnazları.
    arabamı öyle dümdüz, ekstra işlem olmaksızın yıkatabilmek için bu yavşakları ikna etmem gerekiyor her seferinde.
    boya ve boya koruma hakkında bir sik bilmediğine emin olduğum elemanlar, istisnasız her seferinde arabanın etrafında tam bir tur atıp gözlerini kısarak inceledikten sonra aşağıdakilerden biri ya da birkaçından yürüyerek adamı darlamaya başlarlar:

a) - abi arabanın her yeri kireç içinde gazlı yıkayalım biz bunu (+50 tl)
    b) - abicim buna cilalı mega premium yıkama yapayım ben arabanın rengi ortaya çıksın (+100 tl)
    c) - senin jantlara jant koruma yaptık mı biz? bak şu disklerden biriken kiri pası atalım (+100 tl)
    d) - koltuklara deri koruma yapayım abi yoksa çatır çatır çatlar bak sıcakta (+200 tl)
    e) - motor koruma yapayım abi bak her yeri toz içinde (motor koruma neyse amk)

eğer ilk defa gidilen bir mekan ise diyalog şöyle gelişir:

- abi boya koruma var mı bu araçta? (olup olmadığını anlayacak bilgisi yok, y/n question ile yürüyecek minik beyni ile)

eğer var denirse:

- abi arkalarından konuşmak gibi olmasın ama çok kötü yapmışlar hiçbir şey kalmamış üzerinde, bak kılcal çizik içerisinde her yer, sen getir ben bu arabayı pamuk gibi yapayım.

yok denirse:

- belli abi zaten yaptırmamışsın ama hata etmişsin bak hem arabanın özel bir rengi var bakmazsan yazık olur solar, sen getir ben bu arabayı pamuk gibi yapayım.

bu yarrak kafalılar ve kurnazlıkları yüzünden yakında üşenmeyip kendim yıkamaya başlayacağım arabayı.
  • genelde sis farı paketli, app plakalı, arka camında göktürkçe türk yazan kardeşlerimizin açtığı mekanlar. yan işte çoğu galericilik yapar
hesabın var mı? giriş yap