şükela:  tümü | bugün
 • "is icinde bulundugu zamani doldurur" seklinde ifade bulunan kanun.
 • ornek olarak posta karti yollamasi gereken iki insani incelemistir: bir emekli iki saat en uygun karti secer, eve gider, ne yazacagini dusunur, sonra yuruyerek postaneye gider ve karti yollar, boylece aksam olmustur; mesgul bi insan ise ise gidiste ilk karti alir, cabucak biseyler karalar ve de is cikisi yol ustundeki posta kutusuna atar.
 • kamu dairelerinin hacminin yapilan isle dogru orantili oldugu seklindeki genel yanilsamaya da deginir. bu baglamda beceriksizliginin sinirlari zorlanmakta olan a calisani calisma yukunu kendisiyle ayni beceriksizlikteki b calisaniyla paylasmayacaktir. cunku bu onun konusunda soz sahibi olmasina kostek olur. bu nedenle iki yeni calisan c ve de ise alir ki bunlar ondan bir dusuk beceriksizlikte olmalidirlar. olaylar gelisir ve de bu grup kendi arasinda emaillesmeye ve de asagi yukari mesajlar yollamaya baslarlar ki beceriksizligin sucunu baskasina atabilsinler. kisa zamanda vakitsizlikten orjinal vazifeyi yerine getiremez olurlar ve boylece calisan c ve d de altlarina ikiser bi alt beceriksizlikte adam alir. bu bole gider.
  bu durumda calisan a yonetici konumuna gelmis olur ve de halinden mutsuzdur, cunku kis zamanda beceriksizligi yuzune vurulmaya baslanir.
 • ayrica bi projenin fiyatinin, yapilmasi icin karar asamasinda harcanan zamanla ters orantili oldugunu onesuren cikarsamalari da vardir. ornegin cok milyon dolarlik bir belediye kompleksine karar vermek 10 dakika alirken, cop kutularinin sekline karar verecek proje 1 ay almaktadir. buna sebep olarak projenin fiyatinin calisanlarin maasini cok gecmesi durumunda o kadar haneli sayilarla dusunememeleri, oysa ki bir projenin fiyati aylik olarak kendi hayatlarinda ugrastiklari para duzeyine yakin oldugunda daha uzun dusunmeye baslamalari gosterilir.
 • nartchote parkinson'ın kendi adıyla anılan kanunudur. bürokratik kuruluşların varoluş nedenleri ortadan kalksa da, örgütün kendisi devam eder. hiçbir bürokratik örgüt, varoluş nedeni ortadan kalktığı için yok edilmez. bürokratik yapının kendisi bir amaca dönüşür, çıkarlarını korumak üzere koşullanır. (bkz: evlilik)
 • kamu yönetiminde kırtasiyeciliğin ( bürokrasinin) artması sonucunda i$ veriminin dü$eceğini ileri süren ekonomik kanundur.
  örneğin : kamu yönetiminde bilgisayar kullanımına geçilmesi durumunda, daha önce bu i$leri yapan personelin i$ini kaybetmesi sözkonusu olmamakta, bunlara yeni görevler yaratılmaya çalı$ılmaktadır.
 • (bkz: injelititis)
 • alnının çatına sürekli yumruk alırsan hasta olursun arkadaşım hipotezini temel alan kanun.
 • kamu yönetiminde bürokrasinin artması sonucu iş veriminin düşmesi, devletin ve özel kesimin ücretle çalıştırdığı personeline, genel fiyat düzeyindeki yükselmelere oranla daha az ücret ödemesi durumudur.
  olay bununla da sınırlı değildir. normalde bir işi 1 kişi yapmaktayken, bu kişi zaman içerisinde konumunu ve gücünü yükseltmek için artık bu iş için 2 yardımcıya ihtiyaç duyduğunu öne sürer. böylece aynı işi 3 kişi yapmaya başlar. sonra gel zaman git zaman bu 2 yardımcı da işlerin yoğunluğundan şikayet ederek birer yardımcıya ihtiyaç duyduklarını öne sürerler ve böylece başlangıçta 1 kişinin yaptığı iş 5 kişiyle yapılmaya çalışılır. üstelik eskisinden daha verimsiz ve gecikmeli bir şekilde.