• 90 günlük programı tamamlamış bulunmaktayım, yirmi küsür yıllık hayatımda bu kadar düzenli olarak yaptığım ikinci şey bu oldu ve cidden hem fiziksel hem de mental olarak çok zorlandım, iş yerinde zombi gibi dolandığım günler ve akşamları spor yüzünden gidemediğim içki alemlerinin sayısı hayli fazla oldu.

merak edenler için sonuçlar şöyle, başlamadan önce 83 kg , 182 cm boy, 98 cm göbek çevresi, 1 tane bile barfiks çekemeyen (ilki sayılmaz zıpladın resmen) bir insan evladı idim. bitirdiğimde ise 80 kg, gene 182 cm boy, 90 cm göbek ve 7 tane barfiks çekebilen bir insan oldum.

her gören de soruyor "aaa sen çok kilo vermişsin ne yapıyorsun yaaa.." sanki böyle basit mucizevi bir yolu formülü varmış da adamdan bilgi saklıyormuşuz gibi. ne yapacam hıyarto her gün götüm çıkıyor yarım saat spor yapıyorum kan ter içinde kalıyorum (tony'nin dediği doğru: p90x3 is like swimming, only wetter) , üstelik kilo falan veremedim yani ama içimin yağları eridiğinden hacimsel kayıplar söz konusu.

ikinci tura başladım yalnız o videodaki adamlar gibi yapılamıyor hareketler, hele o 6 çocuk annesi insandan çok tavşan olduğunu düşündüğüm kadının hızında yapmak imkansız.
  • diğer beachbody antrenörünün "günde sadece 25 dakika" sloganı ile tasarladığı focus t25 programının popülerleşmesiye, p90x'in antreman sürelerinin çalışan kesim için çok uzun olduğunu sonunda anlayan tony horton abimizin geliştirdiği ve "günde 30 dakika" şeklinde piyasaya sürülmesi muhtemel yeni p90x programı.

piyasaya sürüldükten sonraki edit : antreman sürelerini 30 dk.ya düşürdüğü için haftada 7 gün idman koymuş tony abi, herkesi kendi gibi venice beach'te yaşıyor sanmış olabilir. idmanlar güzel ancak 7 günlük programına şu yaşam temposunda uymak mesleğiniz spor ile ilgili değilse imkansız.
  • tony baba bizi düşündü ve 30 dk lık yapıp iş temposu yüksek ve zaman kısıtları olanlar için birebir çalışma programı hazırlayıp adına p90x3 dedi ve hayata geçirdi.zamanında p90x yapıp 2.5 ayda 20 kilo veren biri olarak tekrar bu sürece günde 30 dk ayırıp neden girilmesin ki ?
  • devam edilmesi zor gibi gözüken program (fitness'a yazılıp 2 kere gidip bırakmak)

yazarların entry'lerinde buraya edit gelicek, hafta hafta güncelleyeceğim gibi yazılar var ama daha editleyen olmamış.
  • bugün itibariyle mass versiyonuna başladığım fitness programı. daha önce p90x yapmış birisi olarak biraz kısa buldum ama işe yaramaz değil kesinlikle. vakti olmayan insanlar için gayet iyi hazırlanmış bir program. ben bir süre buna devam edip sonra p90x ile hibritleştirmeyi düşünüyorum; yani kardiyo programlarını bundan, kas çalışmalarını ondan almayı. eğer yeterli gelirse bununla da devam edebilirim tabii ki.

tony reyizin söylediği şu: "bu programı da bitiremiyorsanız gidin mcdonalds'ta yaşayın" adam haklı beyler.
  • yorgunluğun yatarak değil spor yaparak geçtiğini bana hatırlatan muhteşem program.
  • not: mesaj atmayın.

daha önce p90x, p90x+, p90x2 gibi programları yapmış birisi olarak bir süredir bunun mass versiyonunu yapıyorum. an itibariyle 5. haftası içindeyim, yarın 5. hafta bitmiş olacak.

