• özdilekte yöneticilik pozisyonunu bırakıp kpss çalışmak için istifa eden birini duymuştum çevremde. bu kıyas bana onu hatırlattı ve haklıydı bence.
  • devlette 10 yıl sonra aynı düzeyde maaş almaya devam ederken özelde 3 e katlamış olabilirsiniz. risk azsa kazanç da azdır. tercih meselesi.
  • benim kendi tercihim özel sektörden yanadır, kamu’da çalışacağımı hiç sanmıyorum.
    özel sektörün bana sağladığı olanaklar çok daha tatmimkar düzeyde. ağzıma sıçabililer, fazla mesai dayatabilirler; ben işimi severek yaptıktan sonra ve ay sonu hesabıma yatan maaşı gördükten sonra allah’tan belamımı isteyeceğim?
  • kpss'den yeterli puanı alamayan ya da alamayacağına emin olduğundan kpss'ye bile giremeyen tayfanın özel sektörde 5 yıl içinde maaşını ikiye üçe katlayacağını sandığını daha doğrusu kendini kandırdığını bize gösteren başlık.

bizim maaşımız beş yıl sonra üç katına çıkacak bi kereeeaaaa.
  • ozel sektor calisani olarak gunumun 12 saatini firmama aylik odemeler karsiliginda kiralamis birisiyim. bir gunun yarisi sadece is ile geciyor. kazanc konusuna gelince maaslar tatmin edici fakat izin konusuna gelince berbat bir durumdayiz. haftanin her gunu calisiyorum. dini bayram tatilleri olmasa duracagimiz yok. resmi tatillere gelince en son onlari okulda gordum. maas artisti cok hizli olmakla birlikte hangi statude olursaniz olun bir adamin iki dudagi arasinda oldugunuzu bilmeniz gerekir. csgb nin hic bir sartini hakettiginiz gibi kullanamazsiniz tek avantajiniz yuksek primden sigortanizdir baska hic bir avantaji yoktur. ozel sektor ve kamu kurumu arasinda saatlik kiyaslama yaparsaniz ozel sektorun 1-0 geriden geldigini gorursunuz. hayatta bir seylere erken sahip olmak istiyorsaniz ozel sektor bicilmis kaftandir ama bu sahip olmak istediklerinize kredi ile girerseniz o zaman sektorun kolesi oldugunuzu anlarsiniz.
  • işin niteliğine göre değişir
    devlette 3k maaş ile belediye fen işlerinde kanalizasyon tamir ekibinde olmak yada acil servis temizlik görevlisi gibi bulaşmak istemeyeceğin işlerde çalışmakta var. özelde 5k maaşın var ise muhtemelen bedenen değil kafa ile yani mühendislik veya uzman hemşirelik gibi işlerde çalışman gerekir. aslında devlette de 5k maaş ve üzerini doktor, mühendis vb. alır. gerçi düzeni bozdular şimdi imamlarada 3600 gösterge ile bu maaşları vermeyi planlıyorlar.
    maaş kadar işin yeri ve niteliğini de iyi değerlendirmek gerekir. 5k maaş diye istanbul da her gün 2 saat git 2 saat gel yol yapacağın veya inşaat firmasının afganistan yol şantiyesinde yada petrol tanker gemisinde çalışmanın anlamı yok.
  • devlette salla başı al maaşı hâkim.
    az ama sakin. tam orta direk hali bir yaşam. fakir değilsin ama, çağın gerektirdiği rahat yaşam daha doğru bir tabirle özenilen bir yaşam süremiyorsun.

özel öyle değil. ekmek aslanın ağzında dedikleri şey tam olarak bu.
    etrafta aslanlar, çakallar, sırtlanlar ve akbabalar var. kim kimle bir olup ittifak kuracak da diğerini saf dışı bırakacak durumu var.
    çok çalışma çok para durumu var.
    akıllı insanın güzel para kazanma durumu var.

özelde sikerler diye kesin bir durum yok. hangi pozisyonda olursan ol, işin ehliysen, anlıyorsan işten, krizi doğru yönetiyorsan, kimse seni sikemez. ayağını kaydıramaz.
    ama sen çakalların sırtlanların arasına girip de herkes çok iyi herkes ekmek parasında işte dersen, ayağına muz, götüne karpuz kabuğu koyarlar, feriştahını yağlar ballar sikerler. çocuk parkında gibi kayarsın ordan oraya.

o sebeple ben her türlü özeli tercih ederim.
    omurgalı ol, düzgün çalış, yaptığın işe hakim ol para seni buluyor zaten.

özelde 5 bin gibi paralar, eğer satış, pazarlama gibi işler için normal rakamlar, başka sektörlerde o para dediğiniz şeyin aminakoyuyorlar.

hani kim bu karıları sikiyor kim bu arabalara biniyor dediğin kişiler onlar.
    ve patron veya ceo değil hiçbiri.
  • doğru ama özel sektör ağzına ederken devlette götü yayarsın.
  • her türlü özel. uzun uzun açıklamayacağım ama torpilsiz yer kalmadığı için hak etmiyorum hissi her daim olacaktır, "sen torpil yaptın" deyince de göt gibi kalırsın güzel kardeşim. kestirmeden söylediğim için rahatım, hayırlı formlar kpss'li gençler, kendinizi avutmaya devam :)
  • devlette 6k alıyorum. salla başını al maaşını durumu yok, zira birçoğu kimsenin fantezi sandığı bir konuda da proje yapıyorum
    (bkz: genelleminizi öpeyim)
hesabın var mı? giriş yap