• bir arkadaşınızın düğününe gidince veya keyifsiz olduğunuz bir günde eğlence mekanında kalkıp oynamak, dans etmek istemiyorsanız da geyik olsun diye ''yerim dar'' demeyin, çoğunluk bu atasözünü bilmiyor, bildim.

-aa hadi kalk ya!
    -yerim dar, kahkeh
    -al olum şu sandalyeyi çek geri azcık...
  • 'bir işi yapmayı beceremeyen insan kendine bahaneler bulur.' anlamında bir atasözü.
  • (bkz: kol bozuk)
  • yetersizliklere ithafen kullanılsa da kimi zaman objektif görü yetersizlerinin konu saptırmaya yönelik kaçış sözü olan;

+şu konudaki bu tür başlangıçları psikolojik gidişat açısından sakıncalı buluyorum
    - oynamasını bilmeyen gelin yerim dar dermiş
    +tartışmaların bu şekil kişiselleştirilmesine hastayım.

emergency escape system for lack of objective-sight

bahanelere ithafen kullanılsa da kimi zaman kendi bahane* olan;

+şu nedenle bu yönde de gelişebilir bir durum bu.
    -oynamasını bilmeyen gelin yerim dar dermiş
    +bu dimağ değil mi?
    -?!
    +oynamaktan başka çare bırakmayan

no way but playing for some
  • "yer gösterirlermiş, yenim dar dermiş" diye devam eden cümle...
  • aslının bu şekilde olduğunu yeni öğrendiğim, bugüne kadar "oynamayan gelin yerim dar dermiş" şeklinde bildiğim, bu şekilde mutsuz olduğunu gizlemek için bahane uyduran bi gelinin tasvir edildiğini, hoşnut olunmayan bi durumda hoşnutsuzluğu açıkça belirtmek yerine uydurma olduğu belli bahaneler öne sürerek dolaylı yoldan sıkıntıyı anlatmak manasında kullanıldığını sandığım cümleydi. bok gibi bi yemek önünüze sürüldüğünde ve yemediğinizde, neden yemediğiniz sorulduğunda "tuzu az" demek gibi bişey mesela, masada tuz olduğu halde... valla benim sandığım şekli daha güzelmiş.

şimşek edit: başka versiyonları da varmış, atalar boş durmamış valla*
hesabın var mı? giriş yap