• kalp atışlarımı hissederek izlediğim film.

konu çok sıradan olabilir, oyunculuklar kötü olabilir (ki ben oyunculukları gayet iyi buldum), festival filmi olabilir vs. hepsi iddia edilebilir ama ben bu filmi çok beğendim.

nimer ile roy arasındaki aşkın imkansızlığı, aslında mutluluk bu kadar yakınken içine doğdukları, seçemedikleri boktan bir coğrafya ve o coğrafyayı daha da yaşanmaz kılmak için var güçleriyle uğraşan iğrenç insanlar tarafından mutsuzluğa mahkum edilen iki insan var.

aşkı bulmak çok zor. hele ki iki eşcinselin bu dünyada böyle bir aşkı bulması milyonda bir bile değildir. iki farklı ruh birbirini tamamlayacak, birbirinin gözlerine baktığında mutlu olacak, birlikte film izleyip yemek yapacak, sabah uyandığında sevdiği bir çift göz ile karşılaşarak başlayacak yeni güne.... rüya gibi.

ama araya giriyor birileri ve bunu engelliyor. çok yazık, çok acı, çok berbat...

film bittikten sonra tek diyebildiğim 'iyi ki gerçek değil, iyi ki bir filmden ibaret!'.

insan roy gibi bir sevgiliye bir kere sarıldıktan sonra ondan 1 günlük ayrı kalmaya bile dayanamaz ki...
  • sonu ile üzen film.. alakasız olarak:
    --- spoiler ---
    nimer: tel aviv'e gelmeye başladığımda, diğer taraftan olduğum için burada asla kabul görmeyeceğimden emindim. kısa sürede fark ettim ki hiç önemi yokmuş.

roy: doğru, bilirsin.. yarrak yarraktır.

not: nimer'ın sözlerinden sonra israil övgüsü gelecekmiş gibi düşünüp biraz rahatsız olmuştum. konu cinsel organa bağlanınca gülümsetti. alt yazı ekibini de tebrik ediyorum, vurgusu ile çevirmişler. asdfghjkl
    --- spoiler ---
  • garip bir film.

şöyle ki, oyunculuklar çok kötü, özellikle filistin'li genç çok çok kötü rol kesmiş. lakin filmde bir büyü var, sanırım konusu itibariyle insanı çekiyor. nitekim gerçek konular ve zorluklar üstüne kurulmuş bir film.

özellikle filmin sonunda siktir çekebilirsiniz.
  • şu film bile dünyanın nereye gittiğine güzel bir ışık tutuyor. yıllardır dünyanın gündemi kudüs-israil-filistin ama orada yaşayan insanlar bile ibnelik peşinde gösteriliyor.

neyse filmin detaylarına gelirsek, israil yapımı bir film olmasına rağmen, hem israilin türlü türlü oyunlarını ve haksızlıklarını, hem de filistinin terör hareketlerini desteklemesini ve birçok filistinlinin hedefinin de israilde yaşamak olduğunu aktaran enteresan bir film olmuş. eşcinsel sevişme sahnelerinin fazla olması izlerken ciddi rahatsız etmekte, nasıl bulmuşlar böyle oyuncuları, acaba hakikaten eşcinsel oyuncular mıydı merakta bıraktırdı. bir de şu filmi izleyen bir filistinli hiçbir şekilde çocuğunu okutmak istemez.
  • michael mayer namlı yönetmenin, "bir film yapayım ama, sadece konusuna bakan bile beni festivale alsın, hatta izlemeden ödülümü versin gideyim" amacıyla çekildiği belli, şablon filmi.

bu ne be...

film; bir filistinli ile bir israilli arasındaki eşcinsel ilişkiyi anlatıyor. öoh...

bağımsız sinemanın da aslında kimi zaman ne kadar ticari olabileceğinin kanıtı adeta.
  • keyifli bir melodiye sahip olan the brains şarkısı. güzel çizim yaptırıyor.
  • kalp kıran bir konusu var. starcrossed lovers temalı filmlere iyi bir örnek.
  • kalbi çok kıran bir film bu. hem muhteşem hem bu kadar mümkünken öylesine de imkansız bir aşk. o ya da bu sebep, imkansız oluyor işte birden yaşanacak onca güzel şey. böyle bir aşk mümkün mü diye sormadan edemiyorum. bazı şeyleri görmezden gelerek, yaşattığı duyguya odaklanmak istiyorum sadece. bu hüzünlü hikayenin devamını izlemeyi çok isterim. aşık rolünü güzel oynayanlar arasına seni de yazdım "roy". tercihiniz ne olursa olsun, kim böyle sevilmek istemez ki, aslolan sevgi ve kime aşık olacağımızı seçemiyoruz..
hesabın var mı? giriş yap