şükela:  tümü | bugün
  • yes
  • bir seviyeye kadar getirir, insan en azindan kendini guvende hissetmek icin belli seylere ihtiyac duyar; barinma, isinma gibi. bunlari optimum seviyede saglamak icin de para gerekli. (bkz: maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi)
  • para mutluluk getirmez diyen insan ya saftır yada burada ilgi budalası olmak istiyordur. senin o sabahın 6 sında yada 7 sinde küfür kıyamet kalkarak gittiğin işe ne için gittiğini bir düşün bir kere . buradan başla ilk bak çok detaya girmeyeceğim. ofiste çaprazında oturan güzel kız içinmi işe gidiyorsun cevabın hayır dimi. yoksa sevgili müdürünün kara kaşı kara gözü içinmi sabah 8 den akşam 6 ya kadar dört duvar arasında hapissin. yada akşama kadar trafikte direksiyon sallayıp millete ana avrat sövüyorsun düşündünmü. hepi topu 4000 tl - 10.000 tl arası değişen para birimi için. asgari ücret olan 2050 tl yi yazmadım çünkü çevremde asgari ücretli çalışan hiç yok daha doğrusu istanbulda 2050 tl alan bir insanada rastlamadım. a101 bile 2600 tl maaş veriyor zira. işte bunlar hep para arkadaşlar para , para, para...
    birde şunu düşünün hesabınızda 5 m türk lirası var. bakın 5 milyon dedim bizim için çok büyük para. ama çoğu zenginin sadece bir range rover jeep i 2 milyon değerinde. biz bu parayı direk faize koyup ayda en kötü 60.000 tl faiz yeriz ve çalışmayız. çalışmadığın içinde tanıdığım yüzlerce çevremdeki ortak görüşüm bu insanların en az %80 i mutlu olur buda çok yüksek bir rakamdır. allah sağlık sıhhat versin ama bu devirde para mutluluk getirir kardeşim. kimse bana mavala okumasın. hele aşk daha önemli felan yazmayın özelden koca bir siktir çekerim...
  • (bkz: para ile saadet olmaz) bu lafi cikaran yoksulluktan kivranan ve fakirleri kandirmak amaci ile soylenmistir gunumuze kadar bu atasozu gelmistir.

bunu destekleyen varsa agir (bkz: mal) dir

parayi ve mutlulugu dengeli kullanirsaniz omrunuzun sonuna dek mutlu yasarsiniz

parasiz olmaniz kesinlikle sizi mutlu etmeyecektir daha cok sizi hayatin igrenc seyleri ile karsilatacaktir
  • isteğiniz ayakkabıyı alabiliyorsunuz, istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz, isteğiniz şehire/ülkeye gidebiliyorsunuz... yani fazlasıyla mutluluk veriyor.
  • paramız olsa da bir denesek.
  • parayı verin mutluluğu getireyim.
  • eğer sağlıklı bir insan iseniz evet
  • cevabı, "bir yere kadar" olan soru. şimdi yıllık 1 milyon dolar kazanan ceonun maaşı 1.5 milyon dolar olsa. daha büyük bir eve geçer. daha pahalı bir araba alır ama 1 ay sonra her şey yine kaldığı yerden devam eder. ama daha sağlıklı beslenemeyen birisine 50 bin lira versen, mutluluktan uçar. mutluluğu da kesinlikle bir aydan daha uzun sürer.