daha önceki fitness deneyimimin üzerinden pek çok kez big mac ile, kuşbaşılı pide ile geçtiğim için göbeklenme kaçınılmaz olmuştu. fakat çok fazla da kilom yoktu. p90x yaparken çok kilo vermiş, istediğim seviyenin de altına düşmüştüm. garip bir metabolizmam var vesselam. o yüzden mass, yani kütle programını tercih ettim. bir yandan yağ yakarken diğer yandan kütle kazanıp ortada bir yerde buluşurum diye düşündüm kendi çapımda. şu ana kadar gayet iyi gidiyor. yavaş yavaş kilo kaybederken hacim kazandığımı da hissediyorum.

mass programı hakkında söyleyebileceklerim şunlar:

1) ilk ay, sizi ikinci ve üçüncü aydaki sıkı çalışmaya hazırlayan bir geçiş dönemi gibi. genelde ham vücudu spora alıştırmak üzerine programlar var. bence ilk ay çok zor değil. ilk defa p90x yaptığım zaman canım çıkmıştı, bunda bu denli bir çile çekmedim. the challenge biraz kasabilir belki ama çok da abartı bir durum yok ortada. tabii yarım saatlik program olmasının da payı olmuş olabilir.

2) yoga'yı bu sefer seveceksiniz. sadece 30 dakika ve mükemmel bitiyor. o yerden uzun süre kalkmak istemiyorsunuz, çok keyifli.

3) bu sefer ab ripper yok. yani var ama elite pakette var. bende o video da var; programları inceledim, upper antrenmanının olduğu güne koymuşlar ve ekleyip eklememekte kararsızım. belki ekleyip deneyebilirim bir gün.

4) mmx, kempo x gibi. bugün ilk defa yaptım. yumruk, tekme... klasik. güzel, zevkli. kempo x'i severek yapardım. bunu da severek yapacağım gibi.

5) dynamix zorunlu olarak var. p90x'te pazar günü antrenmanı (7. gün) tercihinize bırakılıyordu. burada zorunlu olarak konulmuş, boş gününüz yok. 30 dakika olduğu için sıkıntı yok. zor da değil ayrıca. açma germe işte. ağrılara da iyi geliyor.

özet: tavsiye eder miyim? ederim. başka tavsiyelerim var mı? var.

1) sigarayı bırak.
    2) ekmek: organik tam buğday ekmeği. halk ekmek olabilir.
    makarna: barilla'nın integrale serisi veya muadili.
    peynir: lor peyniri + light peynir.
    yumurta: bir tane tam, bir tane de sadece beyazı şeklinde götür.
    yoğurt: light yoğurt. yatmadan ye, kazein olsun.
    tavuk. her türlü.
    ton balığı: light olanlarından alabiliyorsan al.
    tatlı: hayır.
    un: hayır. asla.
    yağ: uzak dur.
    şeker: hayır.
    bal: antrenmanlardan önce ve sonra atabilirsin.
    üzüm suyu: antrenman sonrası olabilir.
    3) antrenmanları aksatma.
    4) worksheet kullanmayı unutma. her zaman kaç yaptığını not et, bir sonraki antrenmanda o rakamı geçmeye çalış.
    5) son olarak: yazabileceğim her şeyi yazdım, lütfen mesaj atıp soru sorma. sağol.

şimdiden başlayan herkese başarılar.
  • kısa özeti: bu ne amk?
    minyon hatun görünüşüme rağmen hiç bir zaman sıkı bir vücuda sahip olmadım ve bugünkü işkencemin sebebi de "verecek kilom yok ama az sıkılaşsam fena olmaz" dememdi. fakat o neydi dostlar? ben ki aksatarak da olsa haftada 3 kere koşu bandında cardiosunu yapan görece dayanıklı biriyim. hayır bütün hareketleri yavaş da olsa az da olsa yaptım ama bazenleri hela pozisyonunda da izlemedim değil, bi süre sonra her plank dediğini duyduğum da istemsizce küfrettim, yere terim damladım göl oldu.
    ama kararlıyım.
    o bubble butt benim olacak.
    5. gün editi: accelerator, warrior, cvx falan zor da ben gittim isometrix'de yamuldum. hoplama zıplamada tükenip yapamıyordum son 15 saniye falan da bunda daha hareketi yapmayı bile beceremedim, hem o nasıl terlemek, poz keserek şıpır şıpır terledim, tony*cım haklıymış. o hareketlerin bazıları fiziken imkansız bana göre. yoga'yı atladım çünkü o gün küçük bir drama yaşadım. sonuç olarak ben buna devam ederim ya.
    baya sonra gelen edit: 1. ayı başarıyla tamamlamama rağmen sonrasını getiremedim. işler yoğunlaştı, oram ağrıdı buram sızladı, ay bu hafta dinleniyim ay şu hafta bunum var derken başlayamadım. şimdi de en baştan başlamaya çılgın korkuyorum. başlayacaklara önerim sakın 1 günden fazla ara vermeyin geri dönemiyorsunuz.
  • spor salonu geçmişi de olan biri olarak yazayım.

