şükela:  tümü | bugün
 • desteklediğim ama kazanacağına inanmadığım kampanya. kaldı ki parafin çabuk bozulmasın diye kullanılıyor, yasaklanırsa yerine başka bir kimyasalın geleceği aşikar.
  bir de gereksiz bilgi vereyim, bıçağın keskin olmayan tarafıyla elmanın üstünden parafin temizlenebiliyor *
  edit: videoyu izlemeden entry girmeseymişim iyiymiş*
 • türkiye çapında tanınmış iki büyük elma çiftliğinde ziraat mühendisi olarak çalış(ıyorum)tım ve şimdiye kadar bu şekilde bir çalışma gerçekleştirmedik.
  bu firmalar türkiye çapında metro, a101, carrefour gibi işletmelere büyük miktarlarda elma sevkiyatları olan yerler.
  bilindik marketlerden bu şekilde alacağınız zaman bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
  edit: bir çok elmanın da bu işleme ihtiyacı yok. ama bana kalırsa kullanılan ilaç ve gübreler neticesinde sağlık açısında elma içeriği konusunda daha fazla sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
 • parafinler hatta diğer adıyla alkanlar, karbon ve hidrojenden oluşmuş, doymuş, apolar bileşiklerdir. apolar olmaları sebebiyle sudaki çözünürlükleri çok çok düşüktür. (su polar yapıda bir çözücüdür) parafinler suyu sevmedikleri için, elma vb şeylerin yüzeylerine ince bir tabaka halinde kaplanırlar. bu sayede hem kaplanan şeyin raf ömrü uzar (havadaki su buharına temas etmediği için) hem de parlaklık kazanır. bu uygulama yapılamadığında, dalından koparıldıktan yalnızca birkaç gün sonra yüzeyde buluşmalar ve bozulmalar meydana gelir. tüketici adına kötü bir durum olsa da, satıcı için bir mecburiyettir.

  şimdi gelelim zararlarına. vücuda alınan parafin, karaciğerde ve böbreklerde birikir. sağlık adına maalesef ki kötü bir durumdur. bu yüzden kabuğunu soyarak yemek daha doğrudur.

  benzer bir durum rujda da vardır. yüksek oranda parafin türevi bileşikler içerdiklerinden, bir şekilde yutulurlar. elmanın kabuğunu soyarsınız da, ruja ne yaparsınız bilmiyorum. (bkz: swh)