şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: bismarck)
 • 2.reich in kurucusu
 • 19. yuzyilda alman imparatorlugunun kurucusu degil de kurulmasinda büyük rolu olan devlet adami.
 • bismarck, alman birligini kuran sansolye olarak bilinir. yakındogu ve balkanlar icin " tek bir pomeranya askerini harcamaya degmez" der. 1890 yılında bismarck 2. wilhelm tarafından makamından azledilince almanya acıkca saldırgan bir politika izlemeye baslar.
 • bu eleman ayar verene kadar dünyada tüm askerler uygun adım yürüyüşe önce sağ adımla başlarlarmiş. muhterem, mutlak disiplini sağlamak ve mutlak otoritesini kurmak için heryerde aynı olan bu olguyu bile değiştirmiş ve kendi ordusunu sol adımla uygun adım yürür tazda formatlamış. daha sonra bu stil tüm dünya ordularında benimsenmiş.
 • bismark,suyuna göre şerbet veren,diğer avrupa devletlerini aldatıp uyandırmadan hoop diye alman birliğini kuruveren içtenpazarlıklı bir politikacıdır....herkesi birbirine düşürmekten de geri kalmamıştır zaten o görevden alınınca da 1.dünya savası çıkmıştır...
 • yeni imparatorun eski imparatorun tersine her isine karismasi ve fikirlerinin 180 derece zit olmasi sebebi ile eeeh eytere bea diyerek istifa etmistir. daha sonra her boka nane yeni imparator efendi bir cuval inciri berbat etmis almanyanin sonunu hazirlamistir. eminim ki dis politikaya bu zat-i muhterem devam etmis olsa idi su an dunyada en cok konusulan dil ingilizce degil almanca olacakti, osmanli imparatorlugu yikilirdi belki ama sonucta bu sekilde olmazdi ayrica.
 • 1880'lerde dünyada ilk defa sosyal sigorta sistemini kuran kişi.
 • alman birliğini kurmuş ve "bismarck antlaşmalar sistemi" denen ittifaklarla almanya'yı siyasi bakımdan devrin en güçlüsü yapmıştır.
  alman birliğinin kurulması tam bir diplomasi dehası gibi görülebilir. alman birliğini kurmak için danimarka, avusturya ve fransa'yla çarpışması gereken prusya, otto van bismarck'ın akıllı stratejileriyle bu işi çok iyi başarmıştır.
  prusya ilk olarak avusturya adına danimarka'ya saldırır. sonra rusya ve fransa'nın tarafsızlığını sağlayıp avusturya'ya saldırır. avusturya'yı bozguna uğratır hatta avusturya'nın hiçbir direnci kalmaz. ama bismarck bu savaşın bir kan davasına dönüşmemesi için viyana'ya girmez. (çünkü daha sonra avusturya ile almanya müttefik olacaktır.) son olarak avusturya ve rusya'nın tarafsızlığını sağlayıp fransa'ya saldırır. fransa'yı da yener, alsas loren'i alır. alsas loren gibi önemli bir endüstri bölgesinin kaybedilmesi hem fransa'yı güçsüz duruma düşürür hem de almanlar'a karşı hırslandırır. bu düşmanlık 20. yüzyılın ortalarına kadar sürer. (prusya'nın avusturya ve fransa'yı yenmesi italya'nın da işine yarar. bu savaşlar sırasında italyanlar da avusturya'dan venedik'i, fransa'dan da roma'yı alıp italyan birliğini sağlamış olurlar.)
  alman birliğini kuran bismarck, güvenliğini de tam anlamıyla sağlamak ister. bu yüzden sömürge yarışına girişmek yerine ittifaklar kurarak güçlü bir devlet konumuna gelmeye çalışır. zaten doğuda fransa, batıda rusya ile komşu olan bir devletin en büyük sıkıntısının güvenlik olması normaldir. bismarck, fransa ve rusya ile tek tek başa çıkabileceğini ama ikisiyle aynı anda savaşamayacağını düşünür. alsas loren'i kaybettiği için almanlar'a diş bileyen fransızlar'a karşı avusturya ve rusya ile yakınlaşır. rusya ve avusturya'nın balkanlardaki farklı amaçları ittifakı çıkmaza sürükler ama bismarck bu ülkelerle tek tek anlaşarak gene kendisini korumayı bilir. ayrıca sömürge yarışında fransa ve ingiltere ile savaşma ihtimali olan italya'yı da ittifaka dahil ederek almanya'yı iyice güçlendirir. böylelikle 1871 yılında birliğini sağlamış olan almanya 1888'de avrupa'nın en güçlü devleti haline gelir. 1888'de imparator olan ıı. wilhelm sömürge yarışına girmek ister, bu yüzden bismarck'la anlaşamaz. bismarck istifa eder.