2 gündür çalışıyorum bunun mass versiyonunu. 1 aydır koşu ve bisiklet yapmama rağmen bacaklarım acayip ağrıyor 2 gündür. özellikle klozete oturmak dert oldu:)

öncelikle şunu diyeyim. program öyle rahat rahat evde çalışacağınız bir şey değil. ciddi anlamda geniş bir alan ve ekipman gerekiyor. en sorunlu ekipman ise barfiks barı.

spor deneyimi hiç olmayan hımbıl biri iseniz cidden kendinizi zorlamayın fazla. tvde gösterilen her hareketi tam yapmak zorunda değilsiniz. daha az tekrar daha az zorlama ile yapın. özellikle ilk haftalarda.

bunun dışında tahminime geleyim; bu programla 90 gün sonunda şekilli kaslı güzel bir vücudum olcağını sanmıyorum. boru değil onu 90 günde sıfırdan yapmak. zaten bunun için evvela gereken çok iyi bir beslenme ve uyku disiplinidir.

ancak şu bir gerçek ki güzel fitness yaptırıyor şerefsiz. uzun süre devam eden salon çalışması ile beraber yürütülse baya iyi sonuç alınacağına eminim ama. hatta kış boyu saln çalışması yapıp yaza 3 ay kala buna başlanırsa tahminim o ki en iyi kombo çalışma olur.

edit: p90x ciddi anlamda sporcu programı. çalışan eden sıradan insanlar olarak bu program çok daha uygulanabilir kesinlikle. p90x i yapabilecek adam zaten sporcudur. 3 ay boyunca dolu dolu günde 60 dakika (90 mıydı yoksa) idman yapan adamın gelişim göstermemesi imkansız bir şey zaten.

ancak dediğim gibi onu yapabilecek adam zatern sporcudur. 90 gün boyunca istikrarla spor yapabileyi insanlar çok hafife alıyor. o disipline sahip olmak muthis zor bir şey. normal insanlar asla özenmemeli ona. p90x3 yapın. daha uygulanabilirdir. bu bile cidden zor ama en azından uygulanabilir.
  • ameliyattan sonra tekrar başladığım, kendime gelmemi sağlayan program. ek birkaç görüş aktaracağım:

-p90x ağır gelirse bunu yapın. bu hafif gelirse p90x yapın.

-yogası hafif geliyor, daha doğrusu pek yoga verimi vermiyor. p90x'in yogası da fazlaca uzun olduğundan p90x2'nin yogasını tavsiye ediyorum. yahut bulabilirseniz tony horton one-on-one serisinden 'fountain of youth' yoga rutini de gayet iyi.

-ilk haftadan kendinizi zorlamayın. 10 tane şınav çekebiliyorsanız, on tanede bırakın ilk hafta. hatta 8, 9 yeter. ilk haftadan bünyeyi alıştırın; ikinci hafta zaten 12-14 olacak ne olduğunu anlamadan.

-mümkünse hiç bir idmanını yemek üstüne yapmayın. özellikle kardiyo içerikli olanları.

-ara vermekten korkmayın, utanmayın. önemli olan hareketleri düzgün yapmak ve sonuna kadar gitmek. 30 dakikalık idmanı 50 dakikada yapmanız sorun değil; sorun olan 20 dakikada pes etmeniz. ki ilk haftalarda bu da olacak.

-hacim peşindeyseniz body beast daha iyi bir alternatif. bu daha fit, daha dirençli ve sağlıklı bir vücut için. sadece şekil istiyorsanız body beast daha uygun bir seçim.

-beslenmenin çok, çok, çok önemli olduğunu, protein tozu, l-karnitin gibi desteklerin sadece destek olduğunu, düzgün bir beslenmeye eklenti olduklarını unutmayın.
hesabın var mı? giriş